Jedynie prawda jest ciekawa


Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" z finansów MK

21.03.2016

Umowę ws. współprowadzenia wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" podpisali wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W 2016 r. MKiDN wesprze działania ośrodka kwotą 3 mln zł, miasto Wrocław - 3,2 mln zł.

W przyszłych latach mają być to kwoty odpowiednio: 3 mln 400 tys. zł i 5 mln 300 tys. złotych. 

"To ważny i symboliczny powrót do odpowiedzialności państwa za dorobek cywilizacyjny Dolnoślązaków. Bardzo cieszę się, że powrócono do pierwotnej idei, która legła u podstaw powołania Ośrodka"- mówił podczas poniedziałkowej uroczystości europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski, który w roku 2007 jako minister kultury powołał do istnienia Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". 

"Tworząc Ośrodek mieliśmy intencję podjęcia szerokich działań, związanych z badaniem i popularyzowaniem trudnej i fascynującej historii ziem, które po II wojnie światowej znalazły się w granicach państwa polskiego. Pamiętajmy, że to niezwykle ważny element dziejów całego naszego kraju" - podkreślił. Jego zdaniem "w pewnych elementach to historia Europy i kształtowania się dzisiejszej Unii Europejskiej". "Mam na myśli dokonania kardynała Bolesława Kominka, autora słynnego Orędzia Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich. Nie ma w tym żadnej przesady, że relacje polsko-niemieckie, na które kardynał z Wrocławia wpłynął w sposób zasadniczy, miały fundamentalne znaczenie dla jednoczenia się naszego kontynentu. Myślę, że tę satysfakcję mogą dziś odczuwać wszyscy ci, którzy, niezależnie od różnic w poglądach politycznych, przyczynili się do tego, że ta idea nie została zniszczona. Dokonała się rzecz wyjątkowa - ponadpartyjne porozumienie w ważnej dla wszystkich sprawie. Sprawie naszej pamięci" - dodał Ujazdowski. 

"Bardzo się cieszę, że wracamy do pierwotnej formy działalności" - podkreślił Marek Mutor, do niedawna szef Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", obecnie dyrektor Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. "Mogę mieć satysfakcję, że miałem udział w doprowadzeniu do tego stanu rzeczy. W miejscu, gdzie narodziła się wrocławska i dolnośląska Solidarność właśnie jest uruchomiane Centrum Historii Zajezdnia. To naprawdę ważne, że minister kultury i dziedzictwa narodowego z tak wielkim zainteresowaniem i zrozumieniem odniósł się do przedsięwzięcia tak istotnego dla Wrocławia i Dolnego Śląska, że zapewnił mu funkcjonowanie na znacznie wyższym poziomie. To powrót do bardzo dobrej koncepcji" - dodał. 

Dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" dr Wojciech Kucharski ocenił, że dzięki współfinansowaniu "Ośrodek na szanse rozszerzyć swoją działalność na inne regiony i poza granice kraju". "Już w ubiegłym roku realizowaliśmy trzy poważne międzynarodowe projekty naukowe i wystawiennicze z partnerami z Islandii, Niemiec i Czech. Działalność Ośrodka to nie tylko wystawy, to w niemniejszym stopniu aktywność naukowa i popularyzatorska skierowana do mieszkańców naszego regionu i osób, które nas odwiedzają lub interesują się niezwykłą, pasjonującą przeszłością Ziem Zachodnich. Decyzja ministra pozwoli lepiej uświadomić kolejnym pokoleniom Polaków jak ważna dla naszej tożsamości jest troska o pamięć" - zauważył. 

W ramach dotacji ministerialnych ośrodek będzie realizował trzy zadania. Milion złotych zostanie przeznaczone na Program Badawczy Ziem Zachodnich i Północnych we współpracy z Ośrodkiem i Instytutem Zachodnim, Instytutem Śląskim w Opolu i Ośrodkiem Badawczym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Jego efektem ma być stworzenie repozytorium cyfrowego i czasopisma naukowego, prezentującego wyniki badań dotyczących powojennej historii i kultury. Kwota 300 tys. złotych zasili badania dotyczące działalności kardynała Bolesława Kominka oraz działania zmierzające do popularyzacji tej postaci. Kolejne zadanie wsparte kwotą 300 tys. złotych to projekt badawczy realizowany przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we współpracy z Europejską Platformą Pamięć i Sumienie, nakierowany na badanie dziejów ofiar totalitaryzmu komunistycznego i nazistowskiego. 

Pozostała kwota zasili inne działania Ośrodka. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w 2007 r. W latach 2009-2015 funkcjonował jako samorządowa instytucja kultury miasta Wrocławia. Najważniejsze cele Ośrodka to dokumentowanie oraz upowszechnianie dorobku historycznego i kulturowego Wrocławia i Dolnego Śląska po II wojnie światowej, wiedzy o oporze społeczeństwa polskiego wobec komunistycznej dyktatury. Najważniejszym projektem Ośrodka jest budowa Centrum Historii Zajezdnia, które powstaje w historycznej hali Zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej - miejscu, gdzie w 1980 roku narodziła się wrocławska Solidarność.

kk/PAP

[fot.Fratria]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook