Jedynie prawda jest ciekawa


Powstańcy warszawscy uwiecznieni na zdjęciach

21.07.2013

Muzeum Powstania Warszawskiego planuje uwiecznienie na zdjęciach portretowych wszystkich powstańców, którzy uczestniczyć będą w obchodach 69. rocznicy wybuchu powstania. Projekt pn. "Portret Powstańców Warszawskich" w dniach 22 lipca-4 sierpnia realizować będzie pięcioosobowa grupa fotografów.

- Od momentu utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego powstańcy co roku są zapraszani na obchody rocznicy zrywu. Różne towarzyszące rocznicy inicjatywy trwają z reguły ok. dwóch tygodni, a muzeum odwiedza wówczas średnio od 800 do tysiąca powstańców. Jednak niestety z roku na rok jest ich coraz mniej, dlatego postanowiliśmy ich uwiecznić na fotografiach - powiedział Wojciech Wieteska z grupy fotografów zaangażowanych w projekt.

Zdjęcia powstaną w specjalnie na ten cel zaaranżowanym na terenie muzeum studiu fotograficznym. W skład grupy - obok Wieteski - wchodzą  fotografowie: Jakub Karwowski, Maciej Niesłony, Anna Orłowska i Łukasz Sokół.

Projekt ma być jedną z części większej inicjatywy przygotowywanej z okazji przypadającej w przyszłym roku 70. rocznicy wybuchu powstania.

- Jest przygotowywany już od kilku miesięcy i powstańcy odnoszą się do niego bardzo pozytywnie. Są oczywiście indywidualnie na zaproszeniach uprzedzani, że takie zdjęcia będą im robione. Ja jeszcze w 2000 r. byłem współautorem kampanii społecznej dla Ministerstwa Kultury pt. „Bohaterowie naszej Wolności|, także to jest dla mnie pewna kontynuacja takich upamiętniających inicjatyw – dodał Wieteska.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

PAP

[FOTO: Joachim Joachimczyk "Joachim/ 1944.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook