Jedynie prawda jest ciekawa


Powrót do średniowiecza

06.10.2012

Jarmark Jadwiżański pozwala zapoznać się z elementami kultury, ale i zabawy, która była obecna w średniowieczu. Już w najbliższy weekend kolejna edycja tej imprezy.

Walki rycerskie, średniowieczne zabawy i konkursy oraz spektakl baletowo-pantomimiczny "Szachy na żywo", to tylko niektóre z atrakcji "Jarmarku Jadwiżańskiego", który w niedzielę odbędzie we wrocławskim Centrum Kultury Zamek.

Jak poinformował PAP w sobotę współorganizator imprezy Piotr Makarewicz, głównym motywem tegorocznej imprezy będą gry i zabawy epoki średniowiecza. W trakcie jarmarku będzie można m.in. zagrać w kości, karty, posiłować się na rękę i wysłuchać wykładu "O niezabawnych skutkach średniowiecznych zabaw, czyli kilka historii nie tylko z czasów św. Jadwigi", który wygłosi dr Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Tradycyjnie nie zabraknie pokazów walk rycerskich, które corocznie skupiają uwagę uczestników Jarmarku bez względu na płeć czy wiek. Zaciężni zaprezentują swoje możliwości podczas Turnieju Róż, w którym będą rywalizować o względy damy wybranej z publiczności, tocząc między sobą pojedynki" - mówił Makarewicz.

Wszyscy chętni będą mogli również wziąć udział m.in. w konkursach rzutu włócznią i walce z rycerzem. Nastąpi także rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu na najpiękniejszą chorągiew z herbem rodzinnym.

"Dla zainteresowanych bardziej precyzyjną i spokojniejszą rozrywką przygotowaliśmy warsztaty średniowiecznej kaligrafii, w trakcie których za pomocą gęsiego pióra będzie można nauczyć się pisać takimi czcionkami jak uncjała, minuskuła karolińska czy kursywa gotycka" - dodał Makarewicz.

Zabawom i konkursom będzie towarzyszyć jarmark kupiecki, na którym w stylizowanych straganach swoje wyroby zaoferują producenci wyrobów naturalnych i ekologicznych. W tym roku, w części handlowej weźmie udział blisko 40 wystawców sprzedających m.in. miody smakowe, piwa miodowe, ciemne i korzenne, ale również białą broń kutą czy biżuterię artystyczną z drewna, skóry i szkła. Podczas specjalnego pokazu będzie można z bliska przyjrzeć się procesowi wyrobu dawnych naczyń z drewna.

Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do 19.00. Wstęp jest bezpłatny. 

ll, PAP

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook