Jedynie prawda jest ciekawa


Powstaje książka o ks. prof. Józefie Tischnerze

02.11.2013

"Jego oczami" - to tytuł książki o ks. Józefie Tischnerze, która właśnie powstaje i wydana zostanie na wiosnę przyszłego roku. Publikacja ma być uzupełnieniem filmowej produkcji o tym samym tytule.

"Pozycja będzie zawierała te fragmenty scenariusza, które nie zmieściły się w blisko dwugodzinnym filmie >>Jego oczami<<. Chcemy, by publikacja ukazała się w marcu, w pierwszą rocznicę premiery filmu" - powiedział PAP reżyser dokumentu Szymon J. Wróbel.

W opracowywanej teraz książce znajdą się cytaty osób opowiadających w filmie o autorze "Historii filozofii po góralsku". Odbiorcy przeczytają wypowiedzi m.in. brata znanego teologa i filozofa Kazimierza Tischnera, ks. Adama Bonieckiego, bp Tadeusza Pieronka, artysty malarza Mariana Gromady.

Nie zabraknie wspomnień z planu filmowego oraz relacji z prezentacji dokumentu w różnych zakątkach Polski oraz Litwy i Turcji. W książce jest także miejsce na komentarze widzów - każdy może przesłać swoją opinię pod adresem jegooczami@gmail.com.

Tekst powstającej książki uzupełni bogaty materiał ilustracyjny.

"Podczas spotkań widzowie wielokrotnie pytali o materiały niewykorzystane w produkcji i atmosferę na planie. W końcu nikt z ekipy kręcącej film nie znał osobiście księdza profesora. Po pół roku wróciłem do materiałów, które nagrywaliśmy podczas zdjęć. Okazuje się, że skrywają one wiele niesamowitych historii, które ze względów czasowych nie zmieściły się w filmie. Materiały te pokazują postać księdza profesora z takiej strony, z jakiej pokazaliśmy ją w filmie, czyli ludzkiej, bliskiej każdemu. Przedstawiają księdza jadącego rowerem, a nie drogim samochodem" - wyjaśnił reżyser.

"Jego oczami" to film dokumentalny o ks. Józefie Tischnerze, w którym Kazimierz Tischner oprowadza widza po miejscach bliskich księdzu i opowiada o nim z perspektywy młodszego o 15 lat brata. W produkcji głos zabierają także znajomi autora "Historii filozofii po góralsku". Kinowa premiera odbyła się w marcu tego roku.

Film zrealizował za własne fundusze 27-letni filmowiec i dziennikarz Szymon J. Wróbel. W pracy nad projektem, który dofinansowało Stowarzyszenie Drogami Tischnera z Łopusznej, pomogli mu młodzi ludzie związani z Krakowem i Żywiecczyzną. "Pozytywny odbiór >>Jego oczami<< udowadnia, że młodzi ludzie w tym kraju i tym czasie mogą wiele, tylko trzeba im zaufać i dać szansę" - podkreślił reżyser.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. Wikimedia Commons, autor: Jerzy Opioła, lic. CC3.0-1.0, GDFL]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook