Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwszy sezon Pasińskiej na stanowisku dyrektora PTT

09.09.2016

Dramaturg ruchu, choreografka i tancerka Iwona Pasińska wraz z rozpoczynającym się sezonem zaczyna pracę na stanowisku dyrektora Polskiego Teatru Tańca.

Dramaturg ruchu, choreografka i tancerka Iwona Pasińska wraz z rozpoczynającym się sezonem zaczyna pracę na stanowisku dyrektora Polskiego Teatru Tańca. W rozmowie z PAP Pasińska podkreśliła, że jej pierwszy sezon w PTT będzie "syntezą w ewolucji".

Dr Iwona Pasińska ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Łodzi, a następnie filologię polską ze specjalizacją teatrologiczną na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1989-2008 była pierwszą solistką Polskiego Teatru Tańca (PTT) - Baletu Poznańskiego. Od 2002 roku zajmuje się kompozycją ruchu, dramaturgią ekspresji ciała oraz choreografią.

Pracowała jako nauczyciel w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu, jako wykładowca na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, zaś od 2015 roku związana jest z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

W rozmowie z PAP Pasińska podkreśliła, że jej działania w nowym sezonie artystycznym najtrafniej można określić słowami - "synteza w ewolucji".

"Bardzo zależy mi, aby z jednej strony zachować dziedzictwo tego teatru, uhonorować jego protoplastów, czyli Conrada Drzewieckiego i Ewę Wycichowską. Z drugiej strony natomiast chcę nadal PTT rozwijać, wprowadzać nowych twórców, nową przestrzeń i jakość do teatru" - tłumaczyła.

Pasińska zaznaczyła również, że program jej przyszłych działań został zbudowany wokół dziedzictwa Polski i Wielkopolski. "Zapraszamy do współpracy tylko polskich twórców i chcemy dotykać naszej tożsamości, tradycji, polskiej muzyki i literatury. To są oczywiście wartości, które powinny się spotkać nie tyle w samym tańcu, ale z pewnością w Polskim Teatrze Tańca. Na naszą tożsamość składa się też wiele wpływów kulturowych, ale dzięki temu mamy taki dyskurs historii, tradycji. I ten dyskurs chcemy umieścić tu i teraz - bez tworzenia muzeum" - zapowiedziała.

Pierwszy rok PTT pod kierownictwem Pasińskiej będzie przebiegał pod hasłem "Rok guślarzy". Wśród premier zaplanowano "Żniwa", "Wieczory dziadowskie" oraz "Wesele". "Proponując taki repertuar stajemy się równocześnie jedynym teatrem w Polsce, który będzie czerpał faktycznie tylko z polskiej tradycji" - mówiła Pasińska.

"Przez wiele lat byliśmy za żelazną kurtyną, późniejsze otwarcie spowodowało, że zapraszaliśmy twórców z całego świata. Teraz jest już czas, żebyśmy to my proponowali całemu światu to, co jest naszą wartością - wartością Polskiego Teatru Tańca" - podkreśliła.

Pasińska zapowiedziała także m.in. zmianę dotychczasowej formuły letniego festiwalu PTT oraz większe otwarcie teatru na inne formy sztuki. Będzie to m.in. realizacja choreograficznego projektu filmowego oraz projekt fotograficzny, który ma skłonić uczestników i publiczność do "popatrzenia na taniec i na ruch, do spojrzenia z innej pespektywy, zupełnie inaczej niż dotychczas (#) by upowszechniać model współtworzenia kultury" - podkreśliła.

Iwona Pasińska zastąpiła na stanowisku dyrektora PTT Ewę Wycichowską, która kierowała teatrem od 1988 roku.

"Uważam, że moja misja w PTT została spełniona, bo tak tę pracę właśnie traktowałam. Spełniona przede wszystkim wobec publiczności" - powiedziała PAP Wycichowska.

Jak dodała, Iwona Pasińska w 100 procentach spełniła oczekiwania konkursowe na stanowisko dyrektora PTT.

"Iwona to też osoba, która bardzo dobrze zna sytuację PTT, wie jakie trudności na nią czekają. Dzielę się z nią swoimi radami, ale ona jako nasza solistka bardzo dobrze wiele rzeczy pamięta, i co ważne - otrzymuje wspaniały zespół, świetnie przygotowany do rozwoju teatru" – powiedziała Wycichowska.

Polski Teatr Tańca został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 r. Pierwszym dyrektorem był Conrad Drzewiecki. W ub. roku Wycichowska ogłosiła oficjalnie, że nie będzie starała się o ponowny wybór na stanowisko dyrektora.

[fot. Facebook Polskiego Teatru Tańca]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook