Jedynie prawda jest ciekawa


Piknik Literacki w Oblęgorku

14.07.2013

Podróże Henryka Sienkiewicza będą tematem niedzielnego III Pikniku Literackiego w ogrodach muzeum poświęconego pisarzowi w Oblęgorku (Świętokrzyskie).

- W tym roku, głównym motywem naszego spotkania dla całych rodzin będą liczne podróże noblisty oraz jego twórczość - powiedziała Magdalena Klamka, zastępca kierownika Muzeum Henryka Sienkiewicza, będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników wielkoformatową planszę do gry o wymiarach pięć na pięć metrów z pionkami przedstawiającymi bohaterów z sienkiewiczowskich powieści. Na planszy zaznaczono dwie trasy - jedna poświęcona jest twórczości pisarza, druga - jego licznym podróżom.

- Gra podzielona jest na części poświęcone „Krzyżakom”, „Trylogii”, „W pustyni i w puszczy”. Zabawę przygotowano z myślą o całych rodzinach. Każda grupa wybiera reprezentanta, który będzie poruszał się po tej dużej planszy, pozostali odpowiadają na zagadki - powiedziała Klamka.

W programie pikniku są też warsztaty z muzyki afrykańskiej nawiązujące do podróży noblisty, a także zajęcia poświęcone budowie prostych instrumentów muzycznych. Piknik zakończy koncert "Melodie Afryki Zachodniej".

- Zaplanowaliśmy także zajęcia z tureckiej sztuki malowania na wodzie, a dla najmłodszych zajęcia, podczas których uczestnicy będą mogli zaprojektować swój herb - powiedziała Klamka.

III Piknik Literacki zostanie zrealizowany dzięki wsparciu UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013; rozpocznie się w samo południe i potrwa do wieczora. Plenerowe pikniki w Oblęgorku organizowane są co roku w czasie wakacji.

Majątek w Oblęgorku k. Kielc wraz z pałacem został przekazany Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 r. Z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa w podziękowaniu za jego pracę. Zakup nieruchomości sfinansowano ze zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Pałac opuścił we wrześniu 1914 roku, niedługo po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku powstało w 1956 roku z inicjatywy dzieci pisarza. Oblęgorek znajduje się w gminie Strawczyn w północno-zachodniej części powiatu kieleckiego.

Do Muzeum Henryka Sienkiewicza można dojechać drogą wojewódzką 748 Ruda Strawczyńska-Kostomłoty skręcając na Oblęgorek w miejscu oznaczonym specjalnym drogowskazem.

Co ciekawe, zaledwie 7 km na południowy zachód od Oblęgorka, znajduje się Strawczyn, wieś, w której urodził się Stefan Żeromski. Miejsce, w którym stał dom jego narodzin, jest oznaczone obeliskiem. W księgach miejscowej parafii do dziś znajduje się wpis dotyczący sakramentu chrztu udzielonego przyszłemu pisarzowi.

PAP

[FOTO: Marcin Białek - Wikipedia; pomnik H. Sienkiewicza na tle rodzinnej wsi Woli Okrzejskiej]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook