Jedynie prawda jest ciekawa


Patriotyczne śpiewanie w Dębicy

17.05.2016

Do 10 czerwca mogą zgłaszać się wykonawcy zainteresowani udziałem w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej "Polonia Semper Fidelis". Ten jeden z najstarszych w kraju festiwali odbędzie się w czerwcu w Dębicy (Podkarpackie).

Jak poinformował organizator festiwalu ks. Piotr Mączka do udziału w imprezie zaproszone są zespoły wokalno-instrumentalne, duety, schole, chóry, czy wykonawcy indywidualni, działający przy różnych ośrodkach: parafiach, w szkołach czy grupach środowiskowych.

Mogą to być artyści nie tylko z kraju, ale również zza granicy. Warunkiem jest, aby utwory wykonywane w prezentacjach konkursowych były w języku polskim.

- Chodzi o to, aby jurorzy rozumieli, o czym śpiewają występujący. Oceniany bowiem będzie nie tylko śpiew, technika, czystość, czyli warstwa muzyczna, ale również tekst, słowa prezentowanego utworu - zaznaczył ks. Mączka.

Uczestnicy festiwalu w przesłuchaniach konkursowych zaprezentują po dwa utwory: jeden o tematyce religijnej, drugi - patriotycznej. Ksiądz Mączka podkreślił, że mogą to być utwory powszechnie znane, jak również nowe kompozycje, stworzone np. specjalnie na festiwal. Przypomniał jednocześnie, że w tym roku przypada 1050. rocznica Chrztu Polski, i prezentowane utwory mogą nawiązywać do tego wydarzenia.

Najlepsi otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe. W programie festiwalu, który odbędzie się w dniach 17 - 19 czerwca, oprócz przesłuchań konkursowych przewidziano jeszcze koncerty zaproszonych gości. Przed dębicką publicznością wystąpi m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, Tarnowski Chór GOS.PL z gościnnym udziałem Kingi Kutrzuby, czy gwiazda festiwalu - zespół "2Plus1".

Festiwal zakończy ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród i koncert galowy laureatów. Organizator wyjawił, że jak co roku, także i przed tegoroczną edycją jest spore zainteresowanie udziałem w festiwalu wykonawców z kraju, ale też np. z Ukrainy.

Przypomniał, że w każdej z dotychczasowych edycji brało udział około 20-40 wykonawców. Wśród gwiazd, które występowały na festiwalu jako goście znalazł się m.in. Andrzej Sikorowski, Antonina Krzysztoń, Edyta Geppert, Marek Grechuta, Mieczysław Szcześniak, Hanna Banaszak.

Szczegóły imprezy podane są na stronie http://milosierdzie.debica.pl/festiwal

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. milosierdzie.debica.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook