Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera filmu "Smoleńsk" przełożona na październik

28.11.2013

Premierę filmu fabularnego o katastrofie smoleńskiej, który wyreżyseruje Antoni Krauze, przełożono z kwietnia na październik 2014 r.; główny okres zdjęciowy odbędzie się wiosną - poinformował portal wPolityce.pl producent Maciej Pawlicki. Twórcy filmu liczą na dofinansowanie z PISF.

Rzecznik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski potwierdził, że do PISF wpłynął wniosek producentów filmu "Smoleńsk" o dofinansowanie go przez Instytut.

"Wszystkie ubiegające się o dofinansowanie wnioski złożone przez producentów przechodzą ocenę formalną: czy zostały złożone poprawnie i zgodnie z obowiązującymi wszystkich wnioskodawców regulacjami w Programie Operacyjnym Produkcja Filmowa. Następnie projekty trafiają do oceny wybranej trzyosobowej komisji eksperckiej pierwszego etapu, którą wnioskodawca może wskazać we wniosku. Instytut rozpatruje wnioski w terminie 90 dni, licząc od daty ostatniego dnia naboru w danej sesji" - wyjaśnił rzecznik PISF.

Bieżąca sesja naboru wniosków o dofinansowanie filmów fabularnych kończy się w PISF w czwartek o północy.

Ewa Dałkowska w roli Marii Kaczyńskiej, a także m.in. Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, Redbad Klijnstra, Katarzyna Łaniewska, Tomasz Radawiec, Maciej Półtorak, Mirosława Marcheluk, Blanka Kaczorowska - m.in. ci aktorzy, jak wymieniał Pawlicki, są w obsadzie filmu "Smoleńsk". "Nazwiska aktora, który zagra prezydenta Kaczyńskiego - z przyczyn formalnych - na razie nie mogę ujawnić, ale stanie się to wkrótce" - powiedział producent.

Premierę kinową filmu "Smoleńsk" planowano pierwotnie na 10 kwietnia 2014 r. W rozmowie z portalem wPolityce.pl Maciej Pawlicki poinformował jednak, że w kwietniu premiera się nie odbędzie oraz że twórcy, wciąż gromadzący środki na realizację filmu, złożyli wniosek o dofinansowanie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

"Wedle naszego planu właśnie teraz powinniśmy kończyć zdjęcia do filmu. Premiera zaplanowana była na 4 rocznicę tragedii smoleńskiej, czyli na 10 kwietnia 2014 r.  Ale dziś wiemy, że to się nie uda, właśnie dlatego, że nie udało się zgromadzić środków. Trwa zbiórka publiczna prowadzona przez wspierająca produkcję Fundację Smoleńsk 2010 (www.smolensk2010.pl), dziękujemy za wszystkie wpłaty, są zainteresowani inwestorzy, ale to jest niewystarczające, żeby film mógł powstać. Decyzja PiSF- u jest kluczowa" - wyjaśniał.

Film miał być kręcony w Polsce, USA i Gruzji. Tymczasem odbyły się tylko cztery dni zdjęć w kwietniu i listopadzie.

Budżet filmu Pawlicki szacuje na ponad 10 mln zł. Dodał, że we wniosku do PISF twórcy ubiegają się o 5 mln zł. Pawlicki pytany, czy producenci starają się o pozyskanie funduszy także z innych źródeł, odparł: "Jesteśmy w zaawansowanych rozmowach z  kilkoma inwestorami, jednak ich wkład nie pokrywa całości budżetu, dlatego dotacja PISF jest kluczowa".

Autorem zdjęć do filmu będzie Michał Pakulski, muzykę skomponuje Michał Lorenc, za scenografię odpowiadał będzie Michał Sulkiewicz, a za kostiumy Małgorzata Gwiazdecka - wymieniał producent.

PAP/kop
[Fot. M. Pawlicki]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook