Jedynie prawda jest ciekawa


Polska orkiestra otrzymała nagrodę Grammy

11.02.2013

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita otrzymała nagrodę Grammy za płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestra Wita zwyciężyła w kategorii "najlepsze kompendium klasyczne".

Na płycie znalazły się utwory: "Fonogrammi", "Koncert na róg", "Partita", "Przebudzenie Jakuba", "Anaklasis" i "De natura sonoris". Album ukazał się nakładem wydawnictwa Naxos. Obok orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wita w nagraniu wzięli udział także soliści: flecistka Urszula Janik, grająca na rogu Jennifer Montone i klawesynistka Elżbieta Stefańska.

Album wydany został przez firmę Naxos w czerwcu 2012 roku. Reżyserami nagrania i współlaureatami wyróżnienia są Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko (CD Accord).

To siódma nominacja i pierwsza nagroda Grammy w dorobku Antoniego Wita. Razem z orkiestrą filharmonii nagrał kilkanaście płyt z muzyką Pendereckiego.

Antoni Wit wraz z filharmonicznymi zespołami nominowani byli do nagrody Grammy siedmiokrotnie za rejestracje utworów Krzysztofa Pendereckiego i Karola Szymanowskiego. Nagrania Antoniego Wita dla firmy Naxos od lat cieszą się wielkim uznaniem krytyki muzycznej całego świata, wyrażającym się w prestiżowych nagrodach, takich jak m.in. Diapason d'Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Acad,mie, Cannes Classical Award, Records Academy Award (Record Geijutsu), Choc de Classica. W brytyjskim przewodniku płytowym "The Penguin Guide" aż 16 jego płyt Antoniego Wita uzyskało najwyższą ocenę.

Antoni Wit jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie od 1 stycznia 2002 r., 1 września br. zakończy swoją pracę w tej placówce. Jako dyrektor Filharmonii Narodowej poprowadził z jej zespołem ponad 420 koncertów, w tym ponad 190 za granicą.

Antoni Wit urodził się w 1944 r. w Krakowie. Ukończył dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie i prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1967 r. został asystentem dyrektora Filharmonii Narodowej Witolda Rowickiego. W 1971 r. otrzymał II nagrodę w konkursie dyrygenckim Herberta von Karajana, rok później został jego asystentem w Salzburgu.

Najbliższe plany koncertowe Antoniego Wita, oprócz występów w kierowanej przez niego Filharmonii Narodowej, obejmują m.in. koncert z Orkiestrą Filharmonii Narodowej na londyńskim festiwalu BBC Proms - w sierpniu 2013 r.; będzie to pierwszy występ polskiej orkiestry. W planach jest także koncert z jedną z najlepszych orkiestr świata - Berliner Philharmoniker - we wrześniu 2013 r.

55. gala rozdania Grammy Awards odbyła się w niedzielę w Staples Center w Los Angeles. Wśród laureatów najbardziej prestiżowych w świecie muzyki rozrywkowej nagród znalazły się takie gwiazdy jak: Rihanna, Beyonce i Taylor Swift. Inni laureaci to m. in. Dan Auerbach, wokalista zespołu Black Keys, raperzy Kanye West i Jay-Z oraz znany muzyk jazzowy Chick Corea. Wśród wyróżnionych nagrodą w kształcie małego gramofonu znalazł się też znany muzyk i kompozytor z Nowego Orleanu dr. John.

Za "piosenkę roku" uznany został utwór "We Are Young" w wykonaniu trzyosobowego zespołu FUN grającego muzykę indie-pop. Adele, która zdominowała ubiegłoroczne nagrody Grammy, tym razem została uznana za najlepszą solową wykonawczynię w utworze "Set Fire to the Rain".

Były członek legendarnego zespołu The Beatles, Paul McCartney dostał nagrodę Grammy za album "Kisses on the Bottom" zawierający utwory zarówno z dziedziny muzyki pop jak i jazzowe. Nagrodę Grammy przyznano pośmiertnie legendarnemu Ravi Shankarowi, wirtuozowi gry na sitarze, który przyjaźnił się z Beatlesami i wywarł wpływ na ich muzykę. Nagrodę odebrała jego córka Anoushka, nominowana do nagrody w tej samej kategorii.

PAP, lz

[fot: filharmonia.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook