Jedynie prawda jest ciekawa


"Pasja" Pendereckiego w FN

25.03.2016

W 50. rocznicę premiery w Filharmonii Narodowej w Warszawie zostanie wykonana "Pasja wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego,

Koncert będzie finałem XX edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 

"Pasja wg św. Łukasza" to najbardziej znany, obok "Trenu - Ofiarom Hiroszimy" utwór Krzysztofa Pendereckiego. Premiera kompozycji odbyła się w 1966 r. w katedrze w Muenster - dzieło powstało z okazji 700-lecia jej istnienia. Piątkowe wykonanie utworu związane będzie z rocznicą 50-lecia jej prawykonania.  

"Nie wiedziałem wówczas na co się porywam. Byłem dopiero co po studiach, żaden z moich profesorów nie mógł mnie nauczyć pisania +Pasji+. Porwałem się na wielką formę bo byłem młody, trochę bezczelny. Dlaczego ja nie mam napisać +Pasji+ po Bachu?! I tak się stało, że ją w końcu napisałem" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie Krzysztof Penderecki.

Jak dodała Elżbieta Penderecka, żona artysty i dyrektor Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, "Pasja" powstała w sześć tygodni. "Mąż siedział od rana do nocy, a ówczesny dyrektor wydziału muzyki współczesnej Westdeutscher Rundfunk Otton Tomek dzwonił codziennie, kilka razy nawet przyjechał do nas" - mówiła. "I wyjeżdżał z kwitkiem" - dopowiedział kompozytor. 

"Nie mieliśmy wówczas wspólnego mieszkania, więc jeździliśmy do ZAiKS-u i tam, w stołówce, siedzieliśmy przy malutkich stoliczkach, a ja rozkładałem na nich partyturę. Ona była dwa razy większa niż te stoliki. Do dziś pamiętam jej pisanie (...) Pisałem to w kawałkach, ponieważ brakowało mi miejsca. Pan Otton Tomek straszył mnie, że nie odbędzie się to prawykonanie, bo chór się nie uczy partii. Zależało mi na tym, by koncert jednak się odbył więc napisałem najpierw całą partię chóru, dopiero potem orkiestrę. Niestety nie ma prawdziwej partytury +Pasji+. Mijały lata, nie wiem co się z nią stało, mam bardzo mało szkiców. Zresztą prawie ich nie robiłem bo nie miałem czasu! Pisałem od razu partyturę. Ona jest w kawałkach w bibliotece w Kolonii. Niestety, zabrali mi ją i już nie oddali" - dodał.

Podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Chórem Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i Warszawskim Chórem Chłopięcym pokieruje sam Penderecki. Partie wokalne wykona sopranistka Johanna Rusanen, baryton David Pershall oraz bas Nikolay Didenko. Recytację wygłosi Krzysztof Gosztyła.

Rejestracja koncertu "Pasji wg św. Łukasza" oraz realizacja prawykonania "Sanctus Adalbertus" op. 71 Henryka Mikołaja Góreckiego zostanie zaprezentowana 27 kwietnia w warszawskiej siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). 

"W tym roku jesteśmy częścią koncertu. Wspólnie z Polskim Radiem rejestrujemy +Pasję+ już po raz drugi: cztery lata temu projekt, rodzaj inscenizacji +Pasji+ z udziałem Grzegorza Jarzyny został przez nas zarejestrowany i pokazany. W tym roku nagrywamy w najwyższym formacie cyfrowym, jaki jest dostępny" - zapowiedział dyrektor NInA Michał Merczyński. 

Wykonanie "Pasji wg św. Łukasza" zwieńczy tegoroczną, jubileuszową XX edycję Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Impreza odbywa się od 12 marca w Warszawie. "Jestem wzruszona, że tegoroczna edycja festiwalu odbyła się z takim ogromnym zainteresowaniem publiczności i krytyki. Wiele koncertów było wielkimi wydarzeniami artystycznymi" - powiedziała Elżbieta Penderecka.

"Przedstawiliśmy kilku młodych artystów, laureatów ważnych nagród pianistycznych, wiele orkiestr, w tym - po raz pierwszy w Polsce - Tonhalle Orchestra z jej dyrektorem artystycznym Lionelem Bringuierem (...) Cieszę się, że dwa koncerty zagrała u nas Orkiestra Filharmonii Narodowej, którą podczas koncertu inauguracyjnego poprowadził maestro Jacek Kaspszyk" - przypomniała. 

Jak przypomnieli organizatorzy, tegoroczna edycja festiwalu zgromadziła ponad 40 tysięcy widzów. Wysłuchali oni 22 koncertów w warszawskiej Filharmonii Narodowej, 15 orkiestr i zespołów kameralnych, 55 solistów. Dodatkowo odbyło się 15 wydarzeń w innych miastach Polski, m.in. we Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Szczecinie.

lap/PAP


[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook