Jedynie prawda jest ciekawa


Podlasie wspiera kulturę

16.03.2016

Coraz więcej pieniędzy na kulturę przeznacza się na Podlasiu.

Więcej pieniędzy na kulturę może przełożyć się na budowanie pozytywnego wizerunku, rozwój gospodarczy, ale też integrację mieszkańców - uważają podlaskie samorządy. Województwo i Białystok, stolica regionu, od kilku lat zwiększają wydatki na ten cel.

Białystok jest największym centrum kulturalnym w regionie. Działają tu instytucje kultury prowadzone przez magistrat, ale też siedziby mają tu samorządowe placówki jak Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny, Muzeum Podlaskie, Książnica Podlaska.

Miasto w tym roku przeznaczyło na kulturę blisko 44 mln zł, co stanowi ok. 3 proc. całego budżetu. Pieniądze te wesprą działalność miejskich instytucji kultury (jest ich siedem, to m.in. Galeria Arsenał, Muzeum Wojska czy Białostocki Teatr Lalek), ale też wydarzenia organizowane przez organizacje pozarządowe oraz inwestycje w zabytki. Miasto wspiera finansowo także samorządowe placówki: filie Książnicy i produkcje opery.

Z danych przesłanych PAP przez Urząd Miejski w Białymstoku wynika, że z roku na rok dotacje na kulturę są coraz większe: w 2013 r. było to ponad 27,5 mln zł, a w 2015 r. już 30 mln zł. Miasto wyjaśnia, że instytucje kultury "nie są instytucjami nastawionymi na zysk, a działalność kulturalna

nie stanowi działalności gospodarczej", zaś finansowanie kultury należy do zadań własnych miasta.

Jest coraz więcej projektów kulturalnych organizowanych przez różne podmioty. Więcej projektów

przekłada się na liczbę uczestników w wydarzeniach. Z danych magistratu wynika, że przez ostatnich pięć lat nastąpił wzrost o ponad 60 tys. osób, które wzięły udział w imprezach organizowanych przez miejskie instytucje kultury (w 2010 r. było prawie 198 tys. osób, a w ub.r. już blisko 262 tys.).

Jak powiedział PAP zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, wspieranie kultury miastotraktuje jako promocję i budowanie pozytywnego wizerunku. Podał przykład festiwalu Up To Date dotowanego z budżetu miasta. To festiwal muzyki elektronicznej i hip-hop. Rudnicki powiedział, że impreza przyciąga ludzi z całej Polski i z zagranicy. "Przyjeżdżają do Białegostoku, są tutaj przez kilka dni, być może w przyszłości będą chcieli tutaj wrócić, bo im się podobało i dlatego trzeba robić wszystko, by ten pozytywny wizerunek miasta, otwartego i przyjaznego, budować" - dodał.

Mówił, że pozytywny wizerunek ma też zachęcić potencjalnych inwestorów, ale - jak dodał - na tę chwilę trudno ocenić, jak duże może być zainteresowanie.

Podobnego zdania jest wicemarszałek woj. podlaskiego Maciej Żywno. W jego ocenie kultura jest jednym z kluczowych obszarów życia społeczno-gospodarczego. Powiedział PAP, że to jedno z podstawowych zadań samorządu, ale - dodał - "bardzo ważne". "Z kulturą jest podobnie jak z edukacją, nie przynosi ona zysków finansowych, ale pełni bardzo ważną rolę - wychowuje młode pokolenie" - mówił Żywno. Dodał, że jest też ważnym czynnikiem integrującym mieszkańców, budującym ich tożsamość.

Wskazał, że ważne jest inwestowanie w kulturę także z innych przyczyn. Jego zdaniem stymuluje ona rozwój gospodarczy, zwiększa też atrakcyjność regionu dla mieszkańców, inwestorów i turystów. Dodał, że niektórzy przyjeżdżają właśnie po to, by skorzystać z oferty kulturalnej tego miejsca.

Zdaniem wicemarszałka takim właśnie "produktem turystycznym" stała się Opera i FilharmoniaPodlaska, która kilka lat temu przeniosła się do nowego gmachu. To jedna z inwestycji kulturalnych w ostatnich latach w regionie i w całej Polsce. Jej budowa była dofinansowywana ze środków UE, resortu kultury i budżetu woj. podlaskiego; kosztowała ponad 220 mln zł.

Od momentu wybudowania gmachu opery pojawiają się głosy, że jest to bardzo duża instytucja, której utrzymanie pochłania znaczne koszty, a cena biletów jest zbyt wysoka. Roczny budżet opery utrzymuje się na poziomie ok. 30 mln zł. Jak informowały wcześniej władze instytucji, w tym roku resort kultury wspiera placówkę na poziomie 6,2 mln zł, urząd marszałkowski - 13 mln zł, przychody szacowane są na poziomie 8 mln zł. Działania opery wspiera też finansowo Białystok, w tym roku radni miasta przeznaczyli 300 tys. zł (opera starała się o 1,8 mln zł).

Żywno powiedział, że opera jest "projektem ambitnym", ale - w jego ocenie - to instytucja na poziomie międzynarodowym, a z jej oferty korzystają nie tylko mieszkańcy regionu, ale też turyści z innych krajów. "Ci ludzie przyjeżdżają, zatrzymują się w tutejszych hotelach, chodzą do restauracji, zamawiają taksówki - więc zarabiają też na tym lokalni przedsiębiorcy, zarabia też województwo - w postaci podatku CIT" - dodał wicemarszałek. Dlatego - jego zdaniem - opera jest warta tego, by finansować ją ze wszelkich możliwych źródeł.

Z danych udostępnionych PAP przez Urząd Marszałkowski Woj. Podlaskiego wynika, że przez ostatnie lata dotacje na kulturę z roku na rok były w budżecie województwa zwiększane. W tym roku wynoszą ponad 52 mln zł, a przeznaczone są i na działalność bieżącą instytucji prowadzonych przez samorząd (jest ich osiem, to m.in. Muzeum Podlaskie, Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury), jak i działania organizacji pozarządowych czy wsparcie inwestycji w zabytki.

Mly/PAP

fot. [Wikimeda Commons]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook