Jedynie prawda jest ciekawa


Papieskie listy w Archiwum Akt Nowych

24.04.2012

10 listów Jana Pawła II do przewodniczącego Rady Państwa PRL prof. Henryka Jabłońskiego znalazło się w przekazanym do zbiorów Archiwum Akt Nowych zbiorze korespondencji. Dokumenty przekazał na zasadzie darowizny syn adresata listów, Krzysztof Jabłoński.

Oryginalna korespondencja pochodzi z lat 1978-85, została sporządzona w języku polskim, włoskim oraz łacińskim. Listy dotyczącą m.in. rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana Pawła II, przygotowania do pierwszej wizyty papieskiej w Polsce w 1979 r., drugiej w 1983 r. oraz oceny reperkusji stanu wojennego.

Krzysztof Jabłoński, oprócz 10 listów Jana Pawła II przekazał też listy: Jana Pawła I, prezydenta Włoch Sandro Pertiniego i sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej Agostino Casaroliego.

- To bardzo ważny moment - pozyskujemy bardzo istotne dokumenty, dzięki dobrowolnemu darowi polskiego obywatela - mówiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Zwróciła uwagę, że w ostatnich latach kilka bardzo cennych prywatnych zespołów akt trafiło - jako darowizna - do archiwów za granicą.

- Parę osób w Polsce uznało, że archiwa w innych krajach są bardziej godne opiekowaniem się spuścizną polską, dokumentowaniem polskiej historii niż nasze polskie archiwa. Tym bardziej godny podkreślenia jest fakt, że dzisiaj pan Jabłoński dokumenty, które znalazł w prywatnym archiwum swojego ojca, zdecydował się przekazać je do najwłaściwszego miejsca jakim jest Archiwum Akt Nowych - jedyna jednostka administracyjna w Polsce, która odpowiada za dokumentowanie polskiej historii XX i XXI wieku - tłumaczyła Omilanowska.

Krzysztof Jabłoński ocenił, że przekazane dokumenty będą stanowiły dużą wartość dla badaczy i historyków. - Łączę zawodowo pracę nauczyciela akademickiego z pracą urzędnika państwowego. Jestem prawnikiem, konstytucjonalistą, specjalistą od prawa wyznaniowego - w związku z tym nie miałem wątpliwości, że dokumenty dotyczące stosunków państwo-kościół, muszą znaleźć się w archiwum państwowym - mówił Jabłoński.

W jednym z listów z 1983 roku - przed drugą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski, papież dziękuje Henrykowi Jabłońskiemu za zaproszenie do kraju. Pisze, że odwiedziny papieża w Polsce są z pewnością "wydarzeniem bezprecedensowym, nie tylko w tym stuleciu, ale w całym tysiącleciu". Tym bardziej - jak pisał Jan Paweł II, że są to odwiedziny papieża-Polaka, który ma święte prawo i obowiązek w dalszym ciągu czuć głęboko z narodem. Dalej papież apeluje, solidaryzując się z Konferencją Episkopatu Polski, o uwolnienie wszystkich zatrzymanych na mocy dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego.

- Z tych listów przebija się walka o godność człowieka i świadomość miejsca Polski w rodzinie narodów. To, w nauczaniu Jana Pawła II, było sprawą wiodącą - mówił  dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak.

Krawczak zauważył też, że w liście Jana Pawła II z 31 grudnia 1985 roku znalazły się bardzo ciepłe zdania do Henryka Jabłońskiego. - To podziękowanie za życzenia, ale papież pisze też o uczuciach życzliwości, jakich nabrał do Henryka Jabłońskiego. Pisze, że na zawsze będzie miał w pamięci wspólne rozmowy wokół spraw ojczyzny i losów współczesnych ludzi. Nadaje tym samym temu pismu rangę nie tylko urzędowa, ale bardziej osobistą - ocenił.

Zdaniem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Władysława Stępniaka, przekazane dokumenty to dowód bardzo złożonego procesu dziejowego, który miał miejsce w Polsce i na świecie w latach 80. - Należy się w nie wczytać bardzo głęboko, bo w naszych dziejach, ale także w dziejach powszechnych, przede wszystkim Europy - lata 80., są okresem bardzo skomplikowanym, który mógł wpłynąć na zmiany i czasy, w których żyjemy obecnie, ciesząc się z postępu cywilizacyjnego, życia w warunkach społeczeństwa demokratycznego, obywatelskiego. Ten obrót wydarzeń mógł być jednak zupełnie inny - zwrócił uwagę Stępniak.

Archiwum Akt Nowych centralne archiwum Państwa Polskiego odpowiada za gromadzenie materiałów archiwalnych centralnych urzędów państwowych.  Zabezpiecza również dokumentację organizacji społecznych oraz osób prywatnych, które odegrały istotną rolę w historii Polski.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook