Jedynie prawda jest ciekawa


Polska orkiestra otrzymała nagrodę Grammy

11.02.2013

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita otrzymała nagrodę Grammy za płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestra Wita zwyciężyła w kategorii "najlepsze kompendium klasyczne".

Na płycie znalazły się utwory: "Fonogrammi", "Koncert na róg", "Partita", "Przebudzenie Jakuba", "Anaklasis" i "De natura sonoris". Album ukazał się nakładem wydawnictwa Naxos. Obok orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wita w nagraniu wzięli udział także soliści: flecistka Urszula Janik, grająca na rogu Jennifer Montone i klawesynistka Elżbieta Stefańska.

Album wydany został przez firmę Naxos w czerwcu 2012 roku. Reżyserami nagrania i współlaureatami wyróżnienia są Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko (CD Accord).

To siódma nominacja i pierwsza nagroda Grammy w dorobku Antoniego Wita. Razem z orkiestrą filharmonii nagrał kilkanaście płyt z muzyką Pendereckiego.

Antoni Wit wraz z filharmonicznymi zespołami nominowani byli do nagrody Grammy siedmiokrotnie za rejestracje utworów Krzysztofa Pendereckiego i Karola Szymanowskiego. Nagrania Antoniego Wita dla firmy Naxos od lat cieszą się wielkim uznaniem krytyki muzycznej całego świata, wyrażającym się w prestiżowych nagrodach, takich jak m.in. Diapason d'Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Acad,mie, Cannes Classical Award, Records Academy Award (Record Geijutsu), Choc de Classica. W brytyjskim przewodniku płytowym "The Penguin Guide" aż 16 jego płyt Antoniego Wita uzyskało najwyższą ocenę.

Antoni Wit jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie od 1 stycznia 2002 r., 1 września br. zakończy swoją pracę w tej placówce. Jako dyrektor Filharmonii Narodowej poprowadził z jej zespołem ponad 420 koncertów, w tym ponad 190 za granicą.

Antoni Wit urodził się w 1944 r. w Krakowie. Ukończył dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie i prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1967 r. został asystentem dyrektora Filharmonii Narodowej Witolda Rowickiego. W 1971 r. otrzymał II nagrodę w konkursie dyrygenckim Herberta von Karajana, rok później został jego asystentem w Salzburgu.

Najbliższe plany koncertowe Antoniego Wita, oprócz występów w kierowanej przez niego Filharmonii Narodowej, obejmują m.in. koncert z Orkiestrą Filharmonii Narodowej na londyńskim festiwalu BBC Proms - w sierpniu 2013 r.; będzie to pierwszy występ polskiej orkiestry. W planach jest także koncert z jedną z najlepszych orkiestr świata - Berliner Philharmoniker - we wrześniu 2013 r.

55. gala rozdania Grammy Awards odbyła się w niedzielę w Staples Center w Los Angeles. Wśród laureatów najbardziej prestiżowych w świecie muzyki rozrywkowej nagród znalazły się takie gwiazdy jak: Rihanna, Beyonce i Taylor Swift. Inni laureaci to m. in. Dan Auerbach, wokalista zespołu Black Keys, raperzy Kanye West i Jay-Z oraz znany muzyk jazzowy Chick Corea. Wśród wyróżnionych nagrodą w kształcie małego gramofonu znalazł się też znany muzyk i kompozytor z Nowego Orleanu dr. John.

Za "piosenkę roku" uznany został utwór "We Are Young" w wykonaniu trzyosobowego zespołu FUN grającego muzykę indie-pop. Adele, która zdominowała ubiegłoroczne nagrody Grammy, tym razem została uznana za najlepszą solową wykonawczynię w utworze "Set Fire to the Rain".

Były członek legendarnego zespołu The Beatles, Paul McCartney dostał nagrodę Grammy za album "Kisses on the Bottom" zawierający utwory zarówno z dziedziny muzyki pop jak i jazzowe. Nagrodę Grammy przyznano pośmiertnie legendarnemu Ravi Shankarowi, wirtuozowi gry na sitarze, który przyjaźnił się z Beatlesami i wywarł wpływ na ich muzykę. Nagrodę odebrała jego córka Anoushka, nominowana do nagrody w tej samej kategorii.

PAP, lz

[fot: filharmonia.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook