Jedynie prawda jest ciekawa


Posągi Tuwima w Łodzi

04.07.2013

10 posągów Juliana Tuwima ozdobionych graficznie przez studentów i wykładowców łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych stanęło w czwartek na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. To kolejne akcja artystyczna w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima.

Model posągu o wysokości ok. 3 metrów powstał w pracowni rzeźby łódzkiej ASP, a 10 kopii zostało pomalowanych przez różne grupy artystów, którzy zilustrowali wiersze poety.

"Specjalistom powierzyliśmy stworzenie rzeźby Tuwima, natomiast chcieliśmy, żeby każdy z pomników był pomalowany przez kogoś innego. Pięć z nich ozdobili studenci i wykładowcy ASP, kolejne m.in. organizatorzy łódzkich festiwali artystycznych tj. Fashion Week czy Festiwal Komiksu" – powiedział szef wydziału promocji łódzkiego magistratu Bartłomiej Wojdak.

Jeden z twórców rzeźby, dziekan wydziału tkaniny i ubioru ASP prof. Zbigniew Dudek przyznał, że jest to "Tuwim na luzie". "Jest w długim płaszczu, trzyma ręce w kieszeniach, stoi zawadiacko. Staraliśmy się, żeby poszczególne rzeźby różniły się między sobą w formie przez lekką zmianę pozycji głowy - Tuwim patrzy raz na balkony kamienic, innym razem przed siebie" – powiedział prof. Dudek.

Posągi - poprzez ujęcie głowy poety w charakterystycznym kapeluszu - nawiązują także do słynnej już ławeczki Tuwima, stojącej przed łódzkim magistratem.

Jeden z posągów dwie artystki z łódzkiej ASP ozdobiły słowami, kręcąc linie wokół Tuwima. Inspiracją i punktem wyjaśnia były dla nich rękopisy Tuwima oraz wiersz "Spostrzeżenie", w którym poeta pisał, że "w naturze nie ma linii prostej".

Rzeźby będą stały na ul. Piotrkowskiej przez ponad tydzień. 13 lipca trafią do Manufaktury. Później pojawią się także m.in. na łódzkim lotnisku, w centrach handlowych czy na najważniejszych festiwalach m.in. Designu czy Fashion Week.

"Będzie rzeźby przenosić w różne miejsca Łodzi tak, żeby jak najwięcej osób mogło je zobaczyć i dzięki nim pamiętać, że obchodzimy Rok Juliana Tuwima" - dodał Wojdak.

Nie wykluczył, że w przyszłości może powstać znacznie więcej takich rzeźb i rozpisany zostanie konkurs na ich ozdobienie. Rzeźby kosztowały magistrat w sumie 40 tys. zł; artyści ozdobili je nieodpłatnie.

PAP, lz

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook