Jedynie prawda jest ciekawa


Penderecki z nagrodą Stambulskiego Festiwalu Muzycznego

16.06.2013

Krzysztof Penderecki odbierze w poniedziałek nagrodę za całokształt twórczości na Stambulskim Festiwalu Muzycznym. Uhonorowanie polskiego kompozytora odbędzie się podczas koncertu, na którym turecka publiczność usłyszy m.in. jego utwór "Ofiarom Hiroszimy - Tren".

Penderecki otrzyma nagrodę specjalną Stambulskiego Festiwalu Muzycznego "jako jeden z najwybitniejszych muzyków drugiej połowy XX w.". W twórczości Pendereckiego doceniono łączenie wielowiekowej tradycji muzycznej ze współczesnymi środkami wyrazu. Uznanie zdobyły też kompozycje kompozytora upamiętniające katastrofy XX w., m.in. zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i atak 11 września.

Nagroda za całokształt twórczości, co roku przyznawana na festiwalu, ma stanowić wyraz wdzięczności i szacunku dla mistrzów, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój muzyki poważnej. W gronie laureatów nagrody znajdują się m.in.: izraelski dyrygent Daniel Barenboim, gruziński kompozytor Giya Kancheli, łotewski skrzypek Gidon Kremer i kompozytor turecki Nevit Kodalli.

Festiwal w Stambule jest najważniejszym przedsięwzięciem związanym z muzyką poważną w Turcji. W tym roku z powodu trwających protestów antyrządowych rozpoczął się on z opóźnieniem. Przeniesiono m.in. koncert inauguracyjny, który miał się odbyć w sali koncertowej w pobliżu pl. Taksim. Tam od końca maja stambulczycy demonstrują swoje niezadowolenie wobec polityki premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Koncert, na którym Penderecki odbierze nagrodę, odbędzie się w Aya Irini, bizantyjskiej świątyni z VI w. Jest ona zlokalizowana w najstarszej części miasta - Sultanahmet, gdzie obok siebie stoją zabytki z epoki bizantyjskiej i ottomańskiej.

W programie poniedziałkowego koncertu, obok dzieła laureata, znalazły się także koncert D-dur Igora Strawińskiego, symfonia fis-moll "Pożegnalna" Josepha Haydna i koncert fortepianowy A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wystąpi Monachijska Orkiestra Kameralna, kierowana przez niemieckiego dyrygenta Alexandra Liebreicha. Partię solową koncertu Mozarta wykona pianistka Katia Buniatishvili.

Muzyka Pendereckiego w Turcji będzie również prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu w Izmirze. III Kwartet smyczkowy "Kartki z nienapisanego dziennika" 16 lipca wykona zespół założony przez polskich muzyków Apollon Musagete Quartet.

Stambulski Festiwal Muzyczny w tym roku odbywa się po raz 41. Jego gwiazdami są m.in. skrzypkowie Vadim Repin, Maxim Vengerov i Shlomo Mintz, pianistka Maria Joao Pires, śpiewaczka Magdalena Kożena oraz altowiolistka Kim Kashkashian. Łącznie zaplanowano 22 koncerty.

Uhonorowanie Pendereckiego nagrodą stanowi zapowiedź obchodów przypadającej w następnym roku 600. rocznicy ustanowienia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Ich organizacją po stronie polskiej zajmuje się m.in. Instytut Adama Mickiewicza. Obchody zapowiedzieli premier Polski Donald Tusk i premier Turcji Erdogan podczas wizyty szefa tureckiego rządu w Polsce w 2009 r.

PAP

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook