Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera filmu "Krajobraz mojego miasta"

01.12.2016

Wsparcie władz samorządowych w ochronie lokalnego dziedzictwa kulturowego: opanowaniu chaosu reklamowego szpecącego krajobraz miast, małej architektury, zieleni - to jeden z celów przyświecających pomysłodawcom filmu "Krajobraz mojego miasta".

"Krajobraz mojego miasta" jest poświęcony zagadnieniu zarządzania przestrzenią publiczną: miejscami pamięci, zielenią, parkami kulturowymi. Będzie prezentowany władzom samorządowym – najpierw wojewodom, potem władzom mniejszych jednostek miejskich, także urzędnikom.

Na czwartkowym premierowym pokazie produkcji w Warszawie obecna była m.in. Generalna Konserwator Zabytków, wiceminister kultury Magdalena Gawin.

"Krajobraz mojego miasta" to film - jak wyjaśniła Gawin - skierowany do władz samorządowych. Jak zauważyła, ma on pokazać, jak ważne jest zagadnienie ładu krajobrazowego. "Jak ważne jest, aby nasze miasta i miasteczka były czyste od reklam, żeby panowały pewne reguły dotyczące materiału i kolor ogrodzeń, żeby proponować samorządowcom konkretną zieleń i że trzeba przywrócić pewien historyczny wygląd miast" - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że zwykle te kwestie schodziły na dalszy plan, były uznawane za mniej ważne.

"Przypomnę, że od 2015 roku mamy ustawę krajobrazową, która daje samorządom pełne narzędzia do tego, aby zadbały o nasze miasta. Zgodnie z zasadą decentralizacji państwa, to nie urząd centralny, czyli ministerstwo kultury, a władze miast mają dzisiaj narzędzia, za pomocą których mogą zdejmować reklamy i mogą dbać o estetyczny wygląd miast i miasteczek" - powiedziała.

Tzw. ustawa krajobrazowa, która weszła w życie w 2015. r. ma pomóc samorządom w uporządkowaniu m.in. obecności reklam w przestrzeni publicznej oraz pozwolić zadbać o ład przestrzenny i ochronę krajobrazu. Wprowadza kary za nielegalne reklamy. Ponadto daje samorządom możliwość uchwalenia lokalnego kodeksu reklamowego, w którym określone zostaną zasady sytuowania m.in. nośników reklam.

Gawin zauważyła jednak, że "to nie jest tak, że ustawa, która przyjmie Sejm będzie natychmiast obowiązującym prawem". "Ona będzie wtedy prawem, wtedy będzie używana, kiedy ludzie odczują tego potrzebę i sami pomyślą, że ona może działać na rzecz dobra wspólnego. Żeby zadziałała potrzebujemy dobrej kampanii edukacyjnej" - podkreśliła. 

"W Polsce za mało edukujemy ludzi. W innych krajach, odnoszę się tu głównie to Zachodu, takie kampanie edukacyjne, które mają zmienić mentalność ludzi, są naturalnym narzędziem oddziaływania na postawy społeczne. Też musimy to wdrożyć" - dodała.

Wiceminister kultury podkreśliła także, że "każdy zabytek, każda świątynia (...) potrzebuje pewnego otoczenia". 

"Obiekty nie są wyabstrahowaną z przestrzeni tkanką, a stanowią z nią wspólną całość.
To samo dotyczy upamiętnień, pomników, placów, rynków. Potrzebujemy ładu, potrzebujemy estetyki" - mówiła. "Może nie wszystkie miejskie władze uda się do tego przekonać, ale to będzie bardzo dużo, jeśli przynajmniej część samorządowców zrozumie, że do zadbania o estetykę przestrzeni publicznej jest potrzebna ich wola zmiany" - dodała.

Zdaniem Gawin wprowadzenie regulacji przez gminy nie oznacza, że - z punktu widzenia ich samorządów - zmaleją wpływy z reklam. 

"W filmie prezentujemy opinię pracownika firmy reklamowej, który mówi o badaniach pokazujących nieskuteczność reklamy. Jest jej za dużo, nośniki się wzajemnie antagonizują, zwalczają" - skomentowała.

Prócz "Krajobrazu mojego miasta" równolegle, jak zaznaczyła na czwartkowej konferencji dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka, powstał film "Piękne, polskie, drewniane". "Ma on zwrócić szczególną uwagę na zabudowę drewnianą, zwłaszcza świecką, która w wielu miejscach dożywa swoich dni" - powiedziała. Jak podkreśliła, teraz jest ostatni moment, aby zadbać o tę architekturę, budownictwo.

"Z architekturą drewnianą w Polsce jest ogromny problem. Nie wszystkie obiekty są wpisane do rejestru bądź do ewidencji zabytków. W niemal wszystkich miastach i miasteczkach ta architektura ginie, ponieważ mieszkańcy się jej wstydzą. Chcemy pokazać jej pozytywne walory na przykładzie skandynawskich państw, które uczyniły z niej swój atut" - dodała Gawin.

Gawin zapowiedziała także, że - aby zachęcić samorządowców do podejmowania dobrych kroków – w następnym konkursie generalnego konkursu zabytków tam, gdzie zostaną zdjęte reklamy i przyjęte narzędzia do dbania o przestrzeń miejską, będzie przyznawała więcej punktów za zabytki.

Według wstępnych szacunków Rozbickiej dzięki obu filmom problematyka dotrze do około 3,5 tys. decydentów, czyli m.in. prezydentów, burmistrzów, starostów, wójtów, osób.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook