Jedynie prawda jest ciekawa


"Patriotyzm bez chrześcijaństwa nie istnieje"

06.05.2016

"Staram się pokazać młodym, że mają powody aby być dumnymi z Polski" - mówił odtwórca głównej roli w filmie "Błogosławiona wina" Janusz Struczyński.

Trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy w Watykanie obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, przed którym został cudownie uzdrowiony. Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim dociera do podlaskiej ziemi, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie. Już od pierwszego dnia obecności obrazu w Kodniu dochodzi do licznych uzdrowień. Początkowo Sapieha zostaje ukarany przez Papieża Urbana VIII ekskomuniką, jednak w wyniku licznych zasług Sapiehy, papież orientuje się, że niegodny czyn przynosi błogosławione owoce. Błogosławiona wina, w reżyserii Przemysława Häusera i Przemysława Reichela to niezwykle barwny dokument fabularyzowany o cudownym obrazie Matki Bożej Kodeńskiej. Powstał na kanwie historii rodu Sapiehów. Pięknym zdjęciom kręconym m. in. w Rzymie i na Podlasiu, towarzyszy niezwykła muzyka Roberta Jansona. Odtwórcą głównej roli w filmie jest Jarosław Struczyński – kasztelan zamku krzyżackiego w Gniewie i uczestnik XVII-w rekonstrukcji historycznych.

"Najpierw mieliśmy rozmawiać o asystowaniu naszej kawalerii husarskiej na planie filmowym. Później po kilku rozmowach i spotkaniach, deklaracja z naszej strony była bardzo jasna i oczywista. Uznaliśmy to za wielki zaszczyt i dumę, że będziemy mogli w takim wielkim przedsięwzięciu uczestniczyć. Następnie okazało się, że mam odegrać rolę księcia Sapiehy. Z punktu widzenia absolutnej pychy ludzkiej – pomyślałem sobie – super, większe szczęście to mnie nie dopadnie. Te uczucie trwało jednak tylko przez wieczór i jak się obudziłem to stwierdziłem, że to bardzo nie dobry pomysł. Co zresztą wyraziłem już w trakcie naszych pierwszych rozmów z reżyserami" - opowiadał Janusz Strużyński.

Odtwórca głównej roli w filmie "Błogosławiona wina" podczas rozmowy z portalem wPolityce.pl przekonywał, że Polacy mają mnóstwo powodów by być dumnym narodem.

"Staram się przekazać młodym ludziom, którzy w tysiącach przybywają co roku do zamku w Gniewie, na lekcje historii czy na spektakle edukacyjne, że mają powody aby być dumnym narodem. Przykładem może być nasza polska husaria, która stanowi tak niezwykłe zjawisko w światowej historii wojskowości. Mieliśmy tego dowód kiedy spotkaliśmy się z oficerami amerykańskimi, którzy kończyli Akademie Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point. Oni oczywiście znają Pułaskiego i Kościuszkę, ale oni na akademii studiowali taktykę i uzbrojenie husarii polskiej, której osiągnięcia stawiają ją na czele wszystkich sztuk wojennych świata. (…) Polska szkoła jazdy spowodowała m.in. głęboką reformę szwedzkiej wojskowości, która za czasów Gustawa Adolfa była uznawana za okres przełomowy. Pokazuje to geniusz Polaków. Nasze poczucie dumy wynika z tego, że jesteśmy cały czas narodem genialnym, który potrafi wykorzystać wszystkie okoliczności do tego aby osiągnąć zamierzony cel" - mówił aktor wcielający się w rolę Mikołaja Sapiehy, dodając:

"Nie możemy mieć także złudzeń, że w Polsce możemy oddzielić patriotyzm od naszej wiary chrześcijańskiej. Spójrzmy co zrobił Jan III Sobieski zanim ruszył na odsiecz Wiednia. Najpierw pojawił się w Częstochowie. Tak samo jak ruszał pod Chocim. Najpierw klęczał w Piasecznie pod Gniewem w Sanktuarium Maryjnym założonym w XIV wieku".

Strużyński zapytany czy wzrastający patriotyzm w polskiej młodzieży to będzie stały trend czy chwilowa moda, odpowiedział:

"Oczywiście, chciałby się aby był to stały trend, aby jednak tak było potrzebna jest odpowiednia polityka państwa. Mówię tutaj o wymiarze edukacyjnym czy medialnym. Ja osobiście w tej kwestii jestem optymistą, szczególnie kiedy patrzę na młodych Polaków, którzy przybywają pod zamek w Gniewie, a w ciągu ostatnich kilkunastu lat było ich ok. 500 tysięcy. Mam nadzieję, że choć część z nich będzie przez życie szła niosąc na sztandarach takie wartości jak umiłowanie Ojczyzny i poczucie dumy, że jest się Polakiem. W końcu zrozumieliśmy, że nie da się rozłączyć w Polsce patriotyzmu od wartości chrześcijańskich. Wydaję mi się, że także obecna sytuacja zewnętrzna wpłynęła na nasz patriotyzmu. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli tego patriotyzmu udowadniać na polu bitwy. Lepiej żebyśmy to robili chociażby pod postacią patriotyzmu gospodarczego, kupując polskie produkty."

Obecny podczas rozmowy z portalem wPolityce.pl kompozytor, autor muzyki do filmu "Błogosławiona wina" Robert Janson powiedział:

"Nadzieja na lepszą młodzież rodzi się przecież w naszych domach, nie na ulicy. Szkoła oczywiście może gdzieś to wszystko psuć. To jednak od rodziców zależy jak wychowają i kim będą ich dzieci –myślę, że nawet w 90 proc. Oczywiście, jeżeli rodzice mają czas na wychowanie."

Pomysłów aby przenieść na ekran historię Sapiehy i Matki Bożej Kodeńskiej było wiele, o czym mówił rzecznik Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej - o. Mirosław Skrzydło OMI.

"Wszyscy ojcowie oblaci znają historię księcia Sapiehy i Matki Boskiej Kodeńskiej. Każdy kto przeczyta książkę „Błogosławiona Wina” Kossakówny to wie, że to jest gotowy scenariusz na film fabularny. Było wcześniej już kilku chętnych na realizację filmu, jednak zawsze rozchodziło się o pieniądze. Okazja na realizację filmu niespodziewanie pojawiła się kiedy do Kodna zawitał Arturo Mari – fotograf papieski w towarzystwie reżysera Pana Przemysława Hausera i senatora Biereckiego. Nasz przełożony korzystając z tego, że ma przy boku filmowców, powiedział, że ma gotowy scenariusz na film. Naszego superiora jednak zbyto, bo wiadomo, że za filmem idą wydatki, ale on się nie przejmował i przekazał gościom książkę, aby się z nią zapoznać. Później się okazało, że już wyjeżdżając z Kodna była podjęta decyzja, że film będzie kręcony." - wyjaśniał kapłan.

Film "Błogosławiona wina" do kin wejdzie 13 maja. Będzie można go nabyć również w formie DVD.

kk

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook