Jedynie prawda jest ciekawa


Powstały dwa nowe muzea

17.03.2016

Obydwie placówki zajmują się ważnymi fragmentami historii Polski.

W ciągu ostatnich miesięcy na Pomorzu powstały dwa nowe muzea historyczne - Muzeum Piaśnickie w Wejherowie (nowy oddział Muzeum Stuthoff) oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - mówił we czwartek w Sejmie Krzysztof Czabański z MKiDN.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krzysztof Czabański, odpowiadając na zapytania posłów PiS dotyczące nowych muzeów poświęconych polskiej historii, przypomniał, że polityka historyczna jest jednym z priorytetów w działaniach ministerstwa. W ostatnich miesiącach, jak mówił, zostały powołane dwie nowe placówki muzealne upamiętniające wydarzenia historyczne.

W grudniu zeszłego roku zarządzeniem ministra kultury utworzono Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Jest to nowy oddział muzeum Stutthof. Placówka ma upamiętniać oraz upowszechniać wiedzę w Polsce i za granicą o Piaśnicy, jako pierwszym miejscu zbiorowego ludobójstwa dokonanego przez Niemców w czasie II wojny światowej w warunkach braku działań wojennych, a także o innych miejscach mordów inteligencji polskiej na Pomorzu.

Masowe egzekucje w Piaśnicy rozpoczęły się pod koniec października 1939 r. i były kontynuowane do początków kwietnia 1940 r. Stanowiły element tzw. akcji "Inteligencja", a ich wykonawcami byli funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu. Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi. W gronie ofiar znaleźli się głównie przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego.

Muzeum Piaśnickie będzie miało swoją siedzibę w "Villi Musica" w Wejherowie przy ul. Ofiar Piaśnicy 6. Jest ona historycznie związana z tragicznymi wydarzeniami piaśnickimi. Dom zbudował w latach 20. ubiegłego wieku Franciszek Panek, zmarły kilka lat przed II wojną światową lekarz i lokalny działacz. W Piaśnicy zamordowane zostały dwie jego córki - nauczycielki: Stanisława i Kazimiera. W roku 1939 willę zajęli Niemcy. Urządzili tu lokalną siedzibę gestapo: to stąd m.in. zarządzano organizacją mordów w Piaśnicy, a w piwnicach domu magazynowano odzież i inne przedmioty zrabowane ofiarom.

Dyrektorem Muzeum Piaśnickiego została Teresa Patsidis. Na razie jednak placówka będzie mieścić się w tymczasowych biurach w Wejherowie; do domu przy ul. Ofiar Piaśnicy 6 ma się przenieść w przyszłym roku, po remoncie i adaptacji pomieszczeń na potrzeby muzeum.

22 grudnia minister kultury powołał do życia Muzeum Pola Bitwy Westerplatte i Wojny 1939 roku, a w zeszłym tygodniu nadał mu statut. Pomysł budowy muzeum na Westerplatte nie jest nowy, swego czasu jednak go zarzucono na rzecz budowy Muzeum II Wojny Światowej. Pierwszym Dyrektorem Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 został profesor Akademii Marynarki Wojennej Piotr Semków - Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych AMW oraz Kierownik Katedry Marynistyki. Dyrektorem programowym będzie Mariusz Wójtowicz-Podhorski, autor monografii "Westerplatte 1939. Prawdziwa historia".

Muzeum będzie współprowadzone przez marszałka Województwa Pomorskiego i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego organizacja ma się zakończyć w dniu uruchomienia pierwszej wystawy stałej, co jest planowane na dzień 1 września 2019 r. - dokładnie w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wcześniej na terenie przyszłego muzeum prowadzone będą  prace archeologiczne i rekonstrukcyjne.

Trwają prace nad dopracowaniem programu muzeum. Ramy chronologiczne ekspozycji mieścić się będą między 1 września 1939 i 30 kwietnia 1940 roku, kiedy zginął major Henryk Dobrzański. Pamiątki historyczne z Westerplatte są cały czas zbierane i poszukiwane.

mly/PAP

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook