Jedynie prawda jest ciekawa


Ogromny budżet na 100. rocznice odzyskania niepodległości

09.11.2016

Na 200 mln zł szacowany jest budżet wieloletniego programu "Niepodległa" dotyczącego uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Chcemy włączyć w obchody jak najszersze rzesze Polaków" - mówił w środę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński

"Wszystko na to wskazuje, a nawet wręcz jesteśmy tego pewni, że to nasza ekipa, nasz rząd, nasze ministerstwo będą realizowały program obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku" - mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin. W ramach programu "Niepodległa" w latach 2017-2021 realizowane będą różnorodne przedsięwzięcia upamiętniające rocznicę - od odsłaniania nowych pomników, wspierania publikacji historycznych, przez koncerty, wystawy a także włączenie się Polski w nurt międzynarodowych obchodów wydarzeń sprzed 100 lat. 

Jak tłumaczył Sellin, głównym celem programu jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków i jeszcze silniejsze budowanie wśród nich "instynktów państwowotwórczych", dlatego - podkreślał - włączenie obywateli do wspólnego świętowania jest jednym z priorytetów programu.  Sellin zapowiedział, że resort ma zamiar zamawiać wybitne dzieła artystyczne na stulecie odzyskania niepodległości. 

Do listy 60 obiektów z listy Pomników Historii mają zostać dodane kolejne. Ministerstwo chciałoby, żeby w 2018 roku było ich sto, w związku z obchodzoną rocznicą. Sellin zapewnił, że w budżecie programu "Niepodległa" znajdą się też pieniądze na granty, dzięki którym realizowane będą inicjatywy oddolne.Jak mówił Sellin, w wymiarze międzynarodowym Polska chce nawiązać współpracę z innymi krajami, które także 100 lat temu uzyskały niepodległość i będą obchodzić w 2018 roku swoje własne rocznice. "Chcemy zaproponować wspólną celebrę przy okazji różnych wydarzeń. To jest zgodne z polityką naszego rządu, wiadomo, że próbujemy teraz odbudować podmiotowość polityczną Europy Środkowo-Wschodniej, zarówno w NATO jak i w UE, i myślę, że współpraca na płaszczyźnie wspólnego doświadczenia historycznego może te działania wzmocnić" - mówił Sellin.  

Na potrzeby przygotowań do programu "Niepodległa" Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badania społeczne dotyczące stosunku Polaków do świętowania rocznicy niepodległości. Jak mówił Sellin, wypływa z nich niepokojący wniosek - poczucie wspólnoty jest u Polaków na raczej niskim poziomie: 41 proc. respondentów stwierdziło, że Polaków tyle samo łączy, co dzieli, 40 proc. odpowiedziało, że więcej nas dzieli niż łączy i tylko 15 proc. badanych wybrało odpowiedź, że Polaków więcej łączy niż dzieli. "Przy okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości spróbujemy odbudować poczucie wspólnoty. Będziemy bardzo szeroko zapraszać do uczestnictwa w tych obchodach" - zapowiedział Sellin.  

Z badania wynika też, że większość Polaków wyraża dumę ze swej przynależności narodowej. 72 proc. respondentów zadeklarowało, że patriotyzm jest dla nich ważną wartością, a 80 proc. stwierdziło, że wolą być obywatelami Polski niż jakiegokolwiek kraju na świecie. Z badania wynika też, że w oczach Polaków 11 listopada - Święto Niepodległości - w sposób szczególny zasługuje na upamiętnienie, jako najważniejsze wydarzenie najnowszej historii Polski, a symbolem tego osiągnięcia jest marszałek Piłsudski, którego pozytywnie ocenia 90 proc. Polaków. 

Właśnie w środę odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod poświęcone Piłsudskiemu muzeum w Sulejówku, które do 2018 roku ma zostać otwarte.  Z badania NCK wynika też, że Polacy, obchodząc święta narodowe, chcą przede wszystkim uczestniczyć w wydarzeniach, gdzie "będą mogli trzymać polską flagę, honorować polskie godło, śpiewać polski hymn, odwiedzać groby i cmentarze, gdzie spoczywają polscy bohaterowie, brać udział w oficjalnych obchodach". "Ale też deklarują, że chcieliby, żeby te obchody miały charakter rodzinny" - mówił Sellin. "Pokazuje to, że Polacy chcą w sposób tradycyjny demonstrować swój patriotyzm i tutaj żaden czekoladowy orzeł ani różowe baloniki nie są potrzebne, żeby tego rodzaju obchody uatrakcyjnić" - dodał Sellin. 

Cały wieloletni koszt programu to około 200 mln zł w budżecie ministerstwa kultury. Na kulminację obchodów w 2018 roku przeznaczone jest 70-80 mln zł. W środę zaprezentowano logo programu "Niepodległa" - odręczny biały napis "Niepodległa" na czerwonym tle. To skan tego wyrazu z jednego z listów Piłsudskiego. "Tak jak Józef Piłsudski napisał słowo +niepodległość+, tak będzie wyglądało nasze logo" - podkreślił Sellin.  W ramach obchodów zaplanowano m.in. nagranie i wydanie partytur stu najwybitniejszych utworów muzycznych z lat 1918-2018, projekty wystawiennicze związane ze Stuleciem Awangardy oraz budowę sieci muzeów - w tym Muzeum Historii Polski. 

Narodowe Centrum Kultury poprowadzi program "Koalicje dla Niepodległej" - "organizację oddolnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez grupy obywateli" - oraz program skierowany do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych wspierający "budowę pamięci o regionalnych i lokalnych wydarzeniach oraz bohaterach z okresu odzyskania niepodległości".

kk/PAP 

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook