Jedynie prawda jest ciekawa


Planszowe gry w historię

10.02.2013

Z myślą o młodzieży powstało w Lublinie Centrum Gier Historycznych. Placówka gromadzi gry planszowe związane z historią Polski i Europy.

Centrum udostępnia 22 tytuły gier planszowych przygotowanych przez różne wydawnictwa, w większości są to gry historyczne. - Mają uczyć i bawić jednocześnie - powiedział współtwórca centrum Michał Sieńko.

- Chcemy w ten sposób przybliżyć młodzieży historię, także Lublina i Lubelszczyzny - dodał Marek Wątorski zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność", który jest współorganizatorem centrum.

Wyjaśnił, że impulsem do utworzenia centrum były organizowane podczas obchodów 32. rocznicy Lubelskiego Lipca '80 spotkania z grami planszowymi, które cieszyły się z dużym zainteresowaniem.- Inspiracją była wtedy gra planszowa opowiadająca o strajku w Lublinie w 1980 r. - przypomniał Wątorski. Chodzi o grę "W Zakładzie. Lubelski Lipiec 1980", w której zawodnicy wcielają się w role pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie w lipcu 1980 r., kiedy w tej fabryce wybuchł strajk.

W Centrum jest też najnowsza gra przygotowana przez IPN "Znaj znak", która przedstawia ikony i symbole związane z historią XX wieku, a także gra "Awans - zostań marszałkiem Polski", która przybliża polskie stopnie wojskowe z 1939 r.

Młodzież, która przyjdzie do centrum, będzie też mogła pograć w "303" - grę nawiązującą do słynnego Dywizjonu 303: jeden z graczy dowodzi RAF-em broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemiecką Luftwaffe. W centrum jest również gra "Mali Powstańcy. Warszawa 1944", w której zawodnicy wcielają się w role harcerzy poczty polowej w czasie Powstania Warszawskiego.

Jest też gra "Kolejka", która opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL, a także "Na Grunwald" - dotycząca wojny z Zakonem Krzyżackim, podczas której doszło do bitwy pod Grunwaldem.

Nie zabrakło gier dotyczących regionu. Jest gra "Legendy Lubelskie", a także "Zaczarowany Lublin" - gra, w której uczestnicy stają się odkrywcami Starego Miasta w Lublinie.

Pierwsze spotkania z grami planszowymi dla młodzieży zaplanowano w centrum podczas zimowych ferii, które w województwie lubelskim rozpoczną się 11 lutego. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Na miejscu będą obecni instruktorzy, którzy pomogą uczestnikom poznać zasady poszczególnych gier.

27 lutego rozpoczną się zawody, w których wezmą udział uczniowie z 10 lubelskich gimnazjów. Będą rywalizować w drużynach czteroosobowych grając w różne gry, m.in. "W Zakładzie", "Sigismundus Augustus". Finały zaplanowano na 1-2 czerwca; nagrodami dla najlepszych będą gry i puchary.

PAP/JKUB

[fot.lcgh.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook