Jedynie prawda jest ciekawa


Polskie filmy dokumentalne w Toronto

25.04.2013

Kilkanaście najnowszych polskich filmów dokumentalnych zostanie przedstawionych w Toronto podczas zaczynającego się w czwartek międzynarodowego festiwalu Hot Docs. Ten największy festiwal filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej zakończy się 5 maja.

Polskie filmy trafią do publiczności dwudziestej edycji Hot Docs w ramach specjalnego programu "Made in Poland". To wyróżnienie dla "nieocenionego wkładu Polski w rozwój światowego filmu dokumentalnego" – jak mówiła Charlotte Cook, dyrektor programowa Hot Docs. "Made in" to jeden z cykli tematycznych podczas Hot Docs, w minionych latach w jego ramach prezentowano dokumenty z Europy Środkowo-Wschodniej, Włoch czy Ameryki Południowej.

Widzowie będą mogli obejrzeć w Toronto "Wirtualną Wojnę" Jacka Bławuta, "Fuck for Forest" Michała Marczaka (już raz nagrodzonego na Hot Docs), "Galumphing" Kamili Józefowicz, "Uwikłanych" Lilii Dudy, "Moją Wolę" Bartosza Kowalskiego, "Lalkarza" Wiktorii Szymańskiej, "Uwolnić motyla" Joanny Frydrych, "Punkt Wyjścia" Jagody Szelc, "Rogalik" Pawła Ziemilskiego i "Rozmowę" Piotra Sulkowskiego.

Polska delegacja, w skład której wejdą polscy filmowcy i producenci, będzie też gościem specjalnym podczas Międzynarodowego Dnia Koprodukcyjnego w nadchodzący poniedziałek. Strategicznymi partnerami programu "Made in Poland" podczas Hot Docs są: Krakowska Fundacja Filmowa i Konsulat Generalny RP w Toronto.

Podczas Hot Docs zostanie w tym roku zaprezentowanych 205 filmów z 43 krajów. Festiwal to nie tylko okazja do obejrzenia filmów, ale miejsce zakupu praw do emisji filmów przez telewizje z całego świata i dyskusji przemysłu filmowego.

Polskie filmy odnosiły już sukcesy podczas Hot Docs. W 2009 r. nagrodę otrzymał "Królik po berlińsku" Bartosza Konopki, dwa lata temu wśród nagrodzonych filmów był "Koniec Rosji" Michała Marczaka.

Jeszcze w kwietniu w Toronto, ale już nie w ramach Hot Docs, zostanie zaprezentowany przez Instytut Polski w Nowym Jorku dokument Małgorzaty Potockiej z 2004 r. "Strażnik przeszłości". Zaś tydzień temu podczas TIFF Kids International Film Festival, międzynarodowego festiwalu filmów dla dzieci, prezentowano trzy polskie filmy: "Igor i Podróż Żurawi" (koprodukcja polsko-izraelsko-niemiecka), "Leaves" Agnieszki Borowej i "Pod fatalną banderą" Marcina Wasilewskiego.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook