Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwsze urodziny muzeum animacji Se-ma-for

28.09.2013

Dom Uszatka i Colargola, czyli Se-ma-for Muzeum Animacji - jedyna placówka w Polsce poświęcona technice i historii animacji - w październiku świętować będzie pierwszy rok istnienia.

W muzeum poza lalkami czy scenografią znaleźć można interaktywne elementy przybliżające tajniki poklatkowej animacji lalkowej.

Swoje pierwsze urodziny Muzeum Animacji obchodzić będzie podczas pierwszej edycji Junior Se-ma-for Film Festival, który równolegle do "dorosłej" części tej imprezy odbywać się będzie w dniach 9-13 października w Łodzi. W programie juniorskiej edycji znajdą się pokazy, warsztaty, wystawa, a nawet osobny konkurs, w którym filmy ocenią dzieci. 12 października na najmłodszych w muzeum czekają urodzinowy tort i upominki.

Muzeum Animacji powstało na bazie istniejącego od 2008 roku Muzeum Bajki Se-ma-fora. "Zaczynaliśmy z myślą o ocaleniu dekoracji, które pozostały po dawnych i współczesnych produkcjach Se-ma-fora. Po Oscarze dla „Piotrusia i Wilka” uznaliśmy jednak, że nie można pozwolić, żeby dzieła tylu artystów: plastyków, lalkarzy, scenografów, zakończyły swój żywot w momencie zakończenia zdjęć do filmów" - przypomina ideę powołania muzeum prezes Fundacji Filmowej Se-ma-for Zbigniew Żmudzki.

W październiku 2012 r. dzięki m.in. funduszom z ministerstwa kultury oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej powstało interaktywne Se-ma-for Muzeum Animacji. Jego remont i wyposażanie kosztował mniej więcej 360 tys. zł.

Placówka jest kameralna - zajmuje niewiele ponad 300 mkw. w pofabrycznym budynku na terenie rewitalizowanego Nowego Centrum Łodzi. Ekspozycja została przygotowana tak, żeby pokazać cały proces produkcji lalkowego filmu animowanego i przypomnieć najlepsze produkcje Se-ma fora.

"To podróż przez sentymentalny świat bajek dzieciństwa większości Polaków, jak też kulisy produkcji filmu animowanego od jego historycznych początków, aż po dzisiejszy dzień" - podkreśla Marta Mękarska z Fundacji Se-ma-for.

W muzeum na siedmiu pulpitach multimedialnych zobaczyć można fragmenty bajek i opowieści o ich twórcach, filmach czy całym procesie animacji. Na ekspozycji zgromadzono dekoracje, filmowe rekwizyty, które często nie są większe od zapałki i sprzęt filmowy. Zobaczyć można lalki słynnych bohaterów dobranocek - Misia Uszatka, Pingwina Pik Poka, Trzy Misie czy Colargola, zajrzeć do oryginalnego pokoju Uszatka czy lasu z "Piotrusia i Wilka". Najmłodsi mogą także zrobić własną animacje w dekoracjach oscarowego "Tanga".

Muzeum organizuje wiele imprez dla najmłodszych - warsztaty plastyczne, filmowe i muzyczne; nie brakuje też czasowych wystaw. Jego otwarcie znalazło się w gronie 12. finalistów ogólnopolskiego plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2012, a jego założyciela Zbigniewa Żmudzkiego uhonorowano odznaką "Za zasługi dla turystyki".

W tym roku to niewielkie muzeum odwiedziło dotąd ponad 20 tys. osób.

Junior Se-ma-for Film Festival odbywać się będzie w Muzeum Animacji oraz Łódzkim Domu Kultury.

Codziennie zaplanowano bezpłatne warsztaty "Z animacją na TY!", a w dniach 10-13 października pokazana zostanie specjalna wystawa lalek animacyjnych i teatralnych, zorganizowana wspólnie z Teatrem Lalek Arlekin. Zwiedzający po raz pierwszy zobaczą lalki wszystkich bohaterów najnowszego serialu studia "Parauszek i Przyjaciele" oraz lalki przywiezione przez zagranicznych gości festiwalu.

W tym roku dzieci po raz pierwszy mają odrębny głos i swoją własną nagrodę w najważniejszej części Se-ma-for Film Festiwalu - Międzynarodowym Konkursie na Najlepszą Animację Stop Motion. Najmłodsi będą mogli spotkać się także z brytyjskim aktorem Marciem Silkiem, który użyczał głosu takim animowanym postaciom jak Johnny Bravo czy Bob Budowniczy oraz z Krzysztofem Brzozowskim – reżyserem "Parauszka i Przyjaciół".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook