Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwszy Zjazd Hamletów w Gdańsku

23.04.2012

31 aktorów odegrało w poniedziałek w południe na Długim Targu w Gdańsku wybrane sceny z "Hamleta" Williama Szekspira. Okazją do zorganizowania ulicznego spektaklu była 448. rocznica urodzin angielskiego dramaturga.

W widowisku teatralnym pt. "Pierwszy Zjazd Polskich Hamletów w Gdańsku" wystąpili aktorzy grający wcześniej rolę duńskiego księcia ze słynnej sztuki Szekspira. Pomysłodawcą tej ulicznej sztuki był Andrzej Wajda. 

Na dziesięciu scenach ustawionych na przedprożach kamienic wystąpili m.in. Mirosław Baka, Krzysztof Gordon, Tomasz Mędrzak i Krzysztof Tyniec. Grze aktorów przyglądały się tłumy widzów. 

Charakter tej inscenizacji nawiązywał do prezentowanego, także na Długim Targu, we wrześniu 2009 r. widowiska "Aktorzy Przyjechali" towarzyszącego uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Gdański Teatr Szekspirowski. 

"Swego czasu mówili na mnie Hamlecica. Zjazd Hamletów to fantastyczny pomysł - takie bardzo szlachetne spotkanie artystyczne" - powiedziała dziennikarzom Paulina Chruściel, jedna z trzech aktorek, które wzięły udział w przedstawieniu. 

Aktorka zagrała rolę Hamleta w 2007 r. w Teatrze Nowym w Poznaniu w spektaklu reżyserowanym przez Waldemara Śmigasiewicza. 

"Pierwszy Zjazd Polskich Hamletów w Gdańsku" to pierwsza część happeningu artystycznego pod nazwą "Hamlet dwóch czasów". Druga część tego wydarzenia odbędzie się w poniedziałek wieczorem na placu budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Będzie to spektakl pt. "Hamlet transgatunkowy" w reżyserii Roberta Florczaka. 

"Widowisko na Długim Targu to ukłon w stronę tradycji średniowiecznej, kiedy to w Gdańsku w kościołach i na placach miejskich grały teatry. Wieczorny spektakl to już odlot w XXI wiek. Mamy więc symboliczną klamrę czasową" - wyjaśnił dyrektor naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, prof. Jerzy Limon. 

"Hamlet transgatunkowy" wykorzystywać będzie nowoczesne techniki multimedialne. Jednym z najbardziej spektakularnych efektów ma być nawiązujący do "Hamleta" video-mapping czyli wielkoformatowa projekcja 3D na północnej ścianie teatru. W spektaklu wystąpi też kilkunastu aktorów, uczestniczących w przedstawieniu na Długim Targu. 

Widowisko zaprezentowane zostanie na czterech odrębnych scenach usytuowanych na placu budowy i w jego okolicy.

PAP
[fot.PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook