Jedynie prawda jest ciekawa


Podziemny festiwal poświęcony Pendereckiemu

22.10.2013

Dwa polskie prawykonania dzieł Krzysztofa Pendereckiego, wystawa prac inspirowanych jego twórczością, pokazy filmów i tańca złożą się na rozpoczynający się we wtorek w Zabrzu poświęcony kompozytorowi festiwal, organizowany m.in. w kopalni, 320 m pod ziemią.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego potrwa do soboty. Koncerty będą się odbywać w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu oraz w Filharmonii Zabrzańskiej.

Przedsięwzięcie jest pomyślane jako impreza cykliczna, mająca prezentować twórczość kompozytora w kontekście epoki w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Swój udział w inauguracyjnym koncercie zapowiedział sam kompozytor.

Podczas festiwalu po raz pierwszy w Polsce wykonane zostaną Kwintet "Leaves from an Unwritten Diary" oraz "Adagio". Koncertom towarzyszyć będą m.in. artystyczne filmy animowane do muzyki na żywo, inspirowana twórczością Pendereckiego wystawa obrazów, instalacji artystycznych i sztuki audiowizualnej "Sonorystyka barw" Bartosza Sikorskiego. Wystąpi też obchodzący 40-lecie Polski Teatr Tańca z Poznania.

Podczas festiwalu zagrają znawcy i specjaliści muzyki Krzysztofa Pendereckiego z całego świata. Najznamienitsi z nich to francuski klarnecista Michel Lethiec, izraelski pianista Itamar Golan czy wiedeński skrzypek Igor Malinovsky, którzy wystąpią również z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą dyrektora Festiwalu - Jerzego Dybała, muzyka Filharmonii Wiedeńskiej.

Oprócz muzyki patrona festiwalu, który będzie świętował w listopadzie 80. urodziny, w Zabrzu będzie można też usłyszeć utwory Witolda Lutosławskiego, Giuseppe Verdiego, Igora Strawińskiego oraz George'a Gershwina.

Urodzony w 1933 r. Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej - obecnie Akademii Muzycznej - w Krakowie. W latach 1972-87 był rektorem macierzystej uczelni, a od 1987 do 1990 r. dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

Wśród kompozycji Pendereckiego, które zyskały największe uznanie, są m.in. opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska" i "Ubu Król", "Te Deum", dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II, "Polskie Requiem", napisane dla uczczenia 40. rocznicy zakończenia II wojny światowej, monumentalne "Siedem bram Jerozolimy", skomponowane z okazji 3000-lecia Jerozolimy oraz "Credo".

W 2000 r. Penderecki otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego współczesnego kompozytora. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni na całym świecie W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. wikimedia commons, autor: akumiszcza, lic. cc 3.0]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook