Jedynie prawda jest ciekawa


Pianista skazany za obrazę uczuć

20.09.2013

Sąd w Stambule wydał wyrok 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu w procesie znanego tureckiego pianisty Fazila Saya, oskarżonego o obrazę muzułmańskich wartości religijnych. Say może odwoływać się od wyroku do Sądu Najwyższego.

Pianista został skazany 15 kwietnia; sąd uznał wtedy, że obraził on "uczucia religijne części ludności" w komentarzach, które zamieścił na Twitterze. Wyrok ten następnie uchylono z powodu błędów proceduralnych podczas postępowania.

Sąd wydał wyrok w zawieszeniu ze względu na to, że Say nie był wcześniej karany.

- Jutro będę nadal żył i tworzył. Żyjąc nadal i nadal myśląc jako wolny człowiek, stworzę jeszcze lepsze dzieła - napisał muzyk na Twitterze w reakcji na wyrok.43-letni artysta, który koncertował z nowojorskimi filharmonikami, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną i wieloma innymi znanymi orkiestrami, w roku 2008 został mianowany przez UE ambasadorem kultury.

Oskarżenie dotyczyło wpisów, w których Say między innymi oświadczył, że jeśli ktoś jest "wszą, miernotą (...), złodziejem czy bufonem, to zawsze jest to islamista". Pianista żartował też na temat nawoływania do modłów, które trwały zaledwie 22 sekundy. - Po co taki pośpiech? Czekała kochanka czy raki? - napisał na Twitterze (raki to wódka ze sfermentowanych rodzynek). Inny wpis Saya nawiązywał do średniowiecznego perskiego poety, matematyka, filozofa i zarazem miłośnika wina Omara Chajjama, który zapytywał, czy niebo to tawerna czy dom publiczny - z tej racji, że wierni muzułmanie mają obiecane tam rzeki winem płynące i hurysy.

Prokuratura twierdzi, że pianista w tych uwagach dopuścił się przestępstw określanych w kodeksie karnym jako "podżeganie do nienawiści i wrogości w społeczeństwie" oraz "obraza wartości religijnych". Obraza wartości religijnych jest karana więzieniem od trzech miesięcy do 1,5 roku.

W kwietniu Say powiedział tureckiemu dziennikowi "Hurriyet", że został poddany w Turcji całkowitemu ostracyzmowi, gdy przyznał się publicznie do ateizmu.

Zaniepokojenie wyrokiem z 15 kwietnia wyraziła Komisja Europejska.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook