Jedynie prawda jest ciekawa


Orły za najlepszy Polski film rozdane

05.03.2013

"Obława" Marcina Krzyształowicza zdobyła Orła 2013 dla najlepszego polskiego filmu. Roman Polański, jako twórca "Rzezi", został uhonorowany w kategorii najlepszy reżyser. Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Orły to statuetki przyznawane corocznie, w różnych kategoriach, przez Polską Akademię Filmową. W tym roku przypadła 15. edycja tych nagród.

Z Romanem Polańskim, laureatem Orła za reżyserię, w trakcie ceremonii, która odbyła się w Teatrze Narodowym połączono się telefonicznie. Artysta podziękował polskiemu środowisku filmowemu za uhonorowanie go statuetką. "To niesłychana niespodzianka, naprawdę. Szczerze mówię, nie spodziewałem się" - komentował przez telefon Polański. Jako że reżyser "Rzezi" nie był obecny na gali, nagrodę w jego imieniu odebrał przyjaciel, Andrzej Serdiukow. W tej samej kategorii - reżyseria - do Orła 2013 nominowani byli Leszek Dawid (za "Jesteś Bogiem") i Marcin Krzyształowicz (za "Obławę").

Wojenny thriller Krzyształowicza, nagrodzony Orłem 2013 w kategorii najlepszy polski film, pokonał w tej kategorii "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego i opowieść o Paktofonice - "Jesteś Bogiem". Głównym bohaterem "Obławy" jest kapral "Wydra", żołnierz partyzanckiego oddziału, zmagający się z Niemcami, z polskimi zdrajcami i z własną przeszłością. Wzruszony Krzyształowicz za Orła dziękował słowami: "Nie spodziewałem się, że będzie aż tak".

Statuetkę w kategorii najlepsza główna rola kobieca odebrała Agnieszka Grochowska. Nagrodzono ją za kreację w dramacie "Bez wstydu" w reż. Filipa Marczewskiego. Aktorka zagrała tam atrakcyjną Ankę, uwikłaną w kazirodczą relację z bratem. W tej samej kategorii nominowane do nagrody były: Danuta Szaflarska (za rolę w "Pokłosiu") i Weronika Rosati (za rolę w "Obławie").

Laureatem Orła dla najlepszego aktora w roli głównej został Maciej Stuhr, doceniony za rolę w "Pokłosiu". Komentując nagrodę za swoją grę w thrillerze Pasikowskiego - filmie, który wywołał w Polsce wiele kontrowersji - Stuhr powiedział m.in.: "Dziękuję wszystkim tym, dzięki którym nie czułem się samotny". Oprócz Stuhra nominowani w tej kategorii byli Bartłomiej Topa (za rolę w "Drogówce" Wojciecha Smarzowskiego) i Marcin Dorociński (za rolę w "Obławie").

W kategorii drugoplanowa rola kobieca zwyciężyła Joanna Kulig, doceniona za grę w "Sponsoringu" Małgorzaty Szumowskiej. Arkadiusz Jakubik otrzymał Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska - za występ w "Drogówce". "Trzeba mieć niemałą odwagę, żeby rolę latino lovera powierzyć właśnie mnie" - komentował żartem Jakubik, przyjmując statuetkę. W filmie Smarzowskiego aktor zagrał policjanta, który jest wielkim miłośnikiem kobiecych wdzięków.

Orłem w kategorii odkrycie roku nagrodzony został jazzman Michał Urbaniak - uhonorowano go za rolę w filmie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego. Allan Starski otrzymał Orła za scenografię do "Pokłosia", a Smarzowski został nagrodzony jako autor najlepszego scenariusza - do "Drogówki".

Arkadiusz Tomiak, za zdjęcia do "Obławy", zdobył statuetkę w kategorii najlepszy operator. Nagrodę w kategorii muzyka przyznano za film "Komeda, Komeda..." (muzyka: Krzysztof Komeda i Mariusz Ostański).

Jarosław Kamiński, który pracował przy "Jesteś Bogiem", otrzymał Orła za montaż. Za dźwięk, do filmu "Obława", uhonorowano Barbarę Domaradzką i Piotra Domaradzkiego. Także kostiumy do tego filmu zostały nagrodzone - zaprojektowała je Magdalena Rutkiewicz-Luterek.

Orzeł 2013 za osiągnięcia życia przyznany został Danucie Szaflarskiej. Aktorka nie była obecna na poniedziałkowej ceremonii - nagrodę w jej imieniu odebrała reżyserka Dorota Kędzierzawska, która przekazała podziękowania od Szaflarskiej.

Za najlepszy film dokumentalny Polska Akademia Filmowa uznała "Wirtualną wojnę" Jacka Bławuta. W kategorii najlepszy film europejski triumfowała "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego. Nagrodę Publiczności zdobył film Leszka Dawida "Jesteś Bogiem".

PAP, lz

[fot: PAP, Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook