Jedynie prawda jest ciekawa

Oratorium pasyjne Haydna w 14 katedrach w Polsce

10.03.2017

Oratorium Josepha Haydna "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" zostanie w piątek wykonany w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. To pierwszy koncert pasyjny w ramach ogólnopolskiego projektu "14 Katedr".

"Proponujemy formę artystycznych rekolekcji wielkopostnych dla ludzi, którzy chcą zadumać się po raz kolejny w życiu nad męką Chrystusa, który odkupił nasze grzechy" - powiedział w rozmowie z PAP reżyser wydarzenia słowno-muzycznego Jerzy Zelnik. 

Projekt zakłada wykonanie przez szczeciński zespół Baltic Neopolis Ensamble oratorium Josepha Haydna "Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu" w 14 miastach w Polsce. 

Muzyce towarzyszyć będą rozważania autorstwa ks. Grzegorza Strzelczyka. 

"Tekst ten jest formą spowiedzi. Autor odnosi się w nim do naszych współczesnych grzechów, którymi wciąż przybijamy Chrystusa do krzyża" - wyjaśnił Zelnik. 

Medytacje powstały w Lugano we Włoszech w 1996 r. Całość dopełni 10-minutowa projekcja fragmentów filmu "Pasja" w reżyserii Mela Gibsona.

"Obcując z muzyką, tekstem i obrazem filmowym każdy będzie mógł pogłębić swoją wiarę. To moment, kiedy wiara może łączyć się z rozumem. Jest potrzeba, aby rozum poprzez lektury, medytacje, rozmyślania, pogłębiał i ubogacał naszą wiarę. Dla mnie osobiście jest to forma autorekolekcji" - zaznaczył Zelnik. 

Jak tłumaczył reżyser, liczba zawarta w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej. Koncertu pasyjnego będzie można wysłuchać bezpłatnie w 14 katedrach i kościołach w całym kraju, m.in. w Radomiu, Płocku, Gdańsku-Oliwie, Częstochowie, Warszawie czy Lublinie. 

Ostatnim punktem na trasie jest Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Pelplinie, gdzie koncert odbędzie się 9 kwietnia w Niedzielę Palmową.


wkt/PAP

[pixabay.com]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook