Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwszy sezon Pasińskiej na stanowisku dyrektora PTT

09.09.2016

Dramaturg ruchu, choreografka i tancerka Iwona Pasińska wraz z rozpoczynającym się sezonem zaczyna pracę na stanowisku dyrektora Polskiego Teatru Tańca.

Dramaturg ruchu, choreografka i tancerka Iwona Pasińska wraz z rozpoczynającym się sezonem zaczyna pracę na stanowisku dyrektora Polskiego Teatru Tańca. W rozmowie z PAP Pasińska podkreśliła, że jej pierwszy sezon w PTT będzie "syntezą w ewolucji".

Dr Iwona Pasińska ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Łodzi, a następnie filologię polską ze specjalizacją teatrologiczną na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1989-2008 była pierwszą solistką Polskiego Teatru Tańca (PTT) - Baletu Poznańskiego. Od 2002 roku zajmuje się kompozycją ruchu, dramaturgią ekspresji ciała oraz choreografią.

Pracowała jako nauczyciel w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu, jako wykładowca na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, zaś od 2015 roku związana jest z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

W rozmowie z PAP Pasińska podkreśliła, że jej działania w nowym sezonie artystycznym najtrafniej można określić słowami - "synteza w ewolucji".

"Bardzo zależy mi, aby z jednej strony zachować dziedzictwo tego teatru, uhonorować jego protoplastów, czyli Conrada Drzewieckiego i Ewę Wycichowską. Z drugiej strony natomiast chcę nadal PTT rozwijać, wprowadzać nowych twórców, nową przestrzeń i jakość do teatru" - tłumaczyła.

Pasińska zaznaczyła również, że program jej przyszłych działań został zbudowany wokół dziedzictwa Polski i Wielkopolski. "Zapraszamy do współpracy tylko polskich twórców i chcemy dotykać naszej tożsamości, tradycji, polskiej muzyki i literatury. To są oczywiście wartości, które powinny się spotkać nie tyle w samym tańcu, ale z pewnością w Polskim Teatrze Tańca. Na naszą tożsamość składa się też wiele wpływów kulturowych, ale dzięki temu mamy taki dyskurs historii, tradycji. I ten dyskurs chcemy umieścić tu i teraz - bez tworzenia muzeum" - zapowiedziała.

Pierwszy rok PTT pod kierownictwem Pasińskiej będzie przebiegał pod hasłem "Rok guślarzy". Wśród premier zaplanowano "Żniwa", "Wieczory dziadowskie" oraz "Wesele". "Proponując taki repertuar stajemy się równocześnie jedynym teatrem w Polsce, który będzie czerpał faktycznie tylko z polskiej tradycji" - mówiła Pasińska.

"Przez wiele lat byliśmy za żelazną kurtyną, późniejsze otwarcie spowodowało, że zapraszaliśmy twórców z całego świata. Teraz jest już czas, żebyśmy to my proponowali całemu światu to, co jest naszą wartością - wartością Polskiego Teatru Tańca" - podkreśliła.

Pasińska zapowiedziała także m.in. zmianę dotychczasowej formuły letniego festiwalu PTT oraz większe otwarcie teatru na inne formy sztuki. Będzie to m.in. realizacja choreograficznego projektu filmowego oraz projekt fotograficzny, który ma skłonić uczestników i publiczność do "popatrzenia na taniec i na ruch, do spojrzenia z innej pespektywy, zupełnie inaczej niż dotychczas (#) by upowszechniać model współtworzenia kultury" - podkreśliła.

Iwona Pasińska zastąpiła na stanowisku dyrektora PTT Ewę Wycichowską, która kierowała teatrem od 1988 roku.

"Uważam, że moja misja w PTT została spełniona, bo tak tę pracę właśnie traktowałam. Spełniona przede wszystkim wobec publiczności" - powiedziała PAP Wycichowska.

Jak dodała, Iwona Pasińska w 100 procentach spełniła oczekiwania konkursowe na stanowisko dyrektora PTT.

"Iwona to też osoba, która bardzo dobrze zna sytuację PTT, wie jakie trudności na nią czekają. Dzielę się z nią swoimi radami, ale ona jako nasza solistka bardzo dobrze wiele rzeczy pamięta, i co ważne - otrzymuje wspaniały zespół, świetnie przygotowany do rozwoju teatru" – powiedziała Wycichowska.

Polski Teatr Tańca został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 r. Pierwszym dyrektorem był Conrad Drzewiecki. W ub. roku Wycichowska ogłosiła oficjalnie, że nie będzie starała się o ponowny wybór na stanowisko dyrektora.

[fot. Facebook Polskiego Teatru Tańca]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook