Jedynie prawda jest ciekawa


Polska Wiosna Filmowa w Budapeszcie

07.05.2013

Wojenna "Obława" Marcina Krzyształowicza, nowy film Jana Jakuba Kolskiego "Zabić bobra" oraz komedia "Być jak Kazimierz Deyna" - m.in. te tytuły są w programie 19. Polskiej Wiosny Filmowej w Budapeszcie. Przegląd w stolicy Węgier potrwa od wtorku 7 maja do 14 maja.

Na spotkanie z polską kinematografią zaprasza Węgrów Instytut Polski w Budapeszcie. Projekcje będą organizowane w kinie Muvesz. Jak zapowiedział współfinansujący imprezę Polski Instytut Sztuki Filmowej, z publicznością w Budapeszcie spotkają się polscy artyści, m.in. aktorzy Marian Dziędziel i Przemysław Bluszcz oraz reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz.

W kinie Muvesz pokazane zostaną nowe polskie filmy, m.in.: nagradzana "Obława" - thriller z akcją osadzoną w czasie II wojny światowej, w reżyserii Marcina Krzyształowicza i z Marcinem Dorocińskim w roli głównej; film Andrzeja Jakimowskiego "Imagine", którego akcja toczy się w klinice dla niewidomych w Lizbonie, "Piąta pora roku" Jerzego Domaradzkiego - czyli wzruszająca opowieść o przyjaźni, z Ewą Wiśniewską i Marianem Dziędzielem w rolach głównych bohaterów.

Węgrzy obejrzą również komediodramat Piotra Trzaskalskiego "Mój rower", historię trzech mężczyzn, reprezentujących kolejne pokolenia w tej samej rodzinie - dziadka, granego przez Michała Urbaniaka, syna - granego przez Artura Żmijewskiego, i wnuka, w którego wcielił się Krzysztof Chodorowski.

W programie są też m.in.: "Dzień Kobiet" wyreżyserowany przez Marię Sadowską, komedia "Być jak Kazimierz Deyna" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz (w obsadzie: Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela, Małgorzata Socha), nakręcony w Popielawach film Jana Jakuba Kolskiego "Zabić bobra" z Erykiem Lubosem w roli głównej, oraz "Heniek" we wspólnej reżyserii Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja - opowieść o czwórce sprzedawców z salonu samochodowego oraz o tym, czy warto poświęcać przyjaźń, lojalność i uczciwość dla pieniędzy.


Greg/PAP
[fot. polinst.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook