Jedynie prawda jest ciekawa


Penderecki z nagrodą Stambulskiego Festiwalu Muzycznego

16.06.2013

Krzysztof Penderecki odbierze w poniedziałek nagrodę za całokształt twórczości na Stambulskim Festiwalu Muzycznym. Uhonorowanie polskiego kompozytora odbędzie się podczas koncertu, na którym turecka publiczność usłyszy m.in. jego utwór "Ofiarom Hiroszimy - Tren".

Penderecki otrzyma nagrodę specjalną Stambulskiego Festiwalu Muzycznego "jako jeden z najwybitniejszych muzyków drugiej połowy XX w.". W twórczości Pendereckiego doceniono łączenie wielowiekowej tradycji muzycznej ze współczesnymi środkami wyrazu. Uznanie zdobyły też kompozycje kompozytora upamiętniające katastrofy XX w., m.in. zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i atak 11 września.

Nagroda za całokształt twórczości, co roku przyznawana na festiwalu, ma stanowić wyraz wdzięczności i szacunku dla mistrzów, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój muzyki poważnej. W gronie laureatów nagrody znajdują się m.in.: izraelski dyrygent Daniel Barenboim, gruziński kompozytor Giya Kancheli, łotewski skrzypek Gidon Kremer i kompozytor turecki Nevit Kodalli.

Festiwal w Stambule jest najważniejszym przedsięwzięciem związanym z muzyką poważną w Turcji. W tym roku z powodu trwających protestów antyrządowych rozpoczął się on z opóźnieniem. Przeniesiono m.in. koncert inauguracyjny, który miał się odbyć w sali koncertowej w pobliżu pl. Taksim. Tam od końca maja stambulczycy demonstrują swoje niezadowolenie wobec polityki premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Koncert, na którym Penderecki odbierze nagrodę, odbędzie się w Aya Irini, bizantyjskiej świątyni z VI w. Jest ona zlokalizowana w najstarszej części miasta - Sultanahmet, gdzie obok siebie stoją zabytki z epoki bizantyjskiej i ottomańskiej.

W programie poniedziałkowego koncertu, obok dzieła laureata, znalazły się także koncert D-dur Igora Strawińskiego, symfonia fis-moll "Pożegnalna" Josepha Haydna i koncert fortepianowy A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wystąpi Monachijska Orkiestra Kameralna, kierowana przez niemieckiego dyrygenta Alexandra Liebreicha. Partię solową koncertu Mozarta wykona pianistka Katia Buniatishvili.

Muzyka Pendereckiego w Turcji będzie również prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu w Izmirze. III Kwartet smyczkowy "Kartki z nienapisanego dziennika" 16 lipca wykona zespół założony przez polskich muzyków Apollon Musagete Quartet.

Stambulski Festiwal Muzyczny w tym roku odbywa się po raz 41. Jego gwiazdami są m.in. skrzypkowie Vadim Repin, Maxim Vengerov i Shlomo Mintz, pianistka Maria Joao Pires, śpiewaczka Magdalena Kożena oraz altowiolistka Kim Kashkashian. Łącznie zaplanowano 22 koncerty.

Uhonorowanie Pendereckiego nagrodą stanowi zapowiedź obchodów przypadającej w następnym roku 600. rocznicy ustanowienia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Ich organizacją po stronie polskiej zajmuje się m.in. Instytut Adama Mickiewicza. Obchody zapowiedzieli premier Polski Donald Tusk i premier Turcji Erdogan podczas wizyty szefa tureckiego rządu w Polsce w 2009 r.

PAP

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook