Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera "Snu nocy letniej" w Teatrze Ateneum

18.01.2012

Już za 3 dni, warszawski Teatr Ateneum zaprezentuje premierę sztuki Williama Szekspira "Sen nocy letniej" w reżyserii Bożeny Suchockiej. Spektakl zapowiadany jako wydarzenie kulturalne stolicy ma być próbą opowiedzenia o różnych formach miłości, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, z którymi przychodzi nam się mierzyć się we współczesnym świecie. Reżyserka skorzystała z przekładu Stanisława Barańczaka, dlatego, że jego wersja jest najbardziej bliska współczesnemu językowi.

Akcja "Snu nocy letniej" - jednej z najbardziej znanych nweselnych komedii Szekspira rozgrywa się w starożytnych Atenach podczas nocy świętojańskiej. Motto do tej sztuki mogłoby brzmieć: „bo największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz” - reklamuje swoją premierę Teatr Ateneum. W tej najsłynniejszej komedii Szekspira powinno chcieć aż czworo… Kłopot w tym, że złośliwy chochlik pomieszał narzeczeńskie pary i przez większość sztuki wszyscy kochają się nie w tym, w kim trzeba. Nim się odnajdą we właściwych konstelacjach, będą musieli przejść cały trening miłości, łącznie z uczuciem zdrady, porzucenia, zawiedzionych uczuć, niespełnionych nadziei. Ale, jak to w komediach, wszystko kończy się dobrze, więc kochankowie trafią wreszcie na przeznaczone sobie połówki jabłka i komedię zwieńczy podwójne szczęście.

Reżyser spektaklu w Teatrze Ateneum, Bożena Suchocka, mówi, że przekład Stanisława Barańczaka dostarcza możliwości zbudowania sytuacji, które są bardzo blisko powiązane ze współczesnością. W jej spektaklu pojawiają się np. wschodnie sztuki walki. Tak wygląda nasz świat, to pewien eklektyzm kultur i pewnych motywów, które towarzyszą nam w życiu. Pomieszanie tych wszystkich światów jest obrazem naszej współczesności - tłumaczyła.

Na scenie ustawiono ściany z luster, w których nieustannie odbijają się bohaterowie przedstawienia. Ich świat ma swoje odbicie w świecie baśni. Te same postacie, które są bohaterami w świecie realnym, odgrywają samych siebie, bohaterów - w świecie baśni. Stąd obecne lustrzane odbicie tych postaci - mówiła Suchocka.

Przyszło nam żyć w bardzo dziwnych czasach, w których tak naprawdę zachwiało się nasze wyobrażenie o tym, co jest prawdziwą miłością, a co jest tylko spotkaniem, przygodą, jak to funkcjonuje. Przy tworzeniu tego spektaklu towarzyszyło nam to pytanie. Mam nadzieję, że każdy widz też je sobie zada - podkreśliła.

W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Przemysław Sadowski, Agata Wątróbska, Tadeusz Borowski, Mariusz Drężek, Dariusz Wnuk, Anna Gorajska, Krzysztof Tyniec, Grzegorz Damięcki.

Bożena Suchocka to aktorka, reżyser, pedagog Akademii Teatralnej. Była asystentką Andrzeja Strzeleckiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Davida Schwizera, Michaela Hacketta, Piotra Cieślaka, Filipa Bajona. Reżyserowała na scenach Teatru Dramatycznego w Warszawie, Teatru Narodowego, Teatru Ateneum, Teatru Rozmaitości, Collegium Nobilium i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Na zdjęciu Anna Gorajska (z lewej strony) jako Hermia i Anna Smołowik jako Helena podczas próby dla mediów "Snu nocy letniej" Williama Szekspira.

Greg/PAP
[fot. PAP/Paweł Kula]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook