Jedynie prawda jest ciekawa


Orły za najlepszy Polski film rozdane

05.03.2013

"Obława" Marcina Krzyształowicza zdobyła Orła 2013 dla najlepszego polskiego filmu. Roman Polański, jako twórca "Rzezi", został uhonorowany w kategorii najlepszy reżyser. Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Orły to statuetki przyznawane corocznie, w różnych kategoriach, przez Polską Akademię Filmową. W tym roku przypadła 15. edycja tych nagród.

Z Romanem Polańskim, laureatem Orła za reżyserię, w trakcie ceremonii, która odbyła się w Teatrze Narodowym połączono się telefonicznie. Artysta podziękował polskiemu środowisku filmowemu za uhonorowanie go statuetką. "To niesłychana niespodzianka, naprawdę. Szczerze mówię, nie spodziewałem się" - komentował przez telefon Polański. Jako że reżyser "Rzezi" nie był obecny na gali, nagrodę w jego imieniu odebrał przyjaciel, Andrzej Serdiukow. W tej samej kategorii - reżyseria - do Orła 2013 nominowani byli Leszek Dawid (za "Jesteś Bogiem") i Marcin Krzyształowicz (za "Obławę").

Wojenny thriller Krzyształowicza, nagrodzony Orłem 2013 w kategorii najlepszy polski film, pokonał w tej kategorii "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego i opowieść o Paktofonice - "Jesteś Bogiem". Głównym bohaterem "Obławy" jest kapral "Wydra", żołnierz partyzanckiego oddziału, zmagający się z Niemcami, z polskimi zdrajcami i z własną przeszłością. Wzruszony Krzyształowicz za Orła dziękował słowami: "Nie spodziewałem się, że będzie aż tak".

Statuetkę w kategorii najlepsza główna rola kobieca odebrała Agnieszka Grochowska. Nagrodzono ją za kreację w dramacie "Bez wstydu" w reż. Filipa Marczewskiego. Aktorka zagrała tam atrakcyjną Ankę, uwikłaną w kazirodczą relację z bratem. W tej samej kategorii nominowane do nagrody były: Danuta Szaflarska (za rolę w "Pokłosiu") i Weronika Rosati (za rolę w "Obławie").

Laureatem Orła dla najlepszego aktora w roli głównej został Maciej Stuhr, doceniony za rolę w "Pokłosiu". Komentując nagrodę za swoją grę w thrillerze Pasikowskiego - filmie, który wywołał w Polsce wiele kontrowersji - Stuhr powiedział m.in.: "Dziękuję wszystkim tym, dzięki którym nie czułem się samotny". Oprócz Stuhra nominowani w tej kategorii byli Bartłomiej Topa (za rolę w "Drogówce" Wojciecha Smarzowskiego) i Marcin Dorociński (za rolę w "Obławie").

W kategorii drugoplanowa rola kobieca zwyciężyła Joanna Kulig, doceniona za grę w "Sponsoringu" Małgorzaty Szumowskiej. Arkadiusz Jakubik otrzymał Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska - za występ w "Drogówce". "Trzeba mieć niemałą odwagę, żeby rolę latino lovera powierzyć właśnie mnie" - komentował żartem Jakubik, przyjmując statuetkę. W filmie Smarzowskiego aktor zagrał policjanta, który jest wielkim miłośnikiem kobiecych wdzięków.

Orłem w kategorii odkrycie roku nagrodzony został jazzman Michał Urbaniak - uhonorowano go za rolę w filmie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego. Allan Starski otrzymał Orła za scenografię do "Pokłosia", a Smarzowski został nagrodzony jako autor najlepszego scenariusza - do "Drogówki".

Arkadiusz Tomiak, za zdjęcia do "Obławy", zdobył statuetkę w kategorii najlepszy operator. Nagrodę w kategorii muzyka przyznano za film "Komeda, Komeda..." (muzyka: Krzysztof Komeda i Mariusz Ostański).

Jarosław Kamiński, który pracował przy "Jesteś Bogiem", otrzymał Orła za montaż. Za dźwięk, do filmu "Obława", uhonorowano Barbarę Domaradzką i Piotra Domaradzkiego. Także kostiumy do tego filmu zostały nagrodzone - zaprojektowała je Magdalena Rutkiewicz-Luterek.

Orzeł 2013 za osiągnięcia życia przyznany został Danucie Szaflarskiej. Aktorka nie była obecna na poniedziałkowej ceremonii - nagrodę w jej imieniu odebrała reżyserka Dorota Kędzierzawska, która przekazała podziękowania od Szaflarskiej.

Za najlepszy film dokumentalny Polska Akademia Filmowa uznała "Wirtualną wojnę" Jacka Bławuta. W kategorii najlepszy film europejski triumfowała "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego. Nagrodę Publiczności zdobył film Leszka Dawida "Jesteś Bogiem".

PAP, lz

[fot: PAP, Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook