Jedynie prawda jest ciekawa


Papieski bestseller

23.08.2013

Pierwsza encyklika papieża Franciszka "Lumen Fidei" (światło wiary) jest bestsellerem lata we Włoszech. Sprzedano już ponad 200 tysięcy egzemplarzy jej włoskiej wersji. Papież pracuje już ponoć nad następnymi tekstami.

Encyklika nowego papieża, ogłoszona niespełna 4 miesiące po jego wyborze, jest dokumentem wyjątkowym. Jest to bowiem faktycznie, jak przyznał sam Franciszek, encyklika napisana "na cztery ręce"; pierwsza taka w historii. Po abdykacji Benedykta XVI nowy biskup Rzymu przejął tekst o wierze, nad którym poprzednik od dłuższego czasu pracował i którego nie zdążył opublikować.

Franciszek tekst skompletował, zredagował i uzupełnił. W encyklice są też jego podziękowania dla emerytowanego papieża.

Franciszek napisał, że wiara oświeca wszystkie relacje społeczne, jest dobrem wspólnym i umacnia braterstwo między ludźmi. W rozważaniach mowa jest o tym, że światło wiary "nie oświeca tylko wnętrza Kościoła i nie służy jedynie budowaniu wiecznego miasta w zaświatach". Podkreślił też, że "wiara nie jest sprawą prywatną, indywidualistycznym pojęciem, subiektywną opinią".

Franciszek, który nie wyjechał na urlop i spędza lato pracując w Watykanie, przygotowuje następne teksty do publikacji - zauważa agencja Ansa. Wymienia wśród nich adhortację apostolską na temat nowej ewangelizacji, która ma się ukazać na zakończenie Roku Wiary w listopadzie. Papież pracuje też nad projektem encykliki na temat ubóstwa, który jest mu szczególnie bliski.

Nieoficjalnie informowano wcześniej, że dokument ten ma nosić tytuł "Beati pauperes" (błogosławieni ubodzy) i że papież kwestię ubóstwa podejmie w nim nie w wymiarze politycznym czy społecznym, ale przede wszystkim ewangelicznym.

pap/ansa

[fot.PAP/EPA]

Zainteresował Cię artykuł? facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook