Jedynie prawda jest ciekawa


Polska Wiosna Filmowa w Budapeszcie

07.05.2013

Wojenna "Obława" Marcina Krzyształowicza, nowy film Jana Jakuba Kolskiego "Zabić bobra" oraz komedia "Być jak Kazimierz Deyna" - m.in. te tytuły są w programie 19. Polskiej Wiosny Filmowej w Budapeszcie. Przegląd w stolicy Węgier potrwa od wtorku 7 maja do 14 maja.

Na spotkanie z polską kinematografią zaprasza Węgrów Instytut Polski w Budapeszcie. Projekcje będą organizowane w kinie Muvesz. Jak zapowiedział współfinansujący imprezę Polski Instytut Sztuki Filmowej, z publicznością w Budapeszcie spotkają się polscy artyści, m.in. aktorzy Marian Dziędziel i Przemysław Bluszcz oraz reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz.

W kinie Muvesz pokazane zostaną nowe polskie filmy, m.in.: nagradzana "Obława" - thriller z akcją osadzoną w czasie II wojny światowej, w reżyserii Marcina Krzyształowicza i z Marcinem Dorocińskim w roli głównej; film Andrzeja Jakimowskiego "Imagine", którego akcja toczy się w klinice dla niewidomych w Lizbonie, "Piąta pora roku" Jerzego Domaradzkiego - czyli wzruszająca opowieść o przyjaźni, z Ewą Wiśniewską i Marianem Dziędzielem w rolach głównych bohaterów.

Węgrzy obejrzą również komediodramat Piotra Trzaskalskiego "Mój rower", historię trzech mężczyzn, reprezentujących kolejne pokolenia w tej samej rodzinie - dziadka, granego przez Michała Urbaniaka, syna - granego przez Artura Żmijewskiego, i wnuka, w którego wcielił się Krzysztof Chodorowski.

W programie są też m.in.: "Dzień Kobiet" wyreżyserowany przez Marię Sadowską, komedia "Być jak Kazimierz Deyna" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz (w obsadzie: Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela, Małgorzata Socha), nakręcony w Popielawach film Jana Jakuba Kolskiego "Zabić bobra" z Erykiem Lubosem w roli głównej, oraz "Heniek" we wspólnej reżyserii Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja - opowieść o czwórce sprzedawców z salonu samochodowego oraz o tym, czy warto poświęcać przyjaźń, lojalność i uczciwość dla pieniędzy.


Greg/PAP
[fot. polinst.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook