Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera filmu "Smoleńsk" przełożona na październik

28.11.2013

Premierę filmu fabularnego o katastrofie smoleńskiej, który wyreżyseruje Antoni Krauze, przełożono z kwietnia na październik 2014 r.; główny okres zdjęciowy odbędzie się wiosną - poinformował portal wPolityce.pl producent Maciej Pawlicki. Twórcy filmu liczą na dofinansowanie z PISF.

Rzecznik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski potwierdził, że do PISF wpłynął wniosek producentów filmu "Smoleńsk" o dofinansowanie go przez Instytut.

"Wszystkie ubiegające się o dofinansowanie wnioski złożone przez producentów przechodzą ocenę formalną: czy zostały złożone poprawnie i zgodnie z obowiązującymi wszystkich wnioskodawców regulacjami w Programie Operacyjnym Produkcja Filmowa. Następnie projekty trafiają do oceny wybranej trzyosobowej komisji eksperckiej pierwszego etapu, którą wnioskodawca może wskazać we wniosku. Instytut rozpatruje wnioski w terminie 90 dni, licząc od daty ostatniego dnia naboru w danej sesji" - wyjaśnił rzecznik PISF.

Bieżąca sesja naboru wniosków o dofinansowanie filmów fabularnych kończy się w PISF w czwartek o północy.

Ewa Dałkowska w roli Marii Kaczyńskiej, a także m.in. Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, Redbad Klijnstra, Katarzyna Łaniewska, Tomasz Radawiec, Maciej Półtorak, Mirosława Marcheluk, Blanka Kaczorowska - m.in. ci aktorzy, jak wymieniał Pawlicki, są w obsadzie filmu "Smoleńsk". "Nazwiska aktora, który zagra prezydenta Kaczyńskiego - z przyczyn formalnych - na razie nie mogę ujawnić, ale stanie się to wkrótce" - powiedział producent.

Premierę kinową filmu "Smoleńsk" planowano pierwotnie na 10 kwietnia 2014 r. W rozmowie z portalem wPolityce.pl Maciej Pawlicki poinformował jednak, że w kwietniu premiera się nie odbędzie oraz że twórcy, wciąż gromadzący środki na realizację filmu, złożyli wniosek o dofinansowanie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

"Wedle naszego planu właśnie teraz powinniśmy kończyć zdjęcia do filmu. Premiera zaplanowana była na 4 rocznicę tragedii smoleńskiej, czyli na 10 kwietnia 2014 r.  Ale dziś wiemy, że to się nie uda, właśnie dlatego, że nie udało się zgromadzić środków. Trwa zbiórka publiczna prowadzona przez wspierająca produkcję Fundację Smoleńsk 2010 (www.smolensk2010.pl), dziękujemy za wszystkie wpłaty, są zainteresowani inwestorzy, ale to jest niewystarczające, żeby film mógł powstać. Decyzja PiSF- u jest kluczowa" - wyjaśniał.

Film miał być kręcony w Polsce, USA i Gruzji. Tymczasem odbyły się tylko cztery dni zdjęć w kwietniu i listopadzie.

Budżet filmu Pawlicki szacuje na ponad 10 mln zł. Dodał, że we wniosku do PISF twórcy ubiegają się o 5 mln zł. Pawlicki pytany, czy producenci starają się o pozyskanie funduszy także z innych źródeł, odparł: "Jesteśmy w zaawansowanych rozmowach z  kilkoma inwestorami, jednak ich wkład nie pokrywa całości budżetu, dlatego dotacja PISF jest kluczowa".

Autorem zdjęć do filmu będzie Michał Pakulski, muzykę skomponuje Michał Lorenc, za scenografię odpowiadał będzie Michał Sulkiewicz, a za kostiumy Małgorzata Gwiazdecka - wymieniał producent.

PAP/kop
[Fot. M. Pawlicki]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook