Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Omilanowska otworzyła Muzeum Śląskie

27.06.2015

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska uroczyście otworzyła nowe Muzeum Śląskie, które – w jej opinii – będzie ważnym miejscem dla zrozumienia tożsamości Ślązaków.

Otwarte od piątku Muzeum Śląskie prezentuje w nowej siedzibie pięć wystaw: "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Galerię sztuki polskiej 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 r., Galerię plastyki nieprofesjonalnej oraz wystawę ze zbiorów Oddziału Muzeum Śląskiego Centrum Scenografii Polskiej - "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości". Wystawy te zajmują ok. 6 tys. z 25 tys. m kw. powierzchni obiektu.

Minister kultury wyraziła w sobotę nadzieję, że nowe Muzeum Śląskie będzie stanowiło o identyfikacji mieszkańców regionu, a dla Polaków spoza niego będzie miejscem, w którym będą potrafili dokonać redefinicji wyobrażeń o Śląsku i swojego miejsca wobec ludzi Śląska.

Podczas trzydniowego tzw. Festiwalu Otwarcia wystawy Muzeum Śląskiego ma zwiedzić ok. 12 tys. osób, które zdobyły wcześniej wejściówki. Potem - od wtorku, muzeum będzie otwarte do końca lipca bezpłatnie i bez rejestracji.

Podczas sobotniego oficjalnego otwarcia placówki Omilanowska nawiązała do jej przeszłości. W latach 30 ub. wieku Muzeum Śląskie zyskało w centrum Katowic okazałą modernistyczną siedzibę projektu Karola Schayera, jednak nie zdążyła ona zostać otwarta przed wojną, a podczas wojny została zburzona przez Niemców jako symbol polskości.

Omilanowska deklarowała w sobotę dumę i radość – „może z odrobiną żalu, że tak późno udało nam się zadośćuczynić Ślązakom - za utracenie tego muzeum w czasie wojny”. - Chciałoby się, żeby myślenie o znaczeniu takiej instytucji dla kultury tego regionu towarzyszyło Polakom już w poprzednich dziesięcioleciach. Wiele przyczyn złożyło się na to, że stało się to dopiero teraz. Ale najważniejsze – stało się - podkreśliła minister.

Jak mówiła Muzeum Śląskie przestało istnieć w 1939 r. nie dlatego, że jego budynku nie można było użyć w innym celu; rozebrano go z pełną świadomością, że rozbierana jest siedziba instytucji bardzo ważnej dla zrozumienia istoty ludzi Śląska i ich przynależności kulturowej. - To była symboliczna akcja, symboliczny gest zniszczenia śladu po dumnej przeszłości Ślązaków w czasie II Rzeczypospolitej, z okresu autonomii śląskiej - uznała Omilanowska.

- To, że dzisiaj możemy wejść do tego gmachu, jest w moim odczuciu jednym z najważniejszych gestów w dziedzinie kultury, jakie udało się nam zrobić w dwudziestopięcioleciu wolnej Polski - mówiła. Jak dodała, to jedyne muzeum tej rangi, jakie przy wsparciu środków europejskich zbudowaliśmy właściwie od podstaw. - Instytucję, która miała swoją długą tradycję, ale ciągle tułała się po zastępczych siedzibach wreszcie możemy umieścić w godnym gmachu - podkreśliła minister.

Zaznaczyła, że nowy obiekt łączy wiele ważnych cech. - Jest nie tylko wygodną i funkcjonalną przestrzenią muzealną, bo to zawsze ważne, nie tylko miejscem, w którym zagościł już mądry duch ludzi, którzy w nim pracują, którzy z nim współpracują, (…) ale także gmachem, który w idealny wręcz sposób wpisuje się w architekturę, urbanistykę Katowic w swoich treściach symbolicznych, semantycznych i wizerunkowych - oceniła szefowa resortu kultury.

Omilanowska przypomniała, że nowa siedziba Muzeum Śląskiego to element znacznie większej całości (powstałej na terenie dawnej kopalni Katowic i nazywanej Kwartałem Kultury – PAP). Jak mówiła, wraz z sąsiednimi siedzibami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego nowe Muzeum Śląskie zmieniło tę część Katowic, „a może całe Katowice” - poprzez formułę architektury. - Wszystkie te elementy składają się na poczucie właśnie takiego zadośćuczynienia - oceniła minister kultury.

- Mam nadzieję, że to miejsce (…) będzie – wierzę w to – nie tylko ważnym budynkiem na mapie Katowic, z odwołaniami do przeszłości kopalnianej, całej tej historii miejsca, ale przede wszystkim żywą instytucją kultury, udowadniającą wagę i znaczenie zjawisk kultury dla rozumienia swojej identyfikacji, tożsamości - stwierdziła Omilanowska.

Jej zdaniem miejsca, jak Muzeum Śląskie, będą stanowiły o identyfikacji regionalnej. - Ale wierzę też, że dla wszystkich Polaków będą miejscem, w którym w kontekście Śląska będą potrafili dokonać redefinicji swoich wyobrażeń o Śląsku i swojego miejsca wobec ludzi Śląska. Wierzę też, że dzięki temu muzeum wszyscy, którzy przyjeżdżać będą do Katowic z innych krajów, będą potrafili lepiej, łatwiej i szybciej zrozumieć, na czym polega bycie Ślązakiem - dodała.

PAP/mmil

[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

 


Słowa kluczowe:

Śląsk

,

ministerstwo kultury

Warto poczytać

 1. kutlru 25.10.2016

  Międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”

  27 i 28 października w Bydgoszczy odbędzie się konferencja pt. „1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa”.

 2. mid-16a20235 23.10.2016

  Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

  Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

 3. plakat6FCHG2016 22.10.2016

  Odpal projekt „Festiwal Chrześcijańskie Granie”

  Festiwal jest okazją do przekrojowego spojrzenia na talenty chrześcijańskiej sceny muzycznej i zaprezentowania ich szerokiej publiczności.

 4. lllllll 21.10.2016

  Lorenc: Nasza historia zaczyna się budzić

  Michał Lorenc jest autorem muzyki do filmów takich jak "Historia Roja", "Smoleńsk" czy "Wołyń".

 5. MPWplakat 19.10.2016

  „Ciekawa czy wielka – o historii w filmie”

  Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na dyskusję o sposobach przedstawienia historii w filmach.

 6. jacekkk 18.10.2016

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

 7. w-ste 17.10.2016

  MSZ Ukrainy zablokowało pokaz "Wołynia"

  Pokaz miał odbyć się w stołecznym kinie "Kijów" z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji zaplanowano dyskusję nad filmem.

 8. kong-st 16.10.2016

  Biskupi apelują o odbudowanie tożsamości europejskiej

  Tylko Europa mająca własną tożsamość będzie w stanie przyjąć imigrantów- podkreślono w czasie V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook