Jedynie prawda jest ciekawa


"Pasja" Pendereckiego w FN

25.03.2016

W 50. rocznicę premiery w Filharmonii Narodowej w Warszawie zostanie wykonana "Pasja wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego,

Koncert będzie finałem XX edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 

"Pasja wg św. Łukasza" to najbardziej znany, obok "Trenu - Ofiarom Hiroszimy" utwór Krzysztofa Pendereckiego. Premiera kompozycji odbyła się w 1966 r. w katedrze w Muenster - dzieło powstało z okazji 700-lecia jej istnienia. Piątkowe wykonanie utworu związane będzie z rocznicą 50-lecia jej prawykonania.  

"Nie wiedziałem wówczas na co się porywam. Byłem dopiero co po studiach, żaden z moich profesorów nie mógł mnie nauczyć pisania +Pasji+. Porwałem się na wielką formę bo byłem młody, trochę bezczelny. Dlaczego ja nie mam napisać +Pasji+ po Bachu?! I tak się stało, że ją w końcu napisałem" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie Krzysztof Penderecki.

Jak dodała Elżbieta Penderecka, żona artysty i dyrektor Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, "Pasja" powstała w sześć tygodni. "Mąż siedział od rana do nocy, a ówczesny dyrektor wydziału muzyki współczesnej Westdeutscher Rundfunk Otton Tomek dzwonił codziennie, kilka razy nawet przyjechał do nas" - mówiła. "I wyjeżdżał z kwitkiem" - dopowiedział kompozytor. 

"Nie mieliśmy wówczas wspólnego mieszkania, więc jeździliśmy do ZAiKS-u i tam, w stołówce, siedzieliśmy przy malutkich stoliczkach, a ja rozkładałem na nich partyturę. Ona była dwa razy większa niż te stoliki. Do dziś pamiętam jej pisanie (...) Pisałem to w kawałkach, ponieważ brakowało mi miejsca. Pan Otton Tomek straszył mnie, że nie odbędzie się to prawykonanie, bo chór się nie uczy partii. Zależało mi na tym, by koncert jednak się odbył więc napisałem najpierw całą partię chóru, dopiero potem orkiestrę. Niestety nie ma prawdziwej partytury +Pasji+. Mijały lata, nie wiem co się z nią stało, mam bardzo mało szkiców. Zresztą prawie ich nie robiłem bo nie miałem czasu! Pisałem od razu partyturę. Ona jest w kawałkach w bibliotece w Kolonii. Niestety, zabrali mi ją i już nie oddali" - dodał.

Podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Chórem Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i Warszawskim Chórem Chłopięcym pokieruje sam Penderecki. Partie wokalne wykona sopranistka Johanna Rusanen, baryton David Pershall oraz bas Nikolay Didenko. Recytację wygłosi Krzysztof Gosztyła.

Rejestracja koncertu "Pasji wg św. Łukasza" oraz realizacja prawykonania "Sanctus Adalbertus" op. 71 Henryka Mikołaja Góreckiego zostanie zaprezentowana 27 kwietnia w warszawskiej siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). 

"W tym roku jesteśmy częścią koncertu. Wspólnie z Polskim Radiem rejestrujemy +Pasję+ już po raz drugi: cztery lata temu projekt, rodzaj inscenizacji +Pasji+ z udziałem Grzegorza Jarzyny został przez nas zarejestrowany i pokazany. W tym roku nagrywamy w najwyższym formacie cyfrowym, jaki jest dostępny" - zapowiedział dyrektor NInA Michał Merczyński. 

Wykonanie "Pasji wg św. Łukasza" zwieńczy tegoroczną, jubileuszową XX edycję Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Impreza odbywa się od 12 marca w Warszawie. "Jestem wzruszona, że tegoroczna edycja festiwalu odbyła się z takim ogromnym zainteresowaniem publiczności i krytyki. Wiele koncertów było wielkimi wydarzeniami artystycznymi" - powiedziała Elżbieta Penderecka.

"Przedstawiliśmy kilku młodych artystów, laureatów ważnych nagród pianistycznych, wiele orkiestr, w tym - po raz pierwszy w Polsce - Tonhalle Orchestra z jej dyrektorem artystycznym Lionelem Bringuierem (...) Cieszę się, że dwa koncerty zagrała u nas Orkiestra Filharmonii Narodowej, którą podczas koncertu inauguracyjnego poprowadził maestro Jacek Kaspszyk" - przypomniała. 

Jak przypomnieli organizatorzy, tegoroczna edycja festiwalu zgromadziła ponad 40 tysięcy widzów. Wysłuchali oni 22 koncertów w warszawskiej Filharmonii Narodowej, 15 orkiestr i zespołów kameralnych, 55 solistów. Dodatkowo odbyło się 15 wydarzeń w innych miastach Polski, m.in. we Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Szczecinie.

lap/PAP


[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook