Jedynie prawda jest ciekawa


Posągi Tuwima w Łodzi

04.07.2013

10 posągów Juliana Tuwima ozdobionych graficznie przez studentów i wykładowców łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych stanęło w czwartek na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. To kolejne akcja artystyczna w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima.

Model posągu o wysokości ok. 3 metrów powstał w pracowni rzeźby łódzkiej ASP, a 10 kopii zostało pomalowanych przez różne grupy artystów, którzy zilustrowali wiersze poety.

"Specjalistom powierzyliśmy stworzenie rzeźby Tuwima, natomiast chcieliśmy, żeby każdy z pomników był pomalowany przez kogoś innego. Pięć z nich ozdobili studenci i wykładowcy ASP, kolejne m.in. organizatorzy łódzkich festiwali artystycznych tj. Fashion Week czy Festiwal Komiksu" – powiedział szef wydziału promocji łódzkiego magistratu Bartłomiej Wojdak.

Jeden z twórców rzeźby, dziekan wydziału tkaniny i ubioru ASP prof. Zbigniew Dudek przyznał, że jest to "Tuwim na luzie". "Jest w długim płaszczu, trzyma ręce w kieszeniach, stoi zawadiacko. Staraliśmy się, żeby poszczególne rzeźby różniły się między sobą w formie przez lekką zmianę pozycji głowy - Tuwim patrzy raz na balkony kamienic, innym razem przed siebie" – powiedział prof. Dudek.

Posągi - poprzez ujęcie głowy poety w charakterystycznym kapeluszu - nawiązują także do słynnej już ławeczki Tuwima, stojącej przed łódzkim magistratem.

Jeden z posągów dwie artystki z łódzkiej ASP ozdobiły słowami, kręcąc linie wokół Tuwima. Inspiracją i punktem wyjaśnia były dla nich rękopisy Tuwima oraz wiersz "Spostrzeżenie", w którym poeta pisał, że "w naturze nie ma linii prostej".

Rzeźby będą stały na ul. Piotrkowskiej przez ponad tydzień. 13 lipca trafią do Manufaktury. Później pojawią się także m.in. na łódzkim lotnisku, w centrach handlowych czy na najważniejszych festiwalach m.in. Designu czy Fashion Week.

"Będzie rzeźby przenosić w różne miejsca Łodzi tak, żeby jak najwięcej osób mogło je zobaczyć i dzięki nim pamiętać, że obchodzimy Rok Juliana Tuwima" - dodał Wojdak.

Nie wykluczył, że w przyszłości może powstać znacznie więcej takich rzeźb i rozpisany zostanie konkurs na ich ozdobienie. Rzeźby kosztowały magistrat w sumie 40 tys. zł; artyści ozdobili je nieodpłatnie.

PAP, lz

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook