Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwsze urodziny muzeum animacji Se-ma-for

28.09.2013

Dom Uszatka i Colargola, czyli Se-ma-for Muzeum Animacji - jedyna placówka w Polsce poświęcona technice i historii animacji - w październiku świętować będzie pierwszy rok istnienia.

W muzeum poza lalkami czy scenografią znaleźć można interaktywne elementy przybliżające tajniki poklatkowej animacji lalkowej.

Swoje pierwsze urodziny Muzeum Animacji obchodzić będzie podczas pierwszej edycji Junior Se-ma-for Film Festival, który równolegle do "dorosłej" części tej imprezy odbywać się będzie w dniach 9-13 października w Łodzi. W programie juniorskiej edycji znajdą się pokazy, warsztaty, wystawa, a nawet osobny konkurs, w którym filmy ocenią dzieci. 12 października na najmłodszych w muzeum czekają urodzinowy tort i upominki.

Muzeum Animacji powstało na bazie istniejącego od 2008 roku Muzeum Bajki Se-ma-fora. "Zaczynaliśmy z myślą o ocaleniu dekoracji, które pozostały po dawnych i współczesnych produkcjach Se-ma-fora. Po Oscarze dla „Piotrusia i Wilka” uznaliśmy jednak, że nie można pozwolić, żeby dzieła tylu artystów: plastyków, lalkarzy, scenografów, zakończyły swój żywot w momencie zakończenia zdjęć do filmów" - przypomina ideę powołania muzeum prezes Fundacji Filmowej Se-ma-for Zbigniew Żmudzki.

W październiku 2012 r. dzięki m.in. funduszom z ministerstwa kultury oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej powstało interaktywne Se-ma-for Muzeum Animacji. Jego remont i wyposażanie kosztował mniej więcej 360 tys. zł.

Placówka jest kameralna - zajmuje niewiele ponad 300 mkw. w pofabrycznym budynku na terenie rewitalizowanego Nowego Centrum Łodzi. Ekspozycja została przygotowana tak, żeby pokazać cały proces produkcji lalkowego filmu animowanego i przypomnieć najlepsze produkcje Se-ma fora.

"To podróż przez sentymentalny świat bajek dzieciństwa większości Polaków, jak też kulisy produkcji filmu animowanego od jego historycznych początków, aż po dzisiejszy dzień" - podkreśla Marta Mękarska z Fundacji Se-ma-for.

W muzeum na siedmiu pulpitach multimedialnych zobaczyć można fragmenty bajek i opowieści o ich twórcach, filmach czy całym procesie animacji. Na ekspozycji zgromadzono dekoracje, filmowe rekwizyty, które często nie są większe od zapałki i sprzęt filmowy. Zobaczyć można lalki słynnych bohaterów dobranocek - Misia Uszatka, Pingwina Pik Poka, Trzy Misie czy Colargola, zajrzeć do oryginalnego pokoju Uszatka czy lasu z "Piotrusia i Wilka". Najmłodsi mogą także zrobić własną animacje w dekoracjach oscarowego "Tanga".

Muzeum organizuje wiele imprez dla najmłodszych - warsztaty plastyczne, filmowe i muzyczne; nie brakuje też czasowych wystaw. Jego otwarcie znalazło się w gronie 12. finalistów ogólnopolskiego plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2012, a jego założyciela Zbigniewa Żmudzkiego uhonorowano odznaką "Za zasługi dla turystyki".

W tym roku to niewielkie muzeum odwiedziło dotąd ponad 20 tys. osób.

Junior Se-ma-for Film Festival odbywać się będzie w Muzeum Animacji oraz Łódzkim Domu Kultury.

Codziennie zaplanowano bezpłatne warsztaty "Z animacją na TY!", a w dniach 10-13 października pokazana zostanie specjalna wystawa lalek animacyjnych i teatralnych, zorganizowana wspólnie z Teatrem Lalek Arlekin. Zwiedzający po raz pierwszy zobaczą lalki wszystkich bohaterów najnowszego serialu studia "Parauszek i Przyjaciele" oraz lalki przywiezione przez zagranicznych gości festiwalu.

W tym roku dzieci po raz pierwszy mają odrębny głos i swoją własną nagrodę w najważniejszej części Se-ma-for Film Festiwalu - Międzynarodowym Konkursie na Najlepszą Animację Stop Motion. Najmłodsi będą mogli spotkać się także z brytyjskim aktorem Marciem Silkiem, który użyczał głosu takim animowanym postaciom jak Johnny Bravo czy Bob Budowniczy oraz z Krzysztofem Brzozowskim – reżyserem "Parauszka i Przyjaciół".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook