Jedynie prawda jest ciekawa


Ogromny budżet na 100. rocznice odzyskania niepodległości

09.11.2016

Na 200 mln zł szacowany jest budżet wieloletniego programu "Niepodległa" dotyczącego uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Chcemy włączyć w obchody jak najszersze rzesze Polaków" - mówił w środę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński

"Wszystko na to wskazuje, a nawet wręcz jesteśmy tego pewni, że to nasza ekipa, nasz rząd, nasze ministerstwo będą realizowały program obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku" - mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin. W ramach programu "Niepodległa" w latach 2017-2021 realizowane będą różnorodne przedsięwzięcia upamiętniające rocznicę - od odsłaniania nowych pomników, wspierania publikacji historycznych, przez koncerty, wystawy a także włączenie się Polski w nurt międzynarodowych obchodów wydarzeń sprzed 100 lat. 

Jak tłumaczył Sellin, głównym celem programu jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków i jeszcze silniejsze budowanie wśród nich "instynktów państwowotwórczych", dlatego - podkreślał - włączenie obywateli do wspólnego świętowania jest jednym z priorytetów programu.  Sellin zapowiedział, że resort ma zamiar zamawiać wybitne dzieła artystyczne na stulecie odzyskania niepodległości. 

Do listy 60 obiektów z listy Pomników Historii mają zostać dodane kolejne. Ministerstwo chciałoby, żeby w 2018 roku było ich sto, w związku z obchodzoną rocznicą. Sellin zapewnił, że w budżecie programu "Niepodległa" znajdą się też pieniądze na granty, dzięki którym realizowane będą inicjatywy oddolne.Jak mówił Sellin, w wymiarze międzynarodowym Polska chce nawiązać współpracę z innymi krajami, które także 100 lat temu uzyskały niepodległość i będą obchodzić w 2018 roku swoje własne rocznice. "Chcemy zaproponować wspólną celebrę przy okazji różnych wydarzeń. To jest zgodne z polityką naszego rządu, wiadomo, że próbujemy teraz odbudować podmiotowość polityczną Europy Środkowo-Wschodniej, zarówno w NATO jak i w UE, i myślę, że współpraca na płaszczyźnie wspólnego doświadczenia historycznego może te działania wzmocnić" - mówił Sellin.  

Na potrzeby przygotowań do programu "Niepodległa" Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badania społeczne dotyczące stosunku Polaków do świętowania rocznicy niepodległości. Jak mówił Sellin, wypływa z nich niepokojący wniosek - poczucie wspólnoty jest u Polaków na raczej niskim poziomie: 41 proc. respondentów stwierdziło, że Polaków tyle samo łączy, co dzieli, 40 proc. odpowiedziało, że więcej nas dzieli niż łączy i tylko 15 proc. badanych wybrało odpowiedź, że Polaków więcej łączy niż dzieli. "Przy okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości spróbujemy odbudować poczucie wspólnoty. Będziemy bardzo szeroko zapraszać do uczestnictwa w tych obchodach" - zapowiedział Sellin.  

Z badania wynika też, że większość Polaków wyraża dumę ze swej przynależności narodowej. 72 proc. respondentów zadeklarowało, że patriotyzm jest dla nich ważną wartością, a 80 proc. stwierdziło, że wolą być obywatelami Polski niż jakiegokolwiek kraju na świecie. Z badania wynika też, że w oczach Polaków 11 listopada - Święto Niepodległości - w sposób szczególny zasługuje na upamiętnienie, jako najważniejsze wydarzenie najnowszej historii Polski, a symbolem tego osiągnięcia jest marszałek Piłsudski, którego pozytywnie ocenia 90 proc. Polaków. 

Właśnie w środę odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod poświęcone Piłsudskiemu muzeum w Sulejówku, które do 2018 roku ma zostać otwarte.  Z badania NCK wynika też, że Polacy, obchodząc święta narodowe, chcą przede wszystkim uczestniczyć w wydarzeniach, gdzie "będą mogli trzymać polską flagę, honorować polskie godło, śpiewać polski hymn, odwiedzać groby i cmentarze, gdzie spoczywają polscy bohaterowie, brać udział w oficjalnych obchodach". "Ale też deklarują, że chcieliby, żeby te obchody miały charakter rodzinny" - mówił Sellin. "Pokazuje to, że Polacy chcą w sposób tradycyjny demonstrować swój patriotyzm i tutaj żaden czekoladowy orzeł ani różowe baloniki nie są potrzebne, żeby tego rodzaju obchody uatrakcyjnić" - dodał Sellin. 

Cały wieloletni koszt programu to około 200 mln zł w budżecie ministerstwa kultury. Na kulminację obchodów w 2018 roku przeznaczone jest 70-80 mln zł. W środę zaprezentowano logo programu "Niepodległa" - odręczny biały napis "Niepodległa" na czerwonym tle. To skan tego wyrazu z jednego z listów Piłsudskiego. "Tak jak Józef Piłsudski napisał słowo +niepodległość+, tak będzie wyglądało nasze logo" - podkreślił Sellin.  W ramach obchodów zaplanowano m.in. nagranie i wydanie partytur stu najwybitniejszych utworów muzycznych z lat 1918-2018, projekty wystawiennicze związane ze Stuleciem Awangardy oraz budowę sieci muzeów - w tym Muzeum Historii Polski. 

Narodowe Centrum Kultury poprowadzi program "Koalicje dla Niepodległej" - "organizację oddolnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez grupy obywateli" - oraz program skierowany do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych wspierający "budowę pamięci o regionalnych i lokalnych wydarzeniach oraz bohaterach z okresu odzyskania niepodległości".

kk/PAP 

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook