Jedynie prawda jest ciekawa


"Patriotyzm bez chrześcijaństwa nie istnieje"

06.05.2016

"Staram się pokazać młodym, że mają powody aby być dumnymi z Polski" - mówił odtwórca głównej roli w filmie "Błogosławiona wina" Janusz Struczyński.

Trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy w Watykanie obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, przed którym został cudownie uzdrowiony. Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim dociera do podlaskiej ziemi, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie. Już od pierwszego dnia obecności obrazu w Kodniu dochodzi do licznych uzdrowień. Początkowo Sapieha zostaje ukarany przez Papieża Urbana VIII ekskomuniką, jednak w wyniku licznych zasług Sapiehy, papież orientuje się, że niegodny czyn przynosi błogosławione owoce. Błogosławiona wina, w reżyserii Przemysława Häusera i Przemysława Reichela to niezwykle barwny dokument fabularyzowany o cudownym obrazie Matki Bożej Kodeńskiej. Powstał na kanwie historii rodu Sapiehów. Pięknym zdjęciom kręconym m. in. w Rzymie i na Podlasiu, towarzyszy niezwykła muzyka Roberta Jansona. Odtwórcą głównej roli w filmie jest Jarosław Struczyński – kasztelan zamku krzyżackiego w Gniewie i uczestnik XVII-w rekonstrukcji historycznych.

"Najpierw mieliśmy rozmawiać o asystowaniu naszej kawalerii husarskiej na planie filmowym. Później po kilku rozmowach i spotkaniach, deklaracja z naszej strony była bardzo jasna i oczywista. Uznaliśmy to za wielki zaszczyt i dumę, że będziemy mogli w takim wielkim przedsięwzięciu uczestniczyć. Następnie okazało się, że mam odegrać rolę księcia Sapiehy. Z punktu widzenia absolutnej pychy ludzkiej – pomyślałem sobie – super, większe szczęście to mnie nie dopadnie. Te uczucie trwało jednak tylko przez wieczór i jak się obudziłem to stwierdziłem, że to bardzo nie dobry pomysł. Co zresztą wyraziłem już w trakcie naszych pierwszych rozmów z reżyserami" - opowiadał Janusz Strużyński.

Odtwórca głównej roli w filmie "Błogosławiona wina" podczas rozmowy z portalem wPolityce.pl przekonywał, że Polacy mają mnóstwo powodów by być dumnym narodem.

"Staram się przekazać młodym ludziom, którzy w tysiącach przybywają co roku do zamku w Gniewie, na lekcje historii czy na spektakle edukacyjne, że mają powody aby być dumnym narodem. Przykładem może być nasza polska husaria, która stanowi tak niezwykłe zjawisko w światowej historii wojskowości. Mieliśmy tego dowód kiedy spotkaliśmy się z oficerami amerykańskimi, którzy kończyli Akademie Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point. Oni oczywiście znają Pułaskiego i Kościuszkę, ale oni na akademii studiowali taktykę i uzbrojenie husarii polskiej, której osiągnięcia stawiają ją na czele wszystkich sztuk wojennych świata. (…) Polska szkoła jazdy spowodowała m.in. głęboką reformę szwedzkiej wojskowości, która za czasów Gustawa Adolfa była uznawana za okres przełomowy. Pokazuje to geniusz Polaków. Nasze poczucie dumy wynika z tego, że jesteśmy cały czas narodem genialnym, który potrafi wykorzystać wszystkie okoliczności do tego aby osiągnąć zamierzony cel" - mówił aktor wcielający się w rolę Mikołaja Sapiehy, dodając:

"Nie możemy mieć także złudzeń, że w Polsce możemy oddzielić patriotyzm od naszej wiary chrześcijańskiej. Spójrzmy co zrobił Jan III Sobieski zanim ruszył na odsiecz Wiednia. Najpierw pojawił się w Częstochowie. Tak samo jak ruszał pod Chocim. Najpierw klęczał w Piasecznie pod Gniewem w Sanktuarium Maryjnym założonym w XIV wieku".

Strużyński zapytany czy wzrastający patriotyzm w polskiej młodzieży to będzie stały trend czy chwilowa moda, odpowiedział:

"Oczywiście, chciałby się aby był to stały trend, aby jednak tak było potrzebna jest odpowiednia polityka państwa. Mówię tutaj o wymiarze edukacyjnym czy medialnym. Ja osobiście w tej kwestii jestem optymistą, szczególnie kiedy patrzę na młodych Polaków, którzy przybywają pod zamek w Gniewie, a w ciągu ostatnich kilkunastu lat było ich ok. 500 tysięcy. Mam nadzieję, że choć część z nich będzie przez życie szła niosąc na sztandarach takie wartości jak umiłowanie Ojczyzny i poczucie dumy, że jest się Polakiem. W końcu zrozumieliśmy, że nie da się rozłączyć w Polsce patriotyzmu od wartości chrześcijańskich. Wydaję mi się, że także obecna sytuacja zewnętrzna wpłynęła na nasz patriotyzmu. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli tego patriotyzmu udowadniać na polu bitwy. Lepiej żebyśmy to robili chociażby pod postacią patriotyzmu gospodarczego, kupując polskie produkty."

Obecny podczas rozmowy z portalem wPolityce.pl kompozytor, autor muzyki do filmu "Błogosławiona wina" Robert Janson powiedział:

"Nadzieja na lepszą młodzież rodzi się przecież w naszych domach, nie na ulicy. Szkoła oczywiście może gdzieś to wszystko psuć. To jednak od rodziców zależy jak wychowają i kim będą ich dzieci –myślę, że nawet w 90 proc. Oczywiście, jeżeli rodzice mają czas na wychowanie."

Pomysłów aby przenieść na ekran historię Sapiehy i Matki Bożej Kodeńskiej było wiele, o czym mówił rzecznik Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej - o. Mirosław Skrzydło OMI.

"Wszyscy ojcowie oblaci znają historię księcia Sapiehy i Matki Boskiej Kodeńskiej. Każdy kto przeczyta książkę „Błogosławiona Wina” Kossakówny to wie, że to jest gotowy scenariusz na film fabularny. Było wcześniej już kilku chętnych na realizację filmu, jednak zawsze rozchodziło się o pieniądze. Okazja na realizację filmu niespodziewanie pojawiła się kiedy do Kodna zawitał Arturo Mari – fotograf papieski w towarzystwie reżysera Pana Przemysława Hausera i senatora Biereckiego. Nasz przełożony korzystając z tego, że ma przy boku filmowców, powiedział, że ma gotowy scenariusz na film. Naszego superiora jednak zbyto, bo wiadomo, że za filmem idą wydatki, ale on się nie przejmował i przekazał gościom książkę, aby się z nią zapoznać. Później się okazało, że już wyjeżdżając z Kodna była podjęta decyzja, że film będzie kręcony." - wyjaśniał kapłan.

Film "Błogosławiona wina" do kin wejdzie 13 maja. Będzie można go nabyć również w formie DVD.

kk

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook