Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwsze w Polsce muzeum emigracji

14.09.2012

Muzeum Emigracji, jedyna tego typu placówka w kraju i jedna z kilku na świecie, za dwa lata powstanie na terenie portu w Gdyni. Koszt całej inwestycji wyniesie prawie 50 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowi wsparcie z programu UE Jessica.

Prezydent miasta Wojciech Szczurek i Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Dariusz Daniluk podpisali w piątek w Gdyni umowę o udzielenie pożyczki na realizację inwestycji ze środków europejskich, w ramach inicjatywy Jessica.

Muzeum zostanie utworzone w obiekcie Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1 na terenie portu w Gdyni. Dworzec był miejscem wykorzystywanym do obsługi setek tysięcy emigrantów.

„Muzeum ma wywołać poczucie dumy. Z jednej strony wzbudzać będzie silne emocje, ukazując dramat tych emigrantów, ale z drugiej pozwoli dostrzec, że wielu z nich zmieniło kraje, w których żyło, odcisnęło tam swoje piętno i dziś uważani są w tych krajach za najważniejszych ludzi” – mówił „Uważam Rze” Jacek Debis, dyrektor ds. projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni, członek zespołu biura projektu Muzeum Emigracji w Gdyni.

Dyrektor muzeum Karolina Grabowicz-Matyjas poinformowała, że przebudowa budynku dawnego dworca morskiego rozpocznie się w styczniu 2013 r. i ma się zakończyć w czerwcu 2014 r. Na cele wystawiennicze (stałe i czasowe) przeznaczone zostanie 3,5 tys. mkw. powierzchni w magazynie tranzytowym. W gmachu dworca planowana jest działalność m.in. kina studyjnego i teatralna.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział podczas uroczystości, że "zjawisko emigracji dotyczy niemal każdej polskiej rodziny, jest częścią narodowej historii". Uważa, że "muzeum stanowić będzie płaszczyznę dialogu Polaków żyjących w kraju i za granicą, miejsce popularyzacji osiągnięć i opowieści o niezwykłych losach rodaków".

Prezes Zarządu BGK, Dariusz Daniluk poinformował, że pożyczka na utworzenie muzeum w wysokości prawie 24 mln zł została udzielona na 12 lat. "Jest to na pewno nowa formuła działania, ale samorządowcy w kilku województwach już analizują możliwość skorzystania z takich mechanizmów zwrotnych" - dodał.

Obecna na uroczystości minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że "Polska jest niekwestionowanym liderem we wdrażaniu inicjatywy Jessica, która jest niezmiernie ważnym instrumentem rozwoju obszarów miejskich".

Poinformowała, że udział atrakcyjnych pożyczek z funduszy unijnych będzie wzrastał. "W budżecie unijnym 2007-2013 na tzw. instrumenty zwrotne przeznaczono 1 proc. funduszy unijnych, natomiast w budżecie 2014-2020 na ten cel ma być przeznaczone 10 proc. i mówimy tu o miliardach euro a więc kwota będzie bardzo znaczna" - powiedziała.

Kierownik ds. Funduszy Powierniczych i Doradztwa na Europę Centralną i Południowo-Wschodnią Europejskiego Banku Inwestycyjnego Christos Kontogeorgos powiedział w Gdyni, że do tej pory w Polsce podpisanych zostało 12 umów na udzielenie pożyczki w ramach inicjatywy Jessica, z czego siedem w Wielkopolsce, trzy na Pomorzu i dwie na Śląsku.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje. Projekty realizowane w ramach tego funduszu łączą element komercyjny (projekty muszą generować dochód) oraz element społeczny - poprawiają atrakcyjność wspieranych obszarów, nadają im nowe funkcje i podnoszą jakość życia mieszkańców.

Muzeum Emigracji w Gdyni już trzecim przedsięwzięcie na Pomorzu realizowanym przy pomocy programu Jessica, ale pierwszym w kraju, którego stroną jest samorząd województwa.

Pierwszym projektem w województwie pomorskim, który uzyskał wsparcie inicjatywy Jessica jest rewitalizacja Starego Browaru w Kościerzynie. Projekt zakłada utworzenie w wyremontowanym zabytku m.in. centrum biznesowo-kulturalnego, Kościerskiego Muzeum Browarnictwa oraz degustatorni piwa. Wartość tej inwestycji to 24,7 mln zł, z czego 7,6 mln zł stanowi pożyczka w ramach Jessica.

Drugim projektem realizowanym w Pomorskiem dzięki wsparciu inicjatywy Jessica jest utworzenie centrum kultury i sztuki "Garnizon Kultury" w odrestaurowanych budynkach na terenie b. koszar wojskowych w Gdańsku-Wrzeszczu. Koszt całej inwestycji wyniesie 37 mln zł, z czego 19,2 mln zł to wsparcie z programu UE Jessica.

Pomorskie jest jednym z pięciu województw wdrażających program Jessica. Umowa pomiędzy zarządem województwa a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym ws. finansowania Funduszu Powierniczego Jessica została podpisana w lipcu 2010 r. Podmiotami do realizacji tej pomocy są Bank Gospodarstwa Krajowego dla miast na prawach powiatu oraz Bank Ochrony Środowiska dla pozostałych ośrodków miejskich.

PAP/JKUB

[fot. PAP/Adam Warzawa]

 

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook