Jedynie prawda jest ciekawa


"Powstanie" - premiera spektaklu 1 sierpnia, o północy

25.07.2012

Premiera spektaklu "Powstanie" odbędzie się 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. "To próba pokazania powstania z perspektywy młodego dziś człowieka - ze smartfonem w kieszeni i słuchawkami w uszach" - mówi dyrektor placówki Jan Ołdakowski.

Spektakl jest wspólną produkcją Teatru Dramatycznego w Warszawie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Po premierze i sierpniowych pokazach w muzeum, 1 września odbędzie się premiera przedstawienia na deskach Teatru Dramatycznego.

We wtorek fragmenty spektaklu pokazano dziennikarzom.

Akcja "Powstania" toczy się w zamkniętym pokoju o przezroczystych ścianach z pleksi, w którym znajduje się dziesięcioro młodych osób, kobiet i mężczyzn. Artyści śpiewają patriotyczne pieśni m.in. "Warszawiankę".

- Chcemy pokazać tych młodych ludzi: pięknych i nastawionych entuzjastycznie do życia, kochających życie - w sytuacjach ekstremalnych scenicznie i choreograficznie. Ich trud na scenie ma być w pewien  sposób odzwierciedleniem walki i poświęcenia powstańców - opowiadała PAP dramaturg przedstawienia i współautorka jego scenariusza Dorota Sobstel.

- Młodzi aktorzy i młody reżyser spektaklu chcą pokazać Powstanie Warszawskie współcześnie. Chcą zadać pytanie, czy warszawski hipster mógłby walczyć w Powstaniu Warszawskim. Nie chodzi o to,  żeby zachęcić go, aby ginął na ulicach Warszawy, ale żeby był czujny i uważał na to, czy gdzieś nie dzieje się zło, przeciwko któremu należy protestować - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak ocenił, gdyby Powstanie działo się współcześnie, młodzi powstańcy mogliby wyglądać podobnie jak ci w spektaklu. - Ci ludzie mieliby pewnie w kieszeniach smartfona, słuchawki na uszach - a z drugiej strony byliby gotowi zaprotestować przeciwko czemuś, co uważaliby za złe. Czasy się zmieniają i chcemy to pokazać. Język sztuki jest językiem idealnym do stawiania trudnych pytań, dlatego co roku decydujemy się pokazać na spektakl, który - jak zawsze - stawia pytania i jest pewnym wyzwaniem - opowiadał Ołdakowski.

Reżyserem spektaklu jest Radosław Rychcik. W spektaklu oprawę muzyczną zapewnia zespół The  Natural Born Chillers. W spektaklu występują: Klara Bielawka, Dobromir Dymecki, Anna Gorajska, Adam Graczyk, Natalia Kalita, Anna Kłos-Kleszczewska, Tomasz Nosiński, Michał Podsiadło, Jaśmina Polak, Marcin Tyrol.

Muzeum Powstania Warszawskiego od 2006 roku co roku, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia o północy, organizuje premiery spektakli teatralnych o tematyce powstańczej. W ciągu tych lat z muzeum pracowali znani artyści scen teatralnych w Polsce, reżyserzy, aktorzy i dramaturdzy m.in. Marcin Liber, Jan Klata, Paweł Passini, Paweł Łysak, Michał Zadara, Jan Englert, Andrzej Chyra i Magdalena Cielecka.

PAP/kop
[fot. PAP/R. Guz]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook