Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy na giełdzie do literackiego Nobla

05.10.2013

Do kogo trafi w tym roku najważniejszy laur literacki? Przed ogłoszeniem laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury tradycyjnie pojawiają się nazwiska faworytów, ale Akademia Szwedzka lubi zaskakiwać. Na listach bukmacherskich nie zabrakło Polaków.

Zgodnie ze zwyczajem tegorocznego laureata literackiego Nobla poznamy w jeden z czwartków października. Dokładny termin poda Akademia Szwedzka.

Oficjalna lista kandydatów jest tajna, a dokumenty ujawniane są dopiero po 50 latach. Pozostają więc typy ekspertów oraz statystyka wcześniejszych werdyktów, z której można próbować wywnioskować, kto tym razem ma większe szanse.

Pewną wskazówką mogą być niektóre szczegóły ujawnione przez Akademię Szwedzką. Sekretarz Akademii Peter Englund podał na swoim blogu, że w tym roku do Nagrody Nobla nominowano 195 pisarzy, wśród nich 48 autorów wskazano po raz pierwszy. Prawo wskazania potencjalnego noblisty oprócz członków Akademii Szwedzkiej mają m.in. profesorowie literatury, stowarzyszenia pisarzy oraz laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat. Z tego przywileju skorzystało pięciu z nich.

W tym roku wzrosło zainteresowanie nominacjami ze strony uniwersytetów afrykańskich. W Szwecji wśród mających spore szanse na Nobla wymienia się twórców z Afryki, w tym przede wszystkim kenijskiego pisarza Ngugi Wa Thiong'o.

W związku z sytuacją polityczną w Syrii gorącym kandydatem jest syryjsko-libański poeta Ali Ahmad Said, piszący pod pseudonimem Adonis. Poeta wzywał syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada do zakończenia represji wobec opozycji.

Członkowie Akademii Szwedzkiej w ostatnich latach nie doceniają twórców ze Stanów Zjednoczonych. Philip Roth, Joyce Carol Oates, Cormac McCarthy, Bob Dylan co roku wymieniani są jako potencjalni nobliści. Pytanie tylko - czy ta zła passa Amerykanów będzie trwać dalej - czy właśnie jest pora, aby to zmienić.

Pewnym geograficznym kompromisem mógłby być Nobel dla twórcy z Ameryki Północnej. Faworytkami są kanadyjskie pisarki Margaret Atwood oraz Alice Munro.

Akademia Szwedzka lubi zaskakiwać. W 1997 roku Nobla niespodziewanie przyznano autorowi sztuk teatralnych Włochowi Dario Fo, a w 2004 roku Austriaczce Elfriede Jelinek.

Zdarza się, że szwedzcy akademicy przyznają Nagrodę Nobla nieco zapomnianemu w danym roku faworytowi z lat poprzednich. Tak było w przypadku Nobla dla Peruwiańczyka Mario Vargasa Llosy czy Tomasa Transtroemera. Od kilku lat na Nobla "czeka" izraelski pisarz Amos Oz, w tym roku występujący nieco rzadziej na przednoblowskich listach.

Niezmiennym źródłem noblowskich typów są listy tworzone przez bukmacherów. W tym roku króluje na nich Japończyk Haruki Murakami. Z twórców z Europy Środkowo-Wschodniej czołowe miejsca zajmują Węgier Peter Nadas oraz Czech Milan Kundera.

Polacy - wymieniani w zależności od zakładu bukmacherskiego, w drugiej, trzeciej dziesiątce – to Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk, Tadeusz Konwicki oraz Tadeusz Różewicz.

Członkowie Akademii Szwedzkiej w tym roku mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat twórczości Różewicza. Nakładem prestiżowego wydawnictwa Tranan w Szwecji ukazał się nowy zbiór poezji Tadeusza Różewicza "Recycling", będący wyborem wierszy poety z ostatnich kilkunastu lat.

Oficyna Tranan wypromowała wcześniej w Szwecji utwory chińskiego pisarza MoYana, który otrzymał w 2012 roku roku literacką Nagrodę Nobla.

Twórczość Zagajewskiego i Tokarczuk jest przetłumaczona na szwedzki, oboje gościli i z powodzeniem promowali w ostatnim czasie swoje dzieła w Szwecji.

Źródłem noblowskich przecieków i plotek jest Internet. Podobnie jak w 2012 roku i w tym ktoś podszył się na Twitterze pod sekretarza Akademii Szwedzkiej Petera Englunda. Ten znów wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył jakoby prowadził lub zamierzał prowadzić konto w serwisie społecznościowym.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


PAP/JKUB

[Wśród polskich kandydatów do literackiego Nobla wymieniany jest Tadeusz Różewicz (z lewej). Na zdjęciu z noblistą Günterem Grassem; fot. Wikimedia Commons/Michał Kobyliński/lic. c.c. 2.5]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook