Jedynie prawda jest ciekawa


Omilanowska otworzyła Muzeum Śląskie

27.06.2015

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska uroczyście otworzyła nowe Muzeum Śląskie, które – w jej opinii – będzie ważnym miejscem dla zrozumienia tożsamości Ślązaków.

Otwarte od piątku Muzeum Śląskie prezentuje w nowej siedzibie pięć wystaw: "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Galerię sztuki polskiej 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 r., Galerię plastyki nieprofesjonalnej oraz wystawę ze zbiorów Oddziału Muzeum Śląskiego Centrum Scenografii Polskiej - "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości". Wystawy te zajmują ok. 6 tys. z 25 tys. m kw. powierzchni obiektu.

Minister kultury wyraziła w sobotę nadzieję, że nowe Muzeum Śląskie będzie stanowiło o identyfikacji mieszkańców regionu, a dla Polaków spoza niego będzie miejscem, w którym będą potrafili dokonać redefinicji wyobrażeń o Śląsku i swojego miejsca wobec ludzi Śląska.

Podczas trzydniowego tzw. Festiwalu Otwarcia wystawy Muzeum Śląskiego ma zwiedzić ok. 12 tys. osób, które zdobyły wcześniej wejściówki. Potem - od wtorku, muzeum będzie otwarte do końca lipca bezpłatnie i bez rejestracji.

Podczas sobotniego oficjalnego otwarcia placówki Omilanowska nawiązała do jej przeszłości. W latach 30 ub. wieku Muzeum Śląskie zyskało w centrum Katowic okazałą modernistyczną siedzibę projektu Karola Schayera, jednak nie zdążyła ona zostać otwarta przed wojną, a podczas wojny została zburzona przez Niemców jako symbol polskości.

Omilanowska deklarowała w sobotę dumę i radość – „może z odrobiną żalu, że tak późno udało nam się zadośćuczynić Ślązakom - za utracenie tego muzeum w czasie wojny”. - Chciałoby się, żeby myślenie o znaczeniu takiej instytucji dla kultury tego regionu towarzyszyło Polakom już w poprzednich dziesięcioleciach. Wiele przyczyn złożyło się na to, że stało się to dopiero teraz. Ale najważniejsze – stało się - podkreśliła minister.

Jak mówiła Muzeum Śląskie przestało istnieć w 1939 r. nie dlatego, że jego budynku nie można było użyć w innym celu; rozebrano go z pełną świadomością, że rozbierana jest siedziba instytucji bardzo ważnej dla zrozumienia istoty ludzi Śląska i ich przynależności kulturowej. - To była symboliczna akcja, symboliczny gest zniszczenia śladu po dumnej przeszłości Ślązaków w czasie II Rzeczypospolitej, z okresu autonomii śląskiej - uznała Omilanowska.

- To, że dzisiaj możemy wejść do tego gmachu, jest w moim odczuciu jednym z najważniejszych gestów w dziedzinie kultury, jakie udało się nam zrobić w dwudziestopięcioleciu wolnej Polski - mówiła. Jak dodała, to jedyne muzeum tej rangi, jakie przy wsparciu środków europejskich zbudowaliśmy właściwie od podstaw. - Instytucję, która miała swoją długą tradycję, ale ciągle tułała się po zastępczych siedzibach wreszcie możemy umieścić w godnym gmachu - podkreśliła minister.

Zaznaczyła, że nowy obiekt łączy wiele ważnych cech. - Jest nie tylko wygodną i funkcjonalną przestrzenią muzealną, bo to zawsze ważne, nie tylko miejscem, w którym zagościł już mądry duch ludzi, którzy w nim pracują, którzy z nim współpracują, (…) ale także gmachem, który w idealny wręcz sposób wpisuje się w architekturę, urbanistykę Katowic w swoich treściach symbolicznych, semantycznych i wizerunkowych - oceniła szefowa resortu kultury.

Omilanowska przypomniała, że nowa siedziba Muzeum Śląskiego to element znacznie większej całości (powstałej na terenie dawnej kopalni Katowic i nazywanej Kwartałem Kultury – PAP). Jak mówiła, wraz z sąsiednimi siedzibami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego nowe Muzeum Śląskie zmieniło tę część Katowic, „a może całe Katowice” - poprzez formułę architektury. - Wszystkie te elementy składają się na poczucie właśnie takiego zadośćuczynienia - oceniła minister kultury.

- Mam nadzieję, że to miejsce (…) będzie – wierzę w to – nie tylko ważnym budynkiem na mapie Katowic, z odwołaniami do przeszłości kopalnianej, całej tej historii miejsca, ale przede wszystkim żywą instytucją kultury, udowadniającą wagę i znaczenie zjawisk kultury dla rozumienia swojej identyfikacji, tożsamości - stwierdziła Omilanowska.

Jej zdaniem miejsca, jak Muzeum Śląskie, będą stanowiły o identyfikacji regionalnej. - Ale wierzę też, że dla wszystkich Polaków będą miejscem, w którym w kontekście Śląska będą potrafili dokonać redefinicji swoich wyobrażeń o Śląsku i swojego miejsca wobec ludzi Śląska. Wierzę też, że dzięki temu muzeum wszyscy, którzy przyjeżdżać będą do Katowic z innych krajów, będą potrafili lepiej, łatwiej i szybciej zrozumieć, na czym polega bycie Ślązakiem - dodała.

PAP/mmil

[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

 


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook