Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Powstanie w księgarniach

02.08.2014

Na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego wydawcy przygotowali wiele nowych książek poświęconych bohaterskiemu zrywowi stolicy. Na półkach księgarskich znalazły się albumy, wspomnienia i analizy historyczne dotyczące Powstania. Dwie książki - "Bohaterki Powstańczej Warszawy" Barbary Wachowicz i "Dziewczyny z powstania" Anny Herbich oddają głos kobietom.

"Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Godzina +W+ zastała kobiety w codziennych sytuacjach: na ulicach, w szkołach, w domach. Walczyły wszystkie, każda na swój sposób. Ratowały rannych, chroniły swoje dzieci, chwyciły za broń. Umawiały się na randki w cieniu spadających bomb, brały śluby w białych kitlach sanitariuszek zamiast sukien. Odniosły największe zwycięstwo - przeżyły" - pisze Anna Herbich. Dziennikarka w książce "Dziewczyny z Powstania" (Znak) zebrała wspomnienia 11 z pół miliona kobiet, które 1 sierpnia 1944 roku przebywały w Warszawie. Są wśród nich sanitariuszki jak "Sławka" (Halina Jędrzejewska) czy "Rena" (Halina Hołownia), ale też kobiet niezaangażowanych bezpośrednio w walkę jak Halina Wiśniewska, która 1 sierpnia 1944 roku urodziła swojego pierwszego syna - Stasia, który ma właśnie skończyć 70 lat.

"Bohaterki powstańczej Warszawy" Barbary Wachowicz (Muza), przedstawia losy 19 kobiet: ich gniazda rodzinne, pracę, naukę, walkę, marzenia, miłości i nadzieje. Autorka pisze m.in. o poetce Krystynie Krahelskiej, która pozowała do pomnika warszawskiej Syrenki, znanych aktorkach – Danucie Szaflarskiej i Alinie Janowskiej, znanej z "Ziela na kraterze" córce Melchiora Wańkowicza Krysi czy 24-krotnej mistrzyni Polski w narciarstwie - Barbarze Grocholskiej. Najstarsza z bohaterek książki to Matula Polskich Harcerzy - Zdzisława Bytnarowa - matka "Rudego" z "Kamieni na szaniec", najmłodsza to trzynastoletnia Haneczka Graba-Łęcka, która zginęła próbując gasić płonący kościół na Saskiej Kępie.

Jerzy Marecki autor książki "Dzieci'44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszawy" (Bellona) zebrał i opracował relacje najmłodszych świadków powstania. Zbiór zawiera też wspomnienia o dzieciach – tak jak je zapamiętali dorośli żołnierze Powstania. Na publikację składa się kilkadziesiąt relacji, zebranych od osób, które dziś mieszkają na wszystkich kontynentach. Najmłodszym bohaterem książki jest czteroletni w chwili wybuchu powstania Andrzej Nielepkiewicz. Autor - Jerzy Marecki - sam jako ośmiolatek przeżył powstanie.

"Chłopak z Warszawy" Andrzeja Borowca (Rebis) to wspomnienia "Zycha", który poszedł do powstania jako 16-latek. Był łącznikiem kanałowym ze Śródmieścia na Starówkę, walczył w zgrupowaniu "Radosław" m.in. na Czerniakowie. Po ewakuacji na Mokotów został dwukrotnie ranny w ciągu jednego dnia, dostał się do niemieckiej niewoli i stalagu XI A Altengrabow. Po zakończeniu wojny zdecydował się przejść szkolenie dywersyjne i wraz z dwoma innymi AK-owcami wrócił do kraju, by włączyć się do konspiracji, - co szybko okazało się śmiertelnie niebezpieczne. Borowiec niemal cudem nie wpadł w łapy UB. Po wyzwoleniu służył w II Korpusie generała Andersa we Włoszech, w Wielkiej Brytanii zdał maturę. Ukończył  Columbia University, był dziennikarzem m.in. Associated Press i Washington Star. Andrzej Borowiec dedykuje swoją książkę wszystkim chłopakom z Warszawy - "szczególnie tym, którym nie dane było dorosnąć".

Książka Emila Marata i Michała Wójcika "Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik" (Wielka Litera) to wspomnienia jednego z pierwowzorów postaci Kolumba z powieści Romana Bratnego. O swojej służbie w żoliborskim oddziale warszawskiego Kedywu oraz o powstaniu warszawskim Likiernik, rocznik 1923, syn oficera Wojska Polskiego, opowiada bez patosu, otwarcie i czasami brutalnie szczerze. Brał udział w akcjach dywersyjnych, a także w likwidacji zdrajców i Niemców. Znaczna część rozmowy poświęcona jest powstaniu warszawskiemu, w którym Likiernik walczył. Rozmówca Marata i Wójcika krytycznie ocenia decyzję podjęcia walki w Warszawie 1 sierpnia 1944 roku. Jest zdania, że ci, którzy parli do powstania i zdecydowali o jego wybuchu, nie działali racjonalnie, "byli chyba w amoku".  Likiernik uważa, że o powstaniu warszawskim można mieć rozmaite opinie, "ale to, że to była tragedia, jest pewne i oczywiste".

Mniej surowo niż Stanisław Likiernik ocenia decyzje o wybuchu walk w Warszawie kanadyjska historyk Alexandra Richie autorka książki "Warszawa 1944. Tragiczne powstanie". Badaczka uważa, że pod koniec lipca 1944 roku dowództwo AK znalazło się w sytuacji, z której nie było dobrego wyjścia. Pomysł, żeby walką pokazać reszcie świata, że Polska chce być wolna, nie chce być w strefie wypływów ZSRR, ma ambicje funkcjonowania jako niezależne państwo, był dobry, a sama idea powstania była, jej zdaniem, oparta na racjonalnych przesłankach. Richie - prywatnie synowa Władysława Bartoszewskiego - opisuje, jak okoliczności, które trudno było przewidzieć w momencie podejmowania decyzji o wybuchu powstania, doprowadziły do jego tragicznego zakończenia.

W ostatnim czasie ukazało się także wznowienie londyńskiego wydania z 1957 roku wspomnień z Powstania Warszawskiego Wacława Zagórskiego. Książkę "Wicher wolności" (FINNA) recenzował Gustaw Herling-Grudziński, który określił ją jako jedną z dwóch najlepszych książek o powstaniu obok "Przemarszu przez piekło" Stanisława Podlewskiego. Autor - Wacław Zagórski - był przed wojną dziennikarzem "Gazety Wieczornej", "Dziennika Porannego" i "Głosu Prawdy". W marcu 1940 roku zorganizował podziemną drukarnię.  Z jej pracowników powstał oddział "Daniel", który rozrósł się do wielkości batalionu i wszedł podczas powstania warszawskiego do Zgrupowania "Chrobry II".

"63 dni życia i walki" (BOSZ) to album stworzony we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, zawierający rzadko publikowane fotografie z tego okresu m.in. żołnierzy z batalionów: "Zośka", "Pięść", "Gustaw", "Dzik", Golski", "Harnaś", "Kiliński", "Ruczaj", "Sokół" i wielu innych bezimiennych herosów tamtego czasu. W klimat powstańczej Warszawy wprowadza czytelników słowem wstępnym dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Inny album, który właśnie trafia do księgarń, to "Walcząca Warszawa 44. Unikalne fotografie i relacje korespondenta wojennego" (AA) zawierający autorskie fotografie Jerzego Tomaszewskiego oraz kronikę spisaną podczas walk w Warszawie. Tomaszewski, korespondent działający w czasie powstania z ramienia Delegatury Rządu na Kraj i Komendy Głównej Armii Krajowej na Powiślu, w Śródmieściu, i na Woli dokumentował powstanie od 1 sierpnia do 6 września 1944 roku - do dnia, w którym został ranny i aresztowany przez Niemców.

"Z rozkazu, który otrzymałem 1 sierpnia 1944 roku zapamiętałem trzy podstawowe zasady fotoreporter wojenny musi być wszędzie, a najczęściej na pierwszej linii frontu, filmy muszą być wywoływane możliwie natychmiast po zrobieniu zdjęć, negatywy chronić w pierwszej kolejności przed własnym życiem" - wspomina w przedmowie Jerzy Tomaszewski, który w czasie 36- dniowej służby powstańczej wykonał około 2000 zdjęć i przekazał kilkadziesiąt stron meldunków. Wiele z nich publikowała prasa powstańcza, a także radio BBC. Bohaterami fotografii są żołnierze, przeważnie jego rówieśnicy, sanitariuszki i łączniczki, ludność cywilna, powstańcze groby, palone miasto. Źródłem informacji zawartych w dzienniku była ludność cywilna i powstańcy. Ostatnie zdjęcia Tomaszewski wykonał ciężko
ranny w bramie rodzinnego domu przy ulicy Tamka na Powiślu.

Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskie ukazało się także wznowienie "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/EPA

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. hahsfjhgjudk 19.01.2017

  Rafał Wieczyński wyreżyseruje film o rodzinie Ulmów

  Historię rodzin Ulmów i Goldmanów z Markowej (Podkarpackie) zekranizuje Rafał Wieczyński, twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Ulmowie ukrywali podczas okupacji Żydów, za co zostali - wraz z dziećmi - zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r.

 2. PomnikSienkiewiczawOkrzei 18.01.2017

  Odnaleziono nieznaną powieść matki Sienkiewicza

  Ekspert twierdzi, że publikacja "bije na głowę" debiut Elizy Orzeszkowej.

 3. jglksjdhnhygffsz 17.01.2017

  Rusza konkurs literacki "Śląski Shakespeare"

  Rusza kolejna, szósta edycja adresowanego do młodych twórców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich - ogłosiła we wtorek organizująca to wydarzenie Biblioteka Śląska w Katowicach.

 4. moscow-1935113960720 15.01.2017

  Audioprzewodnik po Moskwie śladami represji wobec Polaków

  Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik w aplikacji izi.TRAVEL opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.

 5. IMG0170-4t56eac897m800x7ce68a14 14.01.2017

  Remont Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

  Remont Wieży Zegarowej i odtworzenie Ogrodu Dolnego są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. "Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, poświęciłem mu najwięcej czasu i emocji" - mówi.

 6. drukiulotneSI 10.01.2017

  Druki ulotne jako źródła do badań dziejów Polski

  „Dzięki tym trzem niepozornym pudłom nasza wyobraźnia historyczna o tym, co się działo między 1913 a 1924 rokiem będzie pełniejsza”.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-09-o-151037 09.01.2017

  Pośmiertny awans gen. "Gryfa"?

  Szef MON wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertny awansu na stopień generała dywizji dla gen. bryg. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf.

 8. mid-epa05706530 09.01.2017

  Meryl Streep kontra Trump

  Aktorka wykorzystała galę rozdania Złotych Globów do krytyki prezydenta-elekta.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook