Jedynie prawda jest ciekawa

Polski dokument z szansą na Oscara

27.10.2016

"Więzi" Zofii Kowalewskiej, jako jedyny polski krótkometrażowy film dokumentalny, znalazły się na tegorocznej shortliście do Oscara - poinformował producent Studio Munka-SFP. Oznacza to, że obraz ma szansę znaleźć się pośród pięciu produkcji nominowanych w tej kategorii.

„To ogromne wyróżnienie. Jestem bardzo szczęśliwa i poruszona. Kłaniam się nisko moim dziadkom, którzy z zaufaniem, odwagą i otwartością podzielili się ze mną swoją historią. Dziękuję ekipie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. To jest nasz wspólny sukces" - mówiła po ogłoszeniu shortlisty Zofia Kowalewska. 

"Więzi" to opowieść o Barbarze i Zdzisławie - małżeństwie z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Zdecydował się jednak wrócić do żony. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. 

21-letnia dziś Kowalewska pracę nad swoim debiutanckim dokumentem rozpoczęła jeszcze w klasie maturalnej. 

Film pokazywano już na ośmiu festiwalach, a z trzech wyjechał z nagrodami jury. W czerwcu podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego dokument nagrodzono Srebrnym Smokiem. Jury uznało go za ciepłą i pełną humoru, wzruszającą i precyzyjnie zrealizowaną refleksję na temat miłości, przywiązania i przebaczenia. 

"Więzi" nagrodzono także Jantarem za najlepszy krótkometrażowy dokument podczas 35. Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie, a z Wrocławia wyjechał z trzecią nagrodą w Konkursie Polskim podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Obraz doceniła też publiczność Opolskich Lam oraz festiwalu "Okiem Młodych" w Świdnicy. 

Autorką zdjęć do "Więzi" jest Weronika Bilska, za dźwięk odpowiadał Krzysztof Ridan. Film zmontował Jerzy Zawadzki, a producentem wykonawczym i koproducentem dokumentu jest Katarzyna Zariczny Produkcja Filmowa. 

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia 2017 r. Oprócz "Więzi" na shortliście znalazło się 9 innych dokumentów, a szansę na to miało 61 filmów. 

W ubiegłym roku na shortliście znalazł się dokument "Punkt wyjścia" Michała Szcześniaka, również wyprodukowany przez Studio Munka-SFP. 


ak/PAP 

[fot. zrzut ekranu: Zwiastun filmu "Więzi"/YouTube/PISF]

Warto poczytać

 1. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 2. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 3. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 4. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 5. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook