Jedynie prawda jest ciekawa


Powstaje książka o ks. prof. Józefie Tischnerze

02.11.2013

"Jego oczami" - to tytuł książki o ks. Józefie Tischnerze, która właśnie powstaje i wydana zostanie na wiosnę przyszłego roku. Publikacja ma być uzupełnieniem filmowej produkcji o tym samym tytule.

"Pozycja będzie zawierała te fragmenty scenariusza, które nie zmieściły się w blisko dwugodzinnym filmie >>Jego oczami<<. Chcemy, by publikacja ukazała się w marcu, w pierwszą rocznicę premiery filmu" - powiedział PAP reżyser dokumentu Szymon J. Wróbel.

W opracowywanej teraz książce znajdą się cytaty osób opowiadających w filmie o autorze "Historii filozofii po góralsku". Odbiorcy przeczytają wypowiedzi m.in. brata znanego teologa i filozofa Kazimierza Tischnera, ks. Adama Bonieckiego, bp Tadeusza Pieronka, artysty malarza Mariana Gromady.

Nie zabraknie wspomnień z planu filmowego oraz relacji z prezentacji dokumentu w różnych zakątkach Polski oraz Litwy i Turcji. W książce jest także miejsce na komentarze widzów - każdy może przesłać swoją opinię pod adresem jegooczami@gmail.com.

Tekst powstającej książki uzupełni bogaty materiał ilustracyjny.

"Podczas spotkań widzowie wielokrotnie pytali o materiały niewykorzystane w produkcji i atmosferę na planie. W końcu nikt z ekipy kręcącej film nie znał osobiście księdza profesora. Po pół roku wróciłem do materiałów, które nagrywaliśmy podczas zdjęć. Okazuje się, że skrywają one wiele niesamowitych historii, które ze względów czasowych nie zmieściły się w filmie. Materiały te pokazują postać księdza profesora z takiej strony, z jakiej pokazaliśmy ją w filmie, czyli ludzkiej, bliskiej każdemu. Przedstawiają księdza jadącego rowerem, a nie drogim samochodem" - wyjaśnił reżyser.

"Jego oczami" to film dokumentalny o ks. Józefie Tischnerze, w którym Kazimierz Tischner oprowadza widza po miejscach bliskich księdzu i opowiada o nim z perspektywy młodszego o 15 lat brata. W produkcji głos zabierają także znajomi autora "Historii filozofii po góralsku". Kinowa premiera odbyła się w marcu tego roku.

Film zrealizował za własne fundusze 27-letni filmowiec i dziennikarz Szymon J. Wróbel. W pracy nad projektem, który dofinansowało Stowarzyszenie Drogami Tischnera z Łopusznej, pomogli mu młodzi ludzie związani z Krakowem i Żywiecczyzną. "Pozytywny odbiór >>Jego oczami<< udowadnia, że młodzi ludzie w tym kraju i tym czasie mogą wiele, tylko trzeba im zaufać i dać szansę" - podkreślił reżyser.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. Wikimedia Commons, autor: Jerzy Opioła, lic. CC3.0-1.0, GDFL]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook