Jedynie prawda jest ciekawa


Polskie filmy dokumentalne w Toronto

25.04.2013

Kilkanaście najnowszych polskich filmów dokumentalnych zostanie przedstawionych w Toronto podczas zaczynającego się w czwartek międzynarodowego festiwalu Hot Docs. Ten największy festiwal filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej zakończy się 5 maja.

Polskie filmy trafią do publiczności dwudziestej edycji Hot Docs w ramach specjalnego programu "Made in Poland". To wyróżnienie dla "nieocenionego wkładu Polski w rozwój światowego filmu dokumentalnego" – jak mówiła Charlotte Cook, dyrektor programowa Hot Docs. "Made in" to jeden z cykli tematycznych podczas Hot Docs, w minionych latach w jego ramach prezentowano dokumenty z Europy Środkowo-Wschodniej, Włoch czy Ameryki Południowej.

Widzowie będą mogli obejrzeć w Toronto "Wirtualną Wojnę" Jacka Bławuta, "Fuck for Forest" Michała Marczaka (już raz nagrodzonego na Hot Docs), "Galumphing" Kamili Józefowicz, "Uwikłanych" Lilii Dudy, "Moją Wolę" Bartosza Kowalskiego, "Lalkarza" Wiktorii Szymańskiej, "Uwolnić motyla" Joanny Frydrych, "Punkt Wyjścia" Jagody Szelc, "Rogalik" Pawła Ziemilskiego i "Rozmowę" Piotra Sulkowskiego.

Polska delegacja, w skład której wejdą polscy filmowcy i producenci, będzie też gościem specjalnym podczas Międzynarodowego Dnia Koprodukcyjnego w nadchodzący poniedziałek. Strategicznymi partnerami programu "Made in Poland" podczas Hot Docs są: Krakowska Fundacja Filmowa i Konsulat Generalny RP w Toronto.

Podczas Hot Docs zostanie w tym roku zaprezentowanych 205 filmów z 43 krajów. Festiwal to nie tylko okazja do obejrzenia filmów, ale miejsce zakupu praw do emisji filmów przez telewizje z całego świata i dyskusji przemysłu filmowego.

Polskie filmy odnosiły już sukcesy podczas Hot Docs. W 2009 r. nagrodę otrzymał "Królik po berlińsku" Bartosza Konopki, dwa lata temu wśród nagrodzonych filmów był "Koniec Rosji" Michała Marczaka.

Jeszcze w kwietniu w Toronto, ale już nie w ramach Hot Docs, zostanie zaprezentowany przez Instytut Polski w Nowym Jorku dokument Małgorzaty Potockiej z 2004 r. "Strażnik przeszłości". Zaś tydzień temu podczas TIFF Kids International Film Festival, międzynarodowego festiwalu filmów dla dzieci, prezentowano trzy polskie filmy: "Igor i Podróż Żurawi" (koprodukcja polsko-izraelsko-niemiecka), "Leaves" Agnieszki Borowej i "Pod fatalną banderą" Marcina Wasilewskiego.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook