Jedynie prawda jest ciekawa


Powstanie hagiografia generała?

25.07.2013

Czy w Polsce nastał czas tworzenia filmowych hagiografii? Po „Wałęsie. Człowieku z nadziei” w reżyserii zblatowanego z dzisiejszą władzą Andrzeja Wajdy, ma powstać film o Wojciechu Jaruzelskim. Ma go nakręcić Agnieszka Holland na podstawie... dzienników córki generała.

O planach Holland napisał plotkarski tabloid „Na Żywo“, więc trzeba podejść do tej informacji z należnym dystansem. Jednak jeśli potwierdzą się te informacje, to osoba reżyserki jak i materiał na podstawie którego powstanie, to film nie wypełni luki poznawczej w najnowszej historii Polski.

- Autobiograficzna opowieść Moniki Jaruzelskiej to pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku sławnego ojca – to fragment recenzji „Towarzyszki panienki”, dziennika córki komunistycznego dyktatora.


Czy film o człowieku, który – według licznym materiałów IPN – dopuszczał się zbrodni na narodzie polskim, w sytuacji gdy „ze względu na zły stan stan zdrowia” generała nie można go osądzić, też powinien być „ironiczny i dowcipny”?

Inną informacją z „Na Żywo” jest to, że Jaruzelskiego ma zagrać Bogusław Linda. Doskonały aktor odmówił Władysławowi Pasikowskiemu zagrania w antypolskim „Pokłosiu”. Jak sam Linda zasugerował odmówił z przyczyn „ideologicznych”.

Tym razem takich przeszkód raczej nie będzie, gdyż – jak donosi tabloid - Linda to były partner Moniki Jaruzelskiej i przyjaciel jej rodziny.

Slaw/ "Na Żywo"

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook