Jedynie prawda jest ciekawa


Powstaje oratorium na kanonizację Jana Pawła II

26.12.2013

Oratorium wystawione w Bytomiu (Śląskie) uczci kwietniową kanonizację bł. Jana Pawła II. Punktem wyjścia spektaklu będzie moment, w którym polski papież staje przed sądem w niebie i wspomina najważniejsze wydarzenia ze swojego życia.

"To nie będzie smutne, klasycyzujące dzieło. Zawsze staram się tworzyć muzykę dla ludzi, coś co można później zanucić" - powiedział PAP twórca muzyki Michał T. Malicki.

Kompozytor zaplanował duży zespół wykonawczy - ok. 130 osób, w tym solistów, dwa chóry, 70 osobową orkiestrę i 10-osobowy band. Jak przyznał Malicki, w dziele poświęconym Janowi Pawłowi II nie może zabraknąć jego ulubionej piosenki "Barki". "Nie chciałem jednak iść drogą prostych rozwiązań, dlatego wykonamy ją tylko instrumentalnie. Jestem przekonany, że publiczność ją wówczas zaśpiewa" - powiedział kompozytor.

Dla autora tekstu Jana Drechslera najważniejsze jest przypomnienie nauczania Jana Pawła II. "Czcimy go, wspominamy, ale nie zawsze pamiętamy to, co najważniejsze, co chciał nam przekazać" - podkreślił.

Koszty wystawienia oratorium zostały uwzględnione w przyszłorocznym budżecie Bytomia. "Tak się pięknie składa, że będziemy mogli w ten sposób uczcić i kanonizację Jana Pawła II, i 760. rocznicę nadania praw miejskich Bytomiowi, którą będziemy świętować przez cały przyszły rok" – zaznaczył Adam Grzesik z Urzędu Miasta w Bytomiu.

Drechsler i Malicki napisali wcześniej wspólnie oratorium "Wziemięwzięci" - zapis dnia toczącego się wokół życia kopalni. Zagrożony bezrobociem bohater - górnik szuka możliwości powrotu do godnego życia. Spektakl był wystawiany w Zabrzu, Tarnowskich Górach i Bytomiu.

PAP, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook