Jedynie prawda jest ciekawa


Oratorium w hołdzie prześladowanym za wiarę

24.05.2016

26 czerwca w Kadzielni zostanie po raz pierwszy wykonane oratorium, które powstało na podstawie przemówień i kazań ks. Jerzego Popiełuszki. Oratorium "Z powodu Mojego imienia" to hołd złożony chrześcijańskim męczennikom. Zostanie także wystawione 29 lipca w Krakowie, podczas Światowych Dni Młodzieży.

Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło, oratorium prześladowanych za wiarę "Z powodu Mojego imienia", to najnowsze dzieło Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (libretto) na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną, napisany został na zamówienie Stowarzyszenia i poświęcony współczesnym męczennikom za wiarę.

Przedsięwzięcie to - zaznaczył ks. Cisło - zyskało honorowy patronat prezydenta Andrzeja Dudy. Kapitułą honorową oratorium zostało objęte przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza oraz biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.   

- Po raz pierwszy Stowarzyszenie postanowiło wykorzystać formę muzyczną w swoich działaniach. Połączenie wzruszających słów opisujących cierpienie chrześcijan z przejmującą muzyką jest formą manifestu w celu zwrócenia uwagi los chrześcijan - podkreślił ks. Cisło.

Jak przypomniał, szacuje się, że do 2010 roku śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, z tego w XX wieku 45 mln. Rocznie na świecie za wiarę w Chrystusa jest zabijanych od 105 tys. do 170 tys. chrześcijan; naszym polskim męczennikiem za wiarę jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

- Wobec takiego dramatu nie wolno nam pozostać obojętnym, nie możemy czekać, bo inaczej "kamienie wołać będą". Dlatego też w kontekście ŚDM w Krakowie, gdzie będziemy gościć ok. 2 mln młodzieży z całego świata - ludzi wierzących i zaangażowanych - chcemy przez formę muzyczną, dosyć przystępną
dla młodego człowieka pokazać dramat ludzi wierzących, którzy przez śmierć wyznają wiarę i swoją wierność Chrystusowi - podkreślił ks. Cisło.

Dodał, że z jednej strony będzie to "hołd oddany tym, którzy złożyli swoje świadectwo za wiarę Chrystusowi", a z drugiej strony ma odpowiedzieć na ich wołanie, bo "oni głosu nie mają".

- My mamy być głosem tych, którzy są Kościołem cierpiącym, kościołem umierającym. I chcemy w ich imieniu przeciwstawić temu ogromnemu cierpieniu, które dzisiaj na świecie obserwujemy" - zaznaczył ks. Cisło.       


Jak poinformował to "wyjątkowe dzieło" zabrzmi po raz pierwszy na koncercie w kieleckiej Kadzielni 26 czerwca.

- Podczas tego wykonania zostanie nagrana płyta audio. Potem oratorium zostanie wykonane w Krakowie 29 lipca na Rynku Głównym podczas obchodów ŚDM - powiedział ks. Cisło.

 Dodał, że już pojawiły się pierwsze zaproszenia ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Fatimy w Portugalii.


Piotr Rubik podkreślił, że oratorium niesie ze sobą przesłanie, aby "przeciwstawić się złu, jakim jest prześladowanie i zabijanie chrześcijan".

- Bardzo się cieszę, że podczas ŚDM w Krakowie będę mógł pokazać młodzieży z całego świata, że myślimy o tym, co jest ważne - dodał.


Oratorium - jak zaznaczył Rubik - niesie ze sobą "nadzieję, radość, bo wtedy stajemy się lepsi dla siebie i naszych najbliższych". Poinformował też, że podczas oratorium będzie wykonywana pieśń pt. "Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko", w której opisane jest męczeństwo ks. Jerzego.

Na pytanie, czy podczas koncertu wykonywanego w Krakowie w czasie ŚDM weźmie udział papież Franciszek, ks. Cisło wyraził taką nadzieję. Rubik dodał, że jeśli pojawi się papież, to szykuje dla niego niespodziankę.

 

 

wkt/PAP

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook