Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pierwsza taka nagroda literacka

03.03.2015

Poznańską Nagrodę Literacką otrzymają dwie osoby; autor zasłużony dla polskiej literatury i młody twórca, który „przeciera w niej nowe szlaki”.

18 maja odbędzie się pierwsza gala Poznańskiej Nagrody Literackiej. Kandydatów do tej nowej, przyznawanej w Poznaniu nagrody można zgłaszać do 15 marca.

Będzie dwóch laureatów. Za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury zostanie przyznana Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł. Do młodego twórcy trafi Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł.

„Chcielibyśmy, aby w Poznaniu każdy uczeń miał swojego mistrza, by Poznań był postrzegany jako miasto, w którym dobrze jest się rozwijać i jest się z kim rozwijać. Mamy silne tradycje literackie, ale także silną naukę. Stąd fundujemy nagrodę i dla mistrza i dla osoby, która przeciera w literaturze nowe szlaki" - powiedział dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Poznania Marcin Kostaszuk.

Inicjatorami Poznańskiej Nagrody Literackiej są Prezydent Poznania oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W skład powołanej przez nich kapituły weszli m.in. prof. Inga Iwasiów prof. Piotr Śliwiński i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Wręczenie wyróżnień nastąpi podczas festiwalu Poznań Poetów.

Zdaniem Kostaszuka Poznańska Nagroda Literacka ma szanse stać się jednym z najważniejszych tego typu wyróżnień w kraju. „Prestiżu takich nagród nie buduje się wysokością kwot wręczanych wyróżnionym. Prestiż wynika z kapituły, która przyznaje nagrodę, z jej trafnych wyborów, oraz jej wpływu na świat literacki: twórców i odbiorców" – powiedział Kostaszuk.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje naukowe, kulturalne, samorządowe, stowarzyszenia twórców, a także patronujące wyróżnieniu media.

Ogłoszenie nazwiska laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz trzech nazwisk twórców nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nastąpi pod koniec kwietnia. 

ŁS / PAP

Fot. Freeimages.com

Słowa kluczowe:

Poznań

,

literatura

,

nagroda

,

twórca

,

laureaci

Warto poczytać

  1. kutlru 25.10.2016

    Międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”

    27 i 28 października w Bydgoszczy odbędzie się konferencja pt. „1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa”.

  2. mid-16a20235 23.10.2016

    Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

    Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

  3. plakat6FCHG2016 22.10.2016

    Odpal projekt „Festiwal Chrześcijańskie Granie”

    Festiwal jest okazją do przekrojowego spojrzenia na talenty chrześcijańskiej sceny muzycznej i zaprezentowania ich szerokiej publiczności.

  4. lllllll 21.10.2016

    Lorenc: Nasza historia zaczyna się budzić

    Michał Lorenc jest autorem muzyki do filmów takich jak "Historia Roja", "Smoleńsk" czy "Wołyń".

  5. MPWplakat 19.10.2016

    „Ciekawa czy wielka – o historii w filmie”

    Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na dyskusję o sposobach przedstawienia historii w filmach.

  6. jacekkk 18.10.2016

    Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

    Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

  7. w-ste 17.10.2016

    MSZ Ukrainy zablokowało pokaz "Wołynia"

    Pokaz miał odbyć się w stołecznym kinie "Kijów" z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji zaplanowano dyskusję nad filmem.

  8. kong-st 16.10.2016

    Biskupi apelują o odbudowanie tożsamości europejskiej

    Tylko Europa mająca własną tożsamość będzie w stanie przyjąć imigrantów- podkreślono w czasie V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook