Jedynie prawda jest ciekawa


Patriotyczne śpiewanie w Dębicy

17.05.2016

Do 10 czerwca mogą zgłaszać się wykonawcy zainteresowani udziałem w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej "Polonia Semper Fidelis". Ten jeden z najstarszych w kraju festiwali odbędzie się w czerwcu w Dębicy (Podkarpackie).

Jak poinformował organizator festiwalu ks. Piotr Mączka do udziału w imprezie zaproszone są zespoły wokalno-instrumentalne, duety, schole, chóry, czy wykonawcy indywidualni, działający przy różnych ośrodkach: parafiach, w szkołach czy grupach środowiskowych.

Mogą to być artyści nie tylko z kraju, ale również zza granicy. Warunkiem jest, aby utwory wykonywane w prezentacjach konkursowych były w języku polskim.

- Chodzi o to, aby jurorzy rozumieli, o czym śpiewają występujący. Oceniany bowiem będzie nie tylko śpiew, technika, czystość, czyli warstwa muzyczna, ale również tekst, słowa prezentowanego utworu - zaznaczył ks. Mączka.

Uczestnicy festiwalu w przesłuchaniach konkursowych zaprezentują po dwa utwory: jeden o tematyce religijnej, drugi - patriotycznej. Ksiądz Mączka podkreślił, że mogą to być utwory powszechnie znane, jak również nowe kompozycje, stworzone np. specjalnie na festiwal. Przypomniał jednocześnie, że w tym roku przypada 1050. rocznica Chrztu Polski, i prezentowane utwory mogą nawiązywać do tego wydarzenia.

Najlepsi otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe. W programie festiwalu, który odbędzie się w dniach 17 - 19 czerwca, oprócz przesłuchań konkursowych przewidziano jeszcze koncerty zaproszonych gości. Przed dębicką publicznością wystąpi m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, Tarnowski Chór GOS.PL z gościnnym udziałem Kingi Kutrzuby, czy gwiazda festiwalu - zespół "2Plus1".

Festiwal zakończy ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród i koncert galowy laureatów. Organizator wyjawił, że jak co roku, także i przed tegoroczną edycją jest spore zainteresowanie udziałem w festiwalu wykonawców z kraju, ale też np. z Ukrainy.

Przypomniał, że w każdej z dotychczasowych edycji brało udział około 20-40 wykonawców. Wśród gwiazd, które występowały na festiwalu jako goście znalazł się m.in. Andrzej Sikorowski, Antonina Krzysztoń, Edyta Geppert, Marek Grechuta, Mieczysław Szcześniak, Hanna Banaszak.

Szczegóły imprezy podane są na stronie http://milosierdzie.debica.pl/festiwal

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. milosierdzie.debica.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook