Jedynie prawda jest ciekawa


Piknik Literacki w Oblęgorku

14.07.2013

Podróże Henryka Sienkiewicza będą tematem niedzielnego III Pikniku Literackiego w ogrodach muzeum poświęconego pisarzowi w Oblęgorku (Świętokrzyskie).

- W tym roku, głównym motywem naszego spotkania dla całych rodzin będą liczne podróże noblisty oraz jego twórczość - powiedziała Magdalena Klamka, zastępca kierownika Muzeum Henryka Sienkiewicza, będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników wielkoformatową planszę do gry o wymiarach pięć na pięć metrów z pionkami przedstawiającymi bohaterów z sienkiewiczowskich powieści. Na planszy zaznaczono dwie trasy - jedna poświęcona jest twórczości pisarza, druga - jego licznym podróżom.

- Gra podzielona jest na części poświęcone „Krzyżakom”, „Trylogii”, „W pustyni i w puszczy”. Zabawę przygotowano z myślą o całych rodzinach. Każda grupa wybiera reprezentanta, który będzie poruszał się po tej dużej planszy, pozostali odpowiadają na zagadki - powiedziała Klamka.

W programie pikniku są też warsztaty z muzyki afrykańskiej nawiązujące do podróży noblisty, a także zajęcia poświęcone budowie prostych instrumentów muzycznych. Piknik zakończy koncert "Melodie Afryki Zachodniej".

- Zaplanowaliśmy także zajęcia z tureckiej sztuki malowania na wodzie, a dla najmłodszych zajęcia, podczas których uczestnicy będą mogli zaprojektować swój herb - powiedziała Klamka.

III Piknik Literacki zostanie zrealizowany dzięki wsparciu UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013; rozpocznie się w samo południe i potrwa do wieczora. Plenerowe pikniki w Oblęgorku organizowane są co roku w czasie wakacji.

Majątek w Oblęgorku k. Kielc wraz z pałacem został przekazany Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 r. Z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa w podziękowaniu za jego pracę. Zakup nieruchomości sfinansowano ze zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Pałac opuścił we wrześniu 1914 roku, niedługo po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku powstało w 1956 roku z inicjatywy dzieci pisarza. Oblęgorek znajduje się w gminie Strawczyn w północno-zachodniej części powiatu kieleckiego.

Do Muzeum Henryka Sienkiewicza można dojechać drogą wojewódzką 748 Ruda Strawczyńska-Kostomłoty skręcając na Oblęgorek w miejscu oznaczonym specjalnym drogowskazem.

Co ciekawe, zaledwie 7 km na południowy zachód od Oblęgorka, znajduje się Strawczyn, wieś, w której urodził się Stefan Żeromski. Miejsce, w którym stał dom jego narodzin, jest oznaczone obeliskiem. W księgach miejscowej parafii do dziś znajduje się wpis dotyczący sakramentu chrztu udzielonego przyszłemu pisarzowi.

PAP

[FOTO: Marcin Białek - Wikipedia; pomnik H. Sienkiewicza na tle rodzinnej wsi Woli Okrzejskiej]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook