Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera symfonii "Lech, Czech i Rus" na 1050-lecie chrztu Polski

03.07.2016

W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach po raz pierwszy zabrzmi symfonia "Lech, Czech i Rus".

W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach po raz pierwszy zabrzmi symfonia "Lech, Czech i Rus", skomponowana przez Grzecha Piotrowskiego z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Ma to być połączenie muzyki filmowej z improwizacją. Koncert – 9 lipca.

Kompozytor sięga w utworze do najstarszych polskich korzeni. Przypomniał, że choć nie ma zapisków muzycznych z pierwszych wieków, wiadomo, że muzyka z czasów Mieszka I była prymitywna. Wykorzystywano wtedy głównie flety, bębny i instrumenty strunowe - wskazał muzyk. Te oraz inne instrumenty m.in. bandury, mandoliny, kobzy czy cymbały zostały więc przez kompozytora wykorzystane, by imitować brzmienie dawnych instrumentów.

Punktem wyjścia do stworzenia tego utworu była tytułowa legenda o Lechu, Czechu i Rusie – trzech braciach, którzy doprowadzili do powstania trzech słowiańskich narodów. Ponadgodzinny utwór oparty m.in. na mitologii słowiańskiej, zaczyna się od dźwięków piasku, kamieni, drewna, patyków oraz od prostej melodii, wykonywanej przez wokalistkę ludową. "Ta warstwa rytmiczna ma nas cofnąć w czasie, pozwolić poczuć ten klimat" - powiedział Piotrowski.

Jednak dawny folk, jak można by nazwać muzykę z czasów Mieszka I, nie będzie dominował w utworze. Kompozytor określa bowiem styl symfonii jako muzyką filmową z elementami improwizacji, jazzu, folku i szeroko rozumianej muzyki świata.

Symfonia została przez Piotrowskiego podzielona na 13 części, nazwanych przez niego tajami. "Taja to w mitologii słowiańskiej opowieść" - wyjaśnił. Część melodii zaczerpnął ze swoich dawnych, choć niewydanych kompozycji, a część napisał na nowo. "To będą rozważania na temat naszej historii, legend, mitologii, chrześcijaństwa" - dodał muzyk.

Symfonia po raz pierwszy zabrzmi w Katowicach 9 lipca. Wykonają ją: Orkiestra Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, World Orchestra (zespół założony przez Piotrowskiego, wykonujący szeroko pojęta muzykę świata), Narodowa Orkiestra Instrumentów Ludowych z Kijowa, Chór Kameralny Ars Brunensis oraz Chór ProForma. Sam kompozytor zagra na saksofonie.

[fot.wikimediacommons.org]

(PAP)/emer

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook