Jedynie prawda jest ciekawa


Poeci o polskiej historii

30.07.2012

Muzeum Historii Polski wraz z Ośrodkiem Myśli Politycznej wydało publikację poświęconą poglądom jednym z największych poetów Polski. Książka zajmuje się relacjami pomiędzy dziełami literatów, a historią Polski, wobec której poeci mieli różne zdania i punkty widzenia.

Eseje poświęcone jednym z największych postaci polskiej literatury napisali wybitni polscy naukowcy. I tak Adamem Mickiewiczem zajął się prof. Andrzej Waśko, który opisał utożsamienie się romantyzmu z refleksją nad istotą i tożsamością kraju. Prekursor polskiego romantyzmu, wieszcz narodowy Adam Mickiewicz posiadał własną wizję ojczystej historii, którą głosił m.in. podczas wykładów w Paryżu w latach 1840-1844. Wizję tę streszcza i opisuje prof. Waśko. Oprócz tego, część książki poświęcona Mickiewiczowi jest oparta o kilka mniejszych publikacji, jak choćby list „Do Joachima Lelewela”, który był profesorem w Uniwersytecie Wileńskim.

Opisywany jest także rozwój mickiewiczowskiej refleksji o Polsce i historii, jak również coraz mocniejszy wpływ tradycji i wiary, które pojawiają się w publicystyce i dziełach wieszcza. - Historia w ujęciu Mickiewicza ma bowiem sens, jeśli tylko spoglądając na nią dostrzega się jej metafizyczne tło – tłumaczy prof. Waśko.

Rozdział książki poświęcony Norwidowi, którego twórczością i podejściem do dziejów Polski zajął się z kolei prof. Bogusław Dopart. Norwid pisał następująco: - Znicestwić narodu nikt nie podoła bez współdziałania obywateli tegoż narodu, i to nie bez współdziałania przypadkowego, częściowego, nominalnego, ale bez współdziałania starannego – pisał poeta.

Analizowane są także utwory i dzieła Maurycego Mochnackiego, który stawiał tezę o „narodzie bez państwa” predestynowanym do ponoszenia ofiar. - To, co się działo w Polszcze od chwili jak ziemię naszę źli sąsiedzi rozerwali pomiędzy siebie, pokazuje dostatecznie, że w nas jest pewna siła, którą trzeba nazwać siłą dźwigania się z każdego upadku. U nas tylko wykształciło się, i upowszechniło, nieznane innym ludom, życie po śmierci politycznej – pisał Mochnacki. Jak tłumaczy Arkady Rzegocki, autor tekstu poświęconego Mochnackiemu: - Naród bez pamięci to zbiorowości ludzi pozbawionych starożytnych cnót, ludzi nie znających przeszłości, nie znających siebie, potrafiących jedynie naśladować, zapożyczać od innych idee, wzorce, cele.

Wreszcie ostatnia część opisuje postać Ignacego Witkiewicza, popularnego Witkacego. Esej poświęcony wybitnemu twórcy napisał Kamil Sokołowski, który zatytułował go wymownie „Potencjał i rozczarowanie”. Witkacy, opisywany przez Sokołowskiego, uważał polską historię jako pasmo ciągłych klęsk i rozczarowań, a za najgorszy błąd uważał przyjęcie w 966 roku chrztu, co wprowadziło nasz kraj w sferę kultury zachodniej. - Urodzić się garbatym Polakiem - to wielki pech, ale urodzić się do tego jeszcze artystą w Polsce, to już pech najwyższy – pisał Witkacy w „Nienasyceniu”.

Jak podsumowuje Rzegocki, zapoznanie się z dorobkiem przedstawionych w  publikacji Polaków powinno skłaniać do zastanowienia się nad kondycją świadomości historycznej polskiego społeczeństwa. - Szczególnie dziś potrzebujemy dawnych i niedawnych mistrzów, gdyż palącym problemem jest ponowne przemyślenie polskiej tożsamości i polskiej specyfiki. Aby odpowiedzieć na pytanie kim jesteśmy, powinniśmy sięgać do wielkiej skarbnicy zostawionej nam przez przeszłe pokolenia i na nowo odczytywać dzieła wielkich mistrzów - reasumuje Rzegocki.

Książka została wydana wspólnie przez Muzeum Historii Polski oraz Ośrodek Myśli Politycznej i jest kolejną publikacją z serii „Polskie tradycje intelektualne”.

sv, PAP

[Fot. Muzeum Historii Polski]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook