Jedynie prawda jest ciekawa


Powstał projekt #1050 poświęcony rocznicy chrztu Polski

27.01.2016

Interdyscyplinarny projekt #1050 poświęcony kwietniowej rocznicy chrztu Polski będzie jednym z ważniejszych wydarzeń w tegorocznym programie Centrum Kultury Zamek. W 2016 r. miłośników kultury i sztuki mają przyciągnąć także festiwale i wydarzenia literackie.

"Projekt #1050 pokazuje zupełnie inne podejście do tej rocznicy i tego zagadnienia, które będzie przecież podejmowane przez wiele instytucji w Poznaniu w tym roku. My chcemy zadać pytanie o wpływ tego faktu, chrztu Polski, na naszą współczesną tożsamość. Właśnie ten współczesny aspekt będzie dla nas w tym projekcie najważniejszy" - powiedziała w środę na konferencji prasowej dyrektor CK Zamek Anna Hryniewiecka.

Projekt #1050 ma zapraszać do refleksji nad tym, jak duży wpływ na naszą kulturę, język, politykę i sposób postrzegania świata miała decyzja Mieszka I o przyjęciu chrześcijaństwa. W ramach wydarzenia, które odbywać się będzie od marca do maja, organizowane będą koncerty, warsztaty, dyskusje i wykłady. Odbędzie się też wizualna prezentacja nt. relacji języka z chrześcijaństwem, zatytułowana "50 zdań polskich". Będzie to pokaz zdań i zwrotów, jakich współcześni Polacy używają najczęściej oraz cytatów m.in. z filmów i literatury, które swoim komentarzem  opatrzy językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

Hryniewiecka podkreśliła, że CK Zamek chce podejmować wyzwanie, jakim jest interdyscyplinarna rozmowa o współczesności; jej problemach, najważniejszych zagadnieniach. Chce realizować też programy artystyczne, w których bardzo istotny jest aspekt społeczny i dydaktyczny.

W tym roku planowana jest wystawa "Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku". Jak podkreślał kierownik działu produkcji imprez CK Zamek Andrzej Maszewski, ekspozycja będzie interesującym zbiorem indywidualnych i bardzo osobistych świadectw historii.

"Na wystawę złoży się ok. 300 listów, które przetrwały do naszych czasów. Listy pisane były w latach 1890-1891 przez polskich imigrantów, którzy trafili do Stanów Zjednoczonych i Brazylii, a stamtąd wysyłane były do zaboru rosyjskiego. Tam niestety w wyniku działań kontrolnych i cenzury listy były przejmowane i nigdy nie trafiły do adresatów" - powiedział.

Wystawa będzie miała osiem wątków tematycznych, podejmujących m.in. kwestie niebezpieczeństw podróży migracyjnych, szoku kulturowego czy samotności i tęsknoty za ojczyzną.

Dyrektorka placówki zaznaczyła, że w tym roku Zamek będzie miejscem dużych, międzynarodowych projektów i festiwali. Odbędzie się m.in. jubileuszowa, XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Off Cinema" czy IX Festiwal Ethno Port Poznań 2016 prezentujący muzykę z różnych regionów świata.

Jedną z tegorocznych nowości będzie program "Zamek z książek", który będzie skupiał się na promocji czytelnictwa i prezentacji wartościowej literatury dla młodych odbiorców. W ramach projektu odbywać się będą warsztaty i spotkania z autorami, wśród których będzie m.in. autor serii "Pan Kuleczka" Wojciech Widłak oraz szwedzki pisarz, twórca książek "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martin Widmark.

Program Centrum Kultury Zamek na rok 2016 obejmuje ponadto dziesiątki wystaw, koncertów, festiwali, projektów filmowych i teatralnych, a także przedsięwzięć edukacyjnych czy wizualnych.

Jak podano na konferencji, w 2015 roku Zamek odwiedziło prawie pół miliona osób; niemal 300 tys. gości wzięło czynny udział w imprezach kulturalnych. W placówce zorganizowano w ub. roku przeszło 2,5 tys. wydarzeń.

PAP/mmil

[Fot. Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0/Radomił Binek]

 

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook