Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera symfonii "Lech, Czech i Rus" na 1050-lecie chrztu Polski

03.07.2016

W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach po raz pierwszy zabrzmi symfonia "Lech, Czech i Rus".

W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach po raz pierwszy zabrzmi symfonia "Lech, Czech i Rus", skomponowana przez Grzecha Piotrowskiego z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Ma to być połączenie muzyki filmowej z improwizacją. Koncert – 9 lipca.

Kompozytor sięga w utworze do najstarszych polskich korzeni. Przypomniał, że choć nie ma zapisków muzycznych z pierwszych wieków, wiadomo, że muzyka z czasów Mieszka I była prymitywna. Wykorzystywano wtedy głównie flety, bębny i instrumenty strunowe - wskazał muzyk. Te oraz inne instrumenty m.in. bandury, mandoliny, kobzy czy cymbały zostały więc przez kompozytora wykorzystane, by imitować brzmienie dawnych instrumentów.

Punktem wyjścia do stworzenia tego utworu była tytułowa legenda o Lechu, Czechu i Rusie – trzech braciach, którzy doprowadzili do powstania trzech słowiańskich narodów. Ponadgodzinny utwór oparty m.in. na mitologii słowiańskiej, zaczyna się od dźwięków piasku, kamieni, drewna, patyków oraz od prostej melodii, wykonywanej przez wokalistkę ludową. "Ta warstwa rytmiczna ma nas cofnąć w czasie, pozwolić poczuć ten klimat" - powiedział Piotrowski.

Jednak dawny folk, jak można by nazwać muzykę z czasów Mieszka I, nie będzie dominował w utworze. Kompozytor określa bowiem styl symfonii jako muzyką filmową z elementami improwizacji, jazzu, folku i szeroko rozumianej muzyki świata.

Symfonia została przez Piotrowskiego podzielona na 13 części, nazwanych przez niego tajami. "Taja to w mitologii słowiańskiej opowieść" - wyjaśnił. Część melodii zaczerpnął ze swoich dawnych, choć niewydanych kompozycji, a część napisał na nowo. "To będą rozważania na temat naszej historii, legend, mitologii, chrześcijaństwa" - dodał muzyk.

Symfonia po raz pierwszy zabrzmi w Katowicach 9 lipca. Wykonają ją: Orkiestra Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, World Orchestra (zespół założony przez Piotrowskiego, wykonujący szeroko pojęta muzykę świata), Narodowa Orkiestra Instrumentów Ludowych z Kijowa, Chór Kameralny Ars Brunensis oraz Chór ProForma. Sam kompozytor zagra na saksofonie.

[fot.wikimediacommons.org]

(PAP)/emer

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook