Jedynie prawda jest ciekawa


Oratorium w hołdzie prześladowanym za wiarę

24.05.2016

26 czerwca w Kadzielni zostanie po raz pierwszy wykonane oratorium, które powstało na podstawie przemówień i kazań ks. Jerzego Popiełuszki. Oratorium "Z powodu Mojego imienia" to hołd złożony chrześcijańskim męczennikom. Zostanie także wystawione 29 lipca w Krakowie, podczas Światowych Dni Młodzieży.

Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło, oratorium prześladowanych za wiarę "Z powodu Mojego imienia", to najnowsze dzieło Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (libretto) na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną, napisany został na zamówienie Stowarzyszenia i poświęcony współczesnym męczennikom za wiarę.

Przedsięwzięcie to - zaznaczył ks. Cisło - zyskało honorowy patronat prezydenta Andrzeja Dudy. Kapitułą honorową oratorium zostało objęte przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza oraz biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.   

- Po raz pierwszy Stowarzyszenie postanowiło wykorzystać formę muzyczną w swoich działaniach. Połączenie wzruszających słów opisujących cierpienie chrześcijan z przejmującą muzyką jest formą manifestu w celu zwrócenia uwagi los chrześcijan - podkreślił ks. Cisło.

Jak przypomniał, szacuje się, że do 2010 roku śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, z tego w XX wieku 45 mln. Rocznie na świecie za wiarę w Chrystusa jest zabijanych od 105 tys. do 170 tys. chrześcijan; naszym polskim męczennikiem za wiarę jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

- Wobec takiego dramatu nie wolno nam pozostać obojętnym, nie możemy czekać, bo inaczej "kamienie wołać będą". Dlatego też w kontekście ŚDM w Krakowie, gdzie będziemy gościć ok. 2 mln młodzieży z całego świata - ludzi wierzących i zaangażowanych - chcemy przez formę muzyczną, dosyć przystępną
dla młodego człowieka pokazać dramat ludzi wierzących, którzy przez śmierć wyznają wiarę i swoją wierność Chrystusowi - podkreślił ks. Cisło.

Dodał, że z jednej strony będzie to "hołd oddany tym, którzy złożyli swoje świadectwo za wiarę Chrystusowi", a z drugiej strony ma odpowiedzieć na ich wołanie, bo "oni głosu nie mają".

- My mamy być głosem tych, którzy są Kościołem cierpiącym, kościołem umierającym. I chcemy w ich imieniu przeciwstawić temu ogromnemu cierpieniu, które dzisiaj na świecie obserwujemy" - zaznaczył ks. Cisło.       


Jak poinformował to "wyjątkowe dzieło" zabrzmi po raz pierwszy na koncercie w kieleckiej Kadzielni 26 czerwca.

- Podczas tego wykonania zostanie nagrana płyta audio. Potem oratorium zostanie wykonane w Krakowie 29 lipca na Rynku Głównym podczas obchodów ŚDM - powiedział ks. Cisło.

 Dodał, że już pojawiły się pierwsze zaproszenia ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Fatimy w Portugalii.


Piotr Rubik podkreślił, że oratorium niesie ze sobą przesłanie, aby "przeciwstawić się złu, jakim jest prześladowanie i zabijanie chrześcijan".

- Bardzo się cieszę, że podczas ŚDM w Krakowie będę mógł pokazać młodzieży z całego świata, że myślimy o tym, co jest ważne - dodał.


Oratorium - jak zaznaczył Rubik - niesie ze sobą "nadzieję, radość, bo wtedy stajemy się lepsi dla siebie i naszych najbliższych". Poinformował też, że podczas oratorium będzie wykonywana pieśń pt. "Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko", w której opisane jest męczeństwo ks. Jerzego.

Na pytanie, czy podczas koncertu wykonywanego w Krakowie w czasie ŚDM weźmie udział papież Franciszek, ks. Cisło wyraził taką nadzieję. Rubik dodał, że jeśli pojawi się papież, to szykuje dla niego niespodziankę.

 

 

wkt/PAP

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook