Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera filmu "Żywie Biełaruś"

26.04.2013

19 kwietnia wszedł do kin pierwszy film fabularny o Białorusi - "Żywie Biełaruś" w reżyserii Krzysztofa Łukasiewicza

Film, inspirowany prawdziwą historią, wyjmuje z życia białoruskiego elementy obecności reżimu Łukaszenki: fałszowanie wyborów, interwencje milicji podczas demonstracji, flagi reżimu na latarniach ulicznych, kontrast między europejskim Mińskiem a niewyobrażalnie biedną strefą czarnobylską ...

Młody muzyk Miron  (Dźmitry „Vinsent” Papko) wcale nie jest opozycjonistą. Wiedzie spokojne życie, ma dziewczynę Vierę (Karolina Gruszka), a nawet udaje mu się uchylić od obowiązkowej służby wojskowej, dzięki podaniu dużej ilości rzekomych chorób spowodowanych, jak wmawia urzędnikom, najprawdopodobniej promieniowaniem.

Na jednym z koncertów traci panowanie nad sobą i zaczyna śpiewać zakazaną, polityczną piosenkę. Od razu trafia na czarną listę artystów. Następnego dnia, zgarnięty zostaje do wojska i - o ironio – trafia prosto do strefy czarnobylskiej.

Za pomocą przemyconej komórki udaje mu się przekazać Vierze wiadomości z szeregów: o świerzbie i innych chorobach, o łapówkach, o znęcających się nad innymi „dziadkach”, czyli starszych rangą żołnierzach... Kobieta zaś udostępnia je w internecie. Blog obiega całą sieć. I tak z artysty, nie wiedząc o tym, chłopak staje się bohaterem.

Wraz z nim, podobnie zesłany do wojska, jest w średnim wieku, wątłej budowy opozycjonista. I to z niego Miron zaczyna brać przykład. Ów człowiek bohatersko odmawia składania przysięgi w języku rosyjskim, za co „dziadkowie” biją go do krwi i, mówiąc krótko, niszczą.

Sytuację ojczystego języka białoruskiego komentuje aktorka Karolina Gruszka w wywiadzie dla Polskiego Radia: „Chyba nie byłam do końca świadoma, jak to jest z językiem białoruskim. Myślałam, że skoro są dwa urzędowe języki, białoruski i rosyjski, to funkcjonują na podobnych prawach. To było zaskoczenie, jak bardzo język białoruski jest prześladowany i że właściwie obecnie to tylko język opozycji.” - cytuje ją portal wNas.pl .

Choć film kończy się pesymistycznym akcentem - milicja zabiera do aresztu demonstrantów z Mińska, tak jak zrobiła to w 2010 r. -, żony białoruskich więźniów sumienia są dużo bardziej optymistyczne. Obecne na pokazie specjalnym w kinie Atlantic w tę sobotę, Marina Adamowicz (żona kandydata na prezydenta w 2010 roku), Nasta Daszkiewicz (żona Dzmitrija Daszkiewicza, przewodniczącego Młodego Frontu) oraz Natalia Pinchuk (żona Alesia Bialackiego), opowiadały o swoim życiu za naszą wschodnią granicą.

Nasta Daszkiewicz, którą  przesłuchiwało KGB i trzymało dwa miesiące w areszcie, powiedziała, że małżonkowie wspierają się nawzajem dodając sobie nadziei, i to oni, opozycjoniści, na pewno „postawią kiedyś kropkę”. Z poczuciem humoru dodała, iż istnieje mnóstwo wariantów na to, jak wyglądać będzie owa „kropka”, i choć oni, opozycjoniści, nie wiedzą jeszcze który z nich wybiorą, to raczej nie stworzą nowej planety, tylko skupią się wokół „praworządności”.

Panie jednogłośnie stwierdziły, iż Białorusini nie zdają sobie sprawy z tego, jak wygląda otaczający ich świat. Podkreślał to także scenarzysta Franak Viacorka, mówiąc, że film celowo jest hiperbolą, wyolbrzymieniem,  aby mieszkańcy jego kraju zwrócili uwagę na elementy ich codziennego życia, takie jak owe flagi na latarniach, i nie zapomnieli o propagandzie czy o fałszowaniu wyborów.

Już z Mińska,  Viacorka opowiadał o filmie: „To jest film nie tylko o mnie, ale o wszystkich młodych ludziach, którzy walczą o wolność na Białorusi. Tu są historie i byłych więźniów politycznych, i byłych żołnierzy politycznych, i kandydatów na prezydenta; [jest tu] historia miłości na barykadach. To jest film o wolnej inicjatywie jaka zdążyła się wyrwać z klatki, ale nadal jest zasuwana z powrotem do tej żelaznej klatki.”

„Film oczywiście został zakazany na Białorusi jeszcze pierwszego dnia zdjęć. Oczywiście białoruski ambasador powiedział, że film nie jest zgodny z rzeczywistością, bo szkodzi historycznym, braterskim stosunkom polsko-białoruskim, jednak zaznaczył, że filmu jeszcze nie obejrzał.” - kontynuował opowieść.

Na pytanie czy rzeczywiście był w białoruskim wojsku, odpowiedział: „Byłem. Byłem i w wojsku, i w więzieniu. Uciekałem przez granicę. Niejednorazowo, bo miałem przez trzy lata zakaz wyjazdu. Wszystkie możliwe represje już spotkałem, ale jedyne co postanowiłem, to że nigdy nie wyjadę, nie wyemigruję. Bo Łukaszenko robi wszystko, żeby młodzi ludzie uciekali z kraju, a moim zdaniem to jest nasza ziemia, nasz kraj i niech uciekają ci, którzy nas się boją.”

„Czuję wiosnę polityczną, powiem szczerze, wszędzie jest polityka: ta polityka jest w sklepie, fryzjer o niej mówi, mówią o niej w telewizorach, ludzie gadają w transporcie miejskim, ale wszyscy czekają, że ktoś pierwszy zacznie. Łukaszenko ma teraz mniejsze poparcie niż kiedykolwiek, około 30 procent. W Mińsku po prostu go nienawidzą. Na prowincji, dzięki propagandzie, jest bardziej popularny, ale tu, w Mińsku, nie ma żadnego wsparcia, tylko dużo, dużo sił bezpieczenstwa. Mam nadzieję, że to wszystko niedługo padnie.” - zakończył rozmowę scenarzysta filmu.

Jak mówlili młodzi ludzie z Inicjatywy Wolna Białoruś,  dla Białorusinów ważna jest nasza  solidarność. Ważne są akcje takie, jak koncert „Solidarni z Białorusią”, który odbył się w zeszłą niedzielę na Krakowskim Przedmieściu, czy „1% podatku na więźniów sumienia” Amnesty International. Jednakże wolność wywalczyć sobie muszą sami.

Tymoteusz Skowroński
[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook