Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera filmu "Żywie Biełaruś"

26.04.2013

19 kwietnia wszedł do kin pierwszy film fabularny o Białorusi - "Żywie Biełaruś" w reżyserii Krzysztofa Łukasiewicza

Film, inspirowany prawdziwą historią, wyjmuje z życia białoruskiego elementy obecności reżimu Łukaszenki: fałszowanie wyborów, interwencje milicji podczas demonstracji, flagi reżimu na latarniach ulicznych, kontrast między europejskim Mińskiem a niewyobrażalnie biedną strefą czarnobylską ...

Młody muzyk Miron  (Dźmitry „Vinsent” Papko) wcale nie jest opozycjonistą. Wiedzie spokojne życie, ma dziewczynę Vierę (Karolina Gruszka), a nawet udaje mu się uchylić od obowiązkowej służby wojskowej, dzięki podaniu dużej ilości rzekomych chorób spowodowanych, jak wmawia urzędnikom, najprawdopodobniej promieniowaniem.

Na jednym z koncertów traci panowanie nad sobą i zaczyna śpiewać zakazaną, polityczną piosenkę. Od razu trafia na czarną listę artystów. Następnego dnia, zgarnięty zostaje do wojska i - o ironio – trafia prosto do strefy czarnobylskiej.

Za pomocą przemyconej komórki udaje mu się przekazać Vierze wiadomości z szeregów: o świerzbie i innych chorobach, o łapówkach, o znęcających się nad innymi „dziadkach”, czyli starszych rangą żołnierzach... Kobieta zaś udostępnia je w internecie. Blog obiega całą sieć. I tak z artysty, nie wiedząc o tym, chłopak staje się bohaterem.

Wraz z nim, podobnie zesłany do wojska, jest w średnim wieku, wątłej budowy opozycjonista. I to z niego Miron zaczyna brać przykład. Ów człowiek bohatersko odmawia składania przysięgi w języku rosyjskim, za co „dziadkowie” biją go do krwi i, mówiąc krótko, niszczą.

Sytuację ojczystego języka białoruskiego komentuje aktorka Karolina Gruszka w wywiadzie dla Polskiego Radia: „Chyba nie byłam do końca świadoma, jak to jest z językiem białoruskim. Myślałam, że skoro są dwa urzędowe języki, białoruski i rosyjski, to funkcjonują na podobnych prawach. To było zaskoczenie, jak bardzo język białoruski jest prześladowany i że właściwie obecnie to tylko język opozycji.” - cytuje ją portal wNas.pl .

Choć film kończy się pesymistycznym akcentem - milicja zabiera do aresztu demonstrantów z Mińska, tak jak zrobiła to w 2010 r. -, żony białoruskich więźniów sumienia są dużo bardziej optymistyczne. Obecne na pokazie specjalnym w kinie Atlantic w tę sobotę, Marina Adamowicz (żona kandydata na prezydenta w 2010 roku), Nasta Daszkiewicz (żona Dzmitrija Daszkiewicza, przewodniczącego Młodego Frontu) oraz Natalia Pinchuk (żona Alesia Bialackiego), opowiadały o swoim życiu za naszą wschodnią granicą.

Nasta Daszkiewicz, którą  przesłuchiwało KGB i trzymało dwa miesiące w areszcie, powiedziała, że małżonkowie wspierają się nawzajem dodając sobie nadziei, i to oni, opozycjoniści, na pewno „postawią kiedyś kropkę”. Z poczuciem humoru dodała, iż istnieje mnóstwo wariantów na to, jak wyglądać będzie owa „kropka”, i choć oni, opozycjoniści, nie wiedzą jeszcze który z nich wybiorą, to raczej nie stworzą nowej planety, tylko skupią się wokół „praworządności”.

Panie jednogłośnie stwierdziły, iż Białorusini nie zdają sobie sprawy z tego, jak wygląda otaczający ich świat. Podkreślał to także scenarzysta Franak Viacorka, mówiąc, że film celowo jest hiperbolą, wyolbrzymieniem,  aby mieszkańcy jego kraju zwrócili uwagę na elementy ich codziennego życia, takie jak owe flagi na latarniach, i nie zapomnieli o propagandzie czy o fałszowaniu wyborów.

Już z Mińska,  Viacorka opowiadał o filmie: „To jest film nie tylko o mnie, ale o wszystkich młodych ludziach, którzy walczą o wolność na Białorusi. Tu są historie i byłych więźniów politycznych, i byłych żołnierzy politycznych, i kandydatów na prezydenta; [jest tu] historia miłości na barykadach. To jest film o wolnej inicjatywie jaka zdążyła się wyrwać z klatki, ale nadal jest zasuwana z powrotem do tej żelaznej klatki.”

„Film oczywiście został zakazany na Białorusi jeszcze pierwszego dnia zdjęć. Oczywiście białoruski ambasador powiedział, że film nie jest zgodny z rzeczywistością, bo szkodzi historycznym, braterskim stosunkom polsko-białoruskim, jednak zaznaczył, że filmu jeszcze nie obejrzał.” - kontynuował opowieść.

Na pytanie czy rzeczywiście był w białoruskim wojsku, odpowiedział: „Byłem. Byłem i w wojsku, i w więzieniu. Uciekałem przez granicę. Niejednorazowo, bo miałem przez trzy lata zakaz wyjazdu. Wszystkie możliwe represje już spotkałem, ale jedyne co postanowiłem, to że nigdy nie wyjadę, nie wyemigruję. Bo Łukaszenko robi wszystko, żeby młodzi ludzie uciekali z kraju, a moim zdaniem to jest nasza ziemia, nasz kraj i niech uciekają ci, którzy nas się boją.”

„Czuję wiosnę polityczną, powiem szczerze, wszędzie jest polityka: ta polityka jest w sklepie, fryzjer o niej mówi, mówią o niej w telewizorach, ludzie gadają w transporcie miejskim, ale wszyscy czekają, że ktoś pierwszy zacznie. Łukaszenko ma teraz mniejsze poparcie niż kiedykolwiek, około 30 procent. W Mińsku po prostu go nienawidzą. Na prowincji, dzięki propagandzie, jest bardziej popularny, ale tu, w Mińsku, nie ma żadnego wsparcia, tylko dużo, dużo sił bezpieczenstwa. Mam nadzieję, że to wszystko niedługo padnie.” - zakończył rozmowę scenarzysta filmu.

Jak mówlili młodzi ludzie z Inicjatywy Wolna Białoruś,  dla Białorusinów ważna jest nasza  solidarność. Ważne są akcje takie, jak koncert „Solidarni z Białorusią”, który odbył się w zeszłą niedzielę na Krakowskim Przedmieściu, czy „1% podatku na więźniów sumienia” Amnesty International. Jednakże wolność wywalczyć sobie muszą sami.

Tymoteusz Skowroński
[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook