Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Omilanowska otworzyła Muzeum Śląskie

27.06.2015

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska uroczyście otworzyła nowe Muzeum Śląskie, które – w jej opinii – będzie ważnym miejscem dla zrozumienia tożsamości Ślązaków.

Otwarte od piątku Muzeum Śląskie prezentuje w nowej siedzibie pięć wystaw: "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Galerię sztuki polskiej 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 r., Galerię plastyki nieprofesjonalnej oraz wystawę ze zbiorów Oddziału Muzeum Śląskiego Centrum Scenografii Polskiej - "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości". Wystawy te zajmują ok. 6 tys. z 25 tys. m kw. powierzchni obiektu.

Minister kultury wyraziła w sobotę nadzieję, że nowe Muzeum Śląskie będzie stanowiło o identyfikacji mieszkańców regionu, a dla Polaków spoza niego będzie miejscem, w którym będą potrafili dokonać redefinicji wyobrażeń o Śląsku i swojego miejsca wobec ludzi Śląska.

Podczas trzydniowego tzw. Festiwalu Otwarcia wystawy Muzeum Śląskiego ma zwiedzić ok. 12 tys. osób, które zdobyły wcześniej wejściówki. Potem - od wtorku, muzeum będzie otwarte do końca lipca bezpłatnie i bez rejestracji.

Podczas sobotniego oficjalnego otwarcia placówki Omilanowska nawiązała do jej przeszłości. W latach 30 ub. wieku Muzeum Śląskie zyskało w centrum Katowic okazałą modernistyczną siedzibę projektu Karola Schayera, jednak nie zdążyła ona zostać otwarta przed wojną, a podczas wojny została zburzona przez Niemców jako symbol polskości.

Omilanowska deklarowała w sobotę dumę i radość – „może z odrobiną żalu, że tak późno udało nam się zadośćuczynić Ślązakom - za utracenie tego muzeum w czasie wojny”. - Chciałoby się, żeby myślenie o znaczeniu takiej instytucji dla kultury tego regionu towarzyszyło Polakom już w poprzednich dziesięcioleciach. Wiele przyczyn złożyło się na to, że stało się to dopiero teraz. Ale najważniejsze – stało się - podkreśliła minister.

Jak mówiła Muzeum Śląskie przestało istnieć w 1939 r. nie dlatego, że jego budynku nie można było użyć w innym celu; rozebrano go z pełną świadomością, że rozbierana jest siedziba instytucji bardzo ważnej dla zrozumienia istoty ludzi Śląska i ich przynależności kulturowej. - To była symboliczna akcja, symboliczny gest zniszczenia śladu po dumnej przeszłości Ślązaków w czasie II Rzeczypospolitej, z okresu autonomii śląskiej - uznała Omilanowska.

- To, że dzisiaj możemy wejść do tego gmachu, jest w moim odczuciu jednym z najważniejszych gestów w dziedzinie kultury, jakie udało się nam zrobić w dwudziestopięcioleciu wolnej Polski - mówiła. Jak dodała, to jedyne muzeum tej rangi, jakie przy wsparciu środków europejskich zbudowaliśmy właściwie od podstaw. - Instytucję, która miała swoją długą tradycję, ale ciągle tułała się po zastępczych siedzibach wreszcie możemy umieścić w godnym gmachu - podkreśliła minister.

Zaznaczyła, że nowy obiekt łączy wiele ważnych cech. - Jest nie tylko wygodną i funkcjonalną przestrzenią muzealną, bo to zawsze ważne, nie tylko miejscem, w którym zagościł już mądry duch ludzi, którzy w nim pracują, którzy z nim współpracują, (…) ale także gmachem, który w idealny wręcz sposób wpisuje się w architekturę, urbanistykę Katowic w swoich treściach symbolicznych, semantycznych i wizerunkowych - oceniła szefowa resortu kultury.

Omilanowska przypomniała, że nowa siedziba Muzeum Śląskiego to element znacznie większej całości (powstałej na terenie dawnej kopalni Katowic i nazywanej Kwartałem Kultury – PAP). Jak mówiła, wraz z sąsiednimi siedzibami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego nowe Muzeum Śląskie zmieniło tę część Katowic, „a może całe Katowice” - poprzez formułę architektury. - Wszystkie te elementy składają się na poczucie właśnie takiego zadośćuczynienia - oceniła minister kultury.

- Mam nadzieję, że to miejsce (…) będzie – wierzę w to – nie tylko ważnym budynkiem na mapie Katowic, z odwołaniami do przeszłości kopalnianej, całej tej historii miejsca, ale przede wszystkim żywą instytucją kultury, udowadniającą wagę i znaczenie zjawisk kultury dla rozumienia swojej identyfikacji, tożsamości - stwierdziła Omilanowska.

Jej zdaniem miejsca, jak Muzeum Śląskie, będą stanowiły o identyfikacji regionalnej. - Ale wierzę też, że dla wszystkich Polaków będą miejscem, w którym w kontekście Śląska będą potrafili dokonać redefinicji swoich wyobrażeń o Śląsku i swojego miejsca wobec ludzi Śląska. Wierzę też, że dzięki temu muzeum wszyscy, którzy przyjeżdżać będą do Katowic z innych krajów, będą potrafili lepiej, łatwiej i szybciej zrozumieć, na czym polega bycie Ślązakiem - dodała.

PAP/mmil

[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

 


Słowa kluczowe:

Śląsk

,

ministerstwo kultury

Warto poczytać

 1. hahsfjhgjudk 19.01.2017

  Rafał Wieczyński wyreżyseruje film o rodzinie Ulmów

  Historię rodzin Ulmów i Goldmanów z Markowej (Podkarpackie) zekranizuje Rafał Wieczyński, twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Ulmowie ukrywali podczas okupacji Żydów, za co zostali - wraz z dziećmi - zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r.

 2. PomnikSienkiewiczawOkrzei 18.01.2017

  Odnaleziono nieznaną powieść matki Sienkiewicza

  Ekspert twierdzi, że publikacja "bije na głowę" debiut Elizy Orzeszkowej.

 3. jglksjdhnhygffsz 17.01.2017

  Rusza konkurs literacki "Śląski Shakespeare"

  Rusza kolejna, szósta edycja adresowanego do młodych twórców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich - ogłosiła we wtorek organizująca to wydarzenie Biblioteka Śląska w Katowicach.

 4. moscow-1935113960720 15.01.2017

  Audioprzewodnik po Moskwie śladami represji wobec Polaków

  Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik w aplikacji izi.TRAVEL opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.

 5. IMG0170-4t56eac897m800x7ce68a14 14.01.2017

  Remont Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

  Remont Wieży Zegarowej i odtworzenie Ogrodu Dolnego są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. "Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, poświęciłem mu najwięcej czasu i emocji" - mówi.

 6. drukiulotneSI 10.01.2017

  Druki ulotne jako źródła do badań dziejów Polski

  „Dzięki tym trzem niepozornym pudłom nasza wyobraźnia historyczna o tym, co się działo między 1913 a 1924 rokiem będzie pełniejsza”.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-09-o-151037 09.01.2017

  Pośmiertny awans gen. "Gryfa"?

  Szef MON wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertny awansu na stopień generała dywizji dla gen. bryg. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf.

 8. mid-epa05706530 09.01.2017

  Meryl Streep kontra Trump

  Aktorka wykorzystała galę rozdania Złotych Globów do krytyki prezydenta-elekta.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook