Jedynie prawda jest ciekawa


Powstał projekt #1050 poświęcony rocznicy chrztu Polski

27.01.2016

Interdyscyplinarny projekt #1050 poświęcony kwietniowej rocznicy chrztu Polski będzie jednym z ważniejszych wydarzeń w tegorocznym programie Centrum Kultury Zamek. W 2016 r. miłośników kultury i sztuki mają przyciągnąć także festiwale i wydarzenia literackie.

"Projekt #1050 pokazuje zupełnie inne podejście do tej rocznicy i tego zagadnienia, które będzie przecież podejmowane przez wiele instytucji w Poznaniu w tym roku. My chcemy zadać pytanie o wpływ tego faktu, chrztu Polski, na naszą współczesną tożsamość. Właśnie ten współczesny aspekt będzie dla nas w tym projekcie najważniejszy" - powiedziała w środę na konferencji prasowej dyrektor CK Zamek Anna Hryniewiecka.

Projekt #1050 ma zapraszać do refleksji nad tym, jak duży wpływ na naszą kulturę, język, politykę i sposób postrzegania świata miała decyzja Mieszka I o przyjęciu chrześcijaństwa. W ramach wydarzenia, które odbywać się będzie od marca do maja, organizowane będą koncerty, warsztaty, dyskusje i wykłady. Odbędzie się też wizualna prezentacja nt. relacji języka z chrześcijaństwem, zatytułowana "50 zdań polskich". Będzie to pokaz zdań i zwrotów, jakich współcześni Polacy używają najczęściej oraz cytatów m.in. z filmów i literatury, które swoim komentarzem  opatrzy językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

Hryniewiecka podkreśliła, że CK Zamek chce podejmować wyzwanie, jakim jest interdyscyplinarna rozmowa o współczesności; jej problemach, najważniejszych zagadnieniach. Chce realizować też programy artystyczne, w których bardzo istotny jest aspekt społeczny i dydaktyczny.

W tym roku planowana jest wystawa "Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku". Jak podkreślał kierownik działu produkcji imprez CK Zamek Andrzej Maszewski, ekspozycja będzie interesującym zbiorem indywidualnych i bardzo osobistych świadectw historii.

"Na wystawę złoży się ok. 300 listów, które przetrwały do naszych czasów. Listy pisane były w latach 1890-1891 przez polskich imigrantów, którzy trafili do Stanów Zjednoczonych i Brazylii, a stamtąd wysyłane były do zaboru rosyjskiego. Tam niestety w wyniku działań kontrolnych i cenzury listy były przejmowane i nigdy nie trafiły do adresatów" - powiedział.

Wystawa będzie miała osiem wątków tematycznych, podejmujących m.in. kwestie niebezpieczeństw podróży migracyjnych, szoku kulturowego czy samotności i tęsknoty za ojczyzną.

Dyrektorka placówki zaznaczyła, że w tym roku Zamek będzie miejscem dużych, międzynarodowych projektów i festiwali. Odbędzie się m.in. jubileuszowa, XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Off Cinema" czy IX Festiwal Ethno Port Poznań 2016 prezentujący muzykę z różnych regionów świata.

Jedną z tegorocznych nowości będzie program "Zamek z książek", który będzie skupiał się na promocji czytelnictwa i prezentacji wartościowej literatury dla młodych odbiorców. W ramach projektu odbywać się będą warsztaty i spotkania z autorami, wśród których będzie m.in. autor serii "Pan Kuleczka" Wojciech Widłak oraz szwedzki pisarz, twórca książek "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martin Widmark.

Program Centrum Kultury Zamek na rok 2016 obejmuje ponadto dziesiątki wystaw, koncertów, festiwali, projektów filmowych i teatralnych, a także przedsięwzięć edukacyjnych czy wizualnych.

Jak podano na konferencji, w 2015 roku Zamek odwiedziło prawie pół miliona osób; niemal 300 tys. gości wzięło czynny udział w imprezach kulturalnych. W placówce zorganizowano w ub. roku przeszło 2,5 tys. wydarzeń.

PAP/mmil

[Fot. Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0/Radomił Binek]

 

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook