Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Fronczewski skończył 70 lat

08.06.2016

To dziś jeden z największych polskich aktorów. Dla mnie jest symbolem wielkości dawniejszego polskiego teatru i filmu - pisze Piotr Zaremba w portalu wPolityce.pl.

Jego nazwisko to cała masa wspomnień z lat 70. i wczesnych 80., kiedy uważałem sztukę aktorską za coś bez mała boskiego. Pod warszawskimTeatrem Dramatycznym, gdzie ON zagrał całą masę świetnych ról, w jakimś 1978 czy 1979 zdobyłem jako licealista jego autograf.

Jego znakomity, podatny na niezwykłe modulacje głos, absolutnie plastyczna mimika i wielka fizyczna sprawność czyniły go zdolnym i nawet skłonnym do przerysowań, ale w najlepszym sensie tego pojęcia. Jeśli sceniczna i filmowa groteska szukała najlepszego ambasadora, był nim on.

To aktor stworzony do Gombrowicza, Mrożka, także do zwariowanych komedii, a podwójna rola w sławnych „Paradach” Potockiego w Teatrze TVP (inscenizacja Krzysztofa Zaleskiego z 1978 roku – w moim przekonaniu jedna z najlepszych adaptacji sztuk teatralnych, jakie powstały na telewizyjnym ekranie) to jego szczególny sukces. Ale wpisywany, także dzięki wielkim sukcesom kabaretowym, w ten kostium, mnie dał się szczególnie zapamiętać z tamtego czasu jako Błazen w „Królu Learze” Szekspira w wielkiej inscenizacji Jerzego Jarockiego. Zrazu swawolny, a potem zgaszony, gorzki, był naszym przewodnikiem po świecie małości. Taką rolę spełnia Fronczewski od swojego debiutu w końcu lat 60.

Także w dziesiątkach ról filmowych raz ekspansywny, pyszny, fircykowaty, równie łatwo stawał się wystraszonym małym człowieczkiem. Albo człowiekiem zwykłym, szarym, ciepłym – to dlatego widzowie Polsatu kupili jego ojca rodziny w tasiemcu „Rodzina zastępcza”. Robił wszystko: śpiewał (Franek Kimono, Pan Piotruś), fikał koziołki, a przecież ani na moment nie stał się kimś niepoważnym. Nie wpisał się też, pomimo stałej obecności na ekranach w rolę celebryty. Jego napisany ostatnio z Marcinem Mastalerzem wywiad rzeka „Ja Fronczewski” pokazuje człowieka dalekiego od pozy, wręcz nieśmiałego.

Przez lata związany z Gustawem Holoubkiem, do 1982 roku w Teatrze Dramatycznym, a  po roku 1989 przez lata w Ateneum (dziś to nadal jeden z najlepszych polskich teatrów) pozostał autorytetem. Dyskretnie i bez emfazy broniącym tego co i Holoubek: teatru bez niepotrzebnych eksperymentów i bez nachalnej politgramoty, opartego na słowie, mądrego, poszukującego, ale nie gubiącego widza.

Raz jeden spróbował reżyserii. Przygotował w Ateneum dwa lata temu sławną sztukę niemieckiego dramaturga Tankreda Dorsta „Ja Feuberbach”. Zagrał aktora próbującego bronić swojej godności w skomercjalizowanym świecie. Pozwolę sobie przywołać swój felieton z „wSieci” sprzed kilku tygodni. Niech to będzie mój prezent dla Pana Piotra.

„Nie przepadam za teatrem pożywiającym się własnymi trzewiami, czyli opowiadającym o samym sobie. I widziałem dużo sztuk o starych aktorach. Dlaczego więc usiadłem pilnie w Wielką Niedzielę oglądać TVP2 pokazującą sztukę „Ja Feuerbach”? Przecież oglądałem już tę inscenizację w warszawskim teatrze Ateneum, całkiem niedawno.

Po pierwsze dlatego, że Piotr Fronczewski, którego ja uważam za jednego z największych polskich aktorów, uznał rolę Feuerbacha za ważną dla siebie. Sam ją sobie wyreżyserował, potraktował tę postać bardzo osobiście. A w telewizji to zdarzenie rozgrywające się na pustej scenie, w pustym teatrze oglądało się nawet lepiej.

Nawet gdyby pan Piotr dopuścił się popisów pustej wirtuozerii, byłoby warto. Jego zupełnie niezwykły głos z łatwością przechodził od patetycznej frazy scenicznego tragika do tonów, w których Fronczewski jest bodaj najlepszy: do pokazu ludzkiej małości, chorobliwej nieśmiałości, pokory. W takich rolach zawiera się (czy nie nazbyt brzmi to patetyczne?) człowiecza natura.

Ale sztuka Tankreda Dorsta, niemieckiego dramaturga, który ukończył przed rokiem 90 lat, jest pociągająca przez swoją nieoczywistość. To prawda, mamy studium postaci, która tak się zatraciła w tym szczególnym zawodzie, że zapłaciła osobistym załamaniem, tragedią. Mamy chwilami, wypowiedziany nie wprost, wykład tradycyjnego teatru i scenicznej etyki (w wykonaniu kogoś, kto ze względu na własne żałosne położenie nie bardzo może jej wiarygodnie bronić).

I mamy traktacik o zderzeniu starości, owszem obdarzonej głębią doświadczenia, ale też rozklekotanej, neurotycznej, łatwej do zranienia, z prozą świata współczesnego. Z młodością, która nie umie i  nawet nie może być empatyczna (wbrew temu co napisała Gazeta Telewizyjna nazywająca „Feuerbacha” prawie monodramem, Grzegorz Damięcki jest przez kilka chwil dla Fronczewskiego jako asystent reżysera wyrazistym partnerem).

Ale sztuka jest jeszcze bardziej tajemnicza. W pewnym momencie Feuerbach, aktor starający się po latach załamania o rolę, pyta o możliwość stwarzania sobie Boga. To uwaga o naturze aktorstwa, ale czy nieobecny, a właściwie obecny przez moment, lecz niewidoczny, dyrektor teatru Lettau nie jest namiastką Boga? Czy cały egzamin przed nim nie jest poniekąd egzaminem z całego życia?

Tylko głośno myślę. Pewnie niełatwo na to odpowiedzieć i niełatwo wygrać z tej sztuki wszystko. Ale dopóki takie dramaty są wystawiane, a tacy aktorzy jak Fronczewski je grają, mam poczucie, że coś ważnego w teatrze się dzieje. Przynajmniej czasami”.

Piotr Zaremba / wPolityce.pl
[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook