Jedynie prawda jest ciekawa


Pamiątki po Janie Nowaku-Jeziorańskim trafiły do Muzeum Emigracji w Gdyni

04.02.2016

O unikalną kolekcję ponad 40 rzeczy osobistych Jana Nowaka-Jeziorańskiego wzbogaciło się Muzeum Emigracji w Gdyni. Wśród pamiątek po legendarnym kurierze Armii Krajowej są zegarek, modlitewnik, portfel, okulary oraz sprzęt filmowy i fotograficzny.

Przekazanie 42 przedmiotów i 137 kopii zdjęć związanych z pracą i życiem Nowaka-Jeziorańskiego odbyło się w czwartek w siedzibie gdyńskiego muzeum. 

Pamiątki zostały udostępnione przez rodzinę Rybickich - senatora PO Sławomira Rybickiego oraz Małgorzatę Rybicką wdowę po Arkadiuszu Rybickim (brat Sławomira, zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. - PAP). 

Wśród przekazanych przedmiotów znalazły się opatrzony osobistymi notatkami modlitewnik, okulary, wizytówki, zegarek na rękę i portfel. Zachowały się również elementy garderoby m.in. wełniany kapelusz i kolekcja kilkunastu krawatów. 

"Jest też szczególny przedmiot, jakim jest magnetofon, na którym Jan Nowak-Jeziorański nagrywał swoją najważniejszą chyba książkę +Kurier Warszawy+, z którego potem jego żona Jadwiga spisywała na maszynie do pisania" - powiedział Rybicki. 

Zdaniem senatora, Muzeum Emigracji to "najwłaściwsze miejsce, aby przypominać życie, działalność i twórczość wybitnego polskiego patrioty, politologa, polityka, dziennikarza, jednego z najwybitniejszych polskich emigrantów". "Był on przecież związany z Gdynią - to w Gdyni organizował siatkę Armii Krajowej, to w Gdyni ukrywał się i to z Gdyni ruszył w swą pierwszą misję do Sztokholmu" - wyjaśnił. 

"Jan Nowak-Jeziorański był dla wielu Polaków, całego naszego pokolenia, dla wielu środowisk opozycji demokratycznej w czasach PRL drogowskazem i światełkiem nadziei. Dodawał nam otuchy. Słuchaliśmy Nowaka-Jeziorańskiego, kiedy wygłaszał swoje stanowisko w ważnych dla Polski momentach. Cieszę się, że te przedmioty będą znakiem pamięci o wielkim Polaku i patriocie; człowieku, który nie tylko jest historią, ale którego wiele myśli jest aktualnych teraz" - dodała Rybicka. 

Ciekawą częścią pamiątek są zdjęcia pochodzące z czasów młodości, okresu II wojny światowej i działalności w polskiej sekcji Radia Wolna Europa i licznych spotkań Nowaka-Jeziorańskiego z wpływowymi osobami w światowej polityce, w tym kilkoma prezydentami USA. 

Wśród ofiarowanych przedmiotów są także aparaty fotograficzne, polaroid oraz projektory filmowe - Nowak-Jeziorański wraz z żoną był bowiem wielkim pasjonatem fotografii, chętnie sam wywoływał klisze, miał również szereg urządzeń do przeglądania slajdów. 

Nowak-Jeziorański zaprzyjaźnił się z rodziną Rybickich podczas swojej pobytu w Gdańsku w 1989 r. związanego z udziałem w obchodach rocznicy Sierpnia'80. 

Jak wyjaśnił wykonawca testamentu kuriera z Warszawy Jacek Taylor, większość dokumentów i pamiątek po sobie Nowak-Jeziorański przekazał Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu, a niektóre przedmioty osobiste podarował rodzinie Rybickich. 

Rybicka wyjaśniła, że pozostała, niewielka część pamiątek po Nowaku-Jeziorańskim, w tym przedmioty z garderoby, będzie jeszcze wystawiona 2 kwietnia w Gdańsku na aukcji, z której zysk ma wspierać potrzeby osób autystycznych. 

"Jan Nowak-Jeziorański i piękna karta, jaką zapisało Radio Wolna Europa w polskiej historii od początku byli obecni na naszej wystawie. Przekazane pamiątki dają jednak szansę na poznanie tego niezwykłego człowieka w bardziej osobisty sposób" - zaznaczyła dyrektor Muzeum Emigracji, Karolina Grabowicz-Matyjas. 

Przedmioty przekazane Muzeum Emigracji będą dokładnie opisane i udostępnione publiczności. Część znajdzie się na wystawie stałej placówki - w części poświęconej działalności Radia Wolna Europa i osobie Nowaka-Jeziorańskiego. Inne będzie można zobaczyć na stronie internetowej prezentującej zbiory placówki oraz podczas wystawy czasowej mu poświęconej. Ekspozycja zostanie otwarta 6 lutego. 

Jan Nowak-Jeziorański, właściwie Zdzisław Antoni Jeziorański, urodził się 15 maja 1913 roku w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa-Londyn, jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. 

Po wojnie pozostał za granicą, mieszkał w Londynie, Monachium i pod Waszyngtonem. W roku 1952 został szefem utworzonej wówczas polskiej sekcji Radia Wolna Europa. Po odejściu z RWE w 1976 roku przez 20 lat działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, a także jako konsultant Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, odgrywając istotną rolę w przyjęciu Polski do NATO. 

Swoje przeżycia wojenne opisał w słynnej książce pt. "Kurier z Warszawy". Na stałe powrócił do Polski w 2002 roku, a swoje bogate zbiory archiwalne przekazał Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Aktywnie włączył się w życie kraju, zaangażował się m.in. w promowanie integracji Polski z Unią Europejską. 

Autor książek m.in. "Kurier z Warszawy", "Wojna w eterze", "Polska z oddali", "W poszukiwaniu nadziei", "Rozmowy o Polsce" i "Fakty, wydarzenia, opinie". Zmarł 20 stycznia 2005 r. w Warszawie. 

Muzeum Emigracji w Gdyni otwarte zostało 16 maja 2015 r. Placówka przybliża historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku do czasów współczesnych. 

Mieści się w zaadaptowanym do tego celu Dworcu Morskim i przylegającym do niego Magazynie Tranzytowym powstałym w latach 30. XX wieku na terenie portu w Gdyni. Obiekty te przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego, stąd wypływały m.in. transatlantyki "Piłsudski", "Batory", "Sobieski" i "Chrobry".

PAP

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook