Jedynie prawda jest ciekawa


"Oszołomy" - Martyna Ochnik

10.04.2012

Tylko u nas fragmenty książki Martyny Ochnik - "Oszołomy", wydanej przez wydawnictwo Zysk i Spółka. "Oszołomy" to pierwsza powieść, której akcja związana jest z katastrofą smoleńską. Trzydziestoletniego Maćka polityka zupełnie nie obchodzi. Jednak za sprawą zagadkowego zdjęcia otrzymanego w mailu zostaje wplątany w bieg zdarzeń, na które nie będzie już miał wpływu... aż do końca.

----------------------------

— O, Boże!
Ludzie stali w milczeniu, nawet kasjerka zamarła z czytnikiem kodów wpół drogi do butelki coca-coli. Jakieś dziecko się rozdarło, ale natychmiast zostało uciszone surowym: Cicho! Takie to głupstwa rejestruje umysł. Ważnych rzeczy nie pamięta się tak dobrze jak właśnie takie duperele.
Zogniskował wzrok i wtedy udało mi się odczytać: „Delegacja do Katynia — samolot prezydencki — katastrofa — zginęli”. Co jest, do cholery?! Popatrzył po twarzach. Stężałe w jakimś ni to przerażeniu, ni to niedowierzaniu; w niektórych oczach błyszczały łzy. Jakoś nie od razu dotarło do niego, co to znaczy. Wczorajsze procenty jeszcze krążyły we krwi, ale już czuł, że stało się coś złego, bo nagle ogarnął go ziąb, jakby ktoś chlusnął mu w twarz lodowatą wodą.
„Delegacja zdążająca na uroczystości rocznicowe do Katynia… wszyscy zginęli… 103 osoby… prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria… uczestnicy delegacji…” Czyta się coś takiego, a i tak nie do końca rozumie. Takie rzeczy przecież się nie zdarzają, nie mają prawa. Zaświergotała komórka. Matka.
— Maciusiu — głos jej się łamał — wiesz, co się stało?
— Jestem w sklepie — powiedział — tu jest włączony telewizor…
— Nie mogę w to uwierzyć — zaszlochała.
— Mamo — nie wiedział co powiedzieć.
Usłyszał jak matka wyciera nos.
— Najgorzej z babcią — stwierdziła rzeczowo — wiesz jaka ona jest… Nic nie mówi, ale…
Zakupy już jechały po taśmie. Położył banknot przy kasie.
— Dobrze — rzucił — zaraz przyjadę.

(...)
oszolomy-martyna-ochnik

Maciek odpalił laptop. Onet, Rzepa, WP — wszędzie to samo i nic pewnego w szczegółach. Ludzie już zaczęli gromadzić się pod Pałacem Prezydenckim. Narodowa trauma. Cios. Zginęli najlepsi, prawdziwi patrioci. Wstrząśnięty Stefan Niesiołowski z trudem dobywał z siebie słowa. „W ogóle by się wydawało, że taka rzecz jest niemożliwa — mówił. — Cóż mogę powiedzieć… brakuje słów… słowa są tu w ogóle niepotrzebne, straszna tragedia… skończyły się spory… trzeba oddać hołd przede wszystkim tym, co w straszny sposób zginęli…”.

Lech Wałęsa oświadczył, że jest podwójnie zdruzgotany. „Porównuję to do tragedii katyńskiej — powiedział — wtedy strzelali naszej inteligencji w tył głowy, teraz straciliśmy część intelektualnej elity naszego narodu w wypadku samolotu”.

A o Lechu Kaczyńskim: „Jestem załamany, bo nie mogę się już z nim rozliczyć. Więc po bożemu ja mu wybaczam i też proszę o wybaczenie”. I na koniec: „To jest znak… Musimy się nad tym wszyscy zastanowić. Ja się na pewno będę zastanawiał. Musimy mieć dla siebie więcej miłości”.

Maciek czytał dalej. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przejmuje obowiązki Prezydenta RP. Naród musi być teraz razem. Koniec waśni, sporów i podziałów.

Nie był w stanie dłużej śledzić doniesień. Zalogował się na portal Loveplanes.

I tam na forum katastrofa zdominowała posty. Ktoś wyznaczył już trajektorię upadku. Prawdopodobieństwo, że tupolew schodząc do lądowania, rozpadł się na tyle części, jest bliskie zeru — podawano. Ktoś przecież powinien przeżyć, wszyscy nie mogli zginąć, pisał Mucha. Na dowód zamieścił zdjęcia z wypadków lotniczych, jakim maszyny tego typu ulegały w przeszłości. Spadając z większych wysokości, na tereny bardziej nieprzyjazne, traciły fragment skrzydła, stateczniki lub przełamywały się w poprzek kadłuba — ale nigdy nie rozpryskiwały się na tysiące kawałków!

Maćka ogarnęło nagle zmęczenie. Napięcie opadło, a piwo też zrobiło swoje. Musiał zdrzemnąć się chwilę, jeżeli chciał zrobić tego dnia cokolwiek jeszcze.

Martyna Ochnik

Więcej informacji na temat powieści na stronie wydawcy, Zysk i Spółka.

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook