Jedynie prawda jest ciekawa


Ogólnopolski Konkurs Rymkiewiczowski

16.05.2012

Do 1 września można nadsyłać prace na Konkurs Rymkiewiczowski. Najważniejsze cele tego przedsięwzięcia to: popularyzacja czytelnictwa, literatury polskiej i jej historii, oraz historii Polski.

Zdaniem pomysłodawców i organizatorów konkursu idealnym medium do realizacji tych celów jest właśnie twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza. Jak piszą na stronie internetowej: "Poprzez zachęcanie do lektury jego poezji i książek eseistycznych chcemy zwrócić uwagę również na stosowaną przez niego metodologię literaturoznawczą oraz program klasycyzmu literackiego. Niezwykle ważna jest dla nas także promocja małych ojczyzn – w tym wypadku na przykładzie Miasta Ogrodu – Milanówka, z którym od wielu lat związany jest Rymkiewicz ("Zachód słońca w Milanówku" nagrodzona w konkursie Nike).

Marek Rymkiewicz jest prawdziwym człowiekiem renesansu: poetą, historykiem, historykiem literatury, eseistą, pisarzem, dramaturgiem, komediopisarzem, imitatorem, tłumaczem i krytykiem literackim. Prof. dr hab. Jarosław Marek Rymkiewicz, bo o nim mowa, to postać znana z pierwszych stron gazet – ale także twórca, którego dorobek analizowany jest w szkołach i na uniwersytetach w całej Polsce.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Zadaniem biorących w nim udział jest napisanie analizy, recenzji lub eseju (w zależności od kategorii wiekowej i wybranego tematu). Poniżej przedstawiamy listę tematów konkursowych.

Prace należy nadsyłać do 1 września 2012 roku drogą elektroniczną na adres: konkurs_rymkiewiczowski@wp.pl. Na zwycięzców czekają: nagrody pieniężne i rzeczowe oraz publikacja ich tekstu w prasie.

Zapraszamy do śledzenia konkursowego bloga w serwisach salon24.pl i latte24.pl oraz do polubienia profilu Konkursu na Facebooku. Szukajcie nas także na Twitterze. Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Rozwoju Obywatelskiego.

Konferencja Rymkiewiczowska oraz gala wręczenia nagród odbędą się 27 października w Teatrze Letnim w Milanówku. W Konferencji wezmą udział prof. Ewa Paczoska (UW), prof. Andrzej Nowak (UJ), dr Marzena Woźniak-Łabieniec (UŁ), dr Olaf Krysowski (UW) oraz pisarz Rafał A. Ziemkiewicz. Gala wręczenia nagród połączona zostanie z koncertem, podczas którego wykonane zostaną utwory stanowiące tło dla poezji Jarosława Marka Rymkiewicza.
 
Szukajcie informacji tutaj:
www.facebook.com/KonkursRymkiewiczowski
www.konkursrymkiewiczowski.salon24.pl
www.twitter.com/RymRymek
www.konkurs-rymkiewiczowski.pl

Tematy konkursowe:

dla szkół ponadgimnazjalnych
(do 3 stron maszynopisu; interlinia 1,5; czcionka nr 12)

1. Analiza i interpretacja wybranego wiersza z tomiku zatytułowanego «Zachód słońca
w Milanówku».
2. Wieszcz niepoprawny. «Żmut» – portret Mickiewicza wbrew tradycji romantycznej.

dla uczelni wyższych:
(do 5 stron maszynopisu; interlinia 1,5; czcionka nr 12)

1. Program literacki Rymkiewicza zawarty w manifeście «Czym jest klasycyzm».
2. Badacz a przeszłość. Problem wartości poznawczej pisma na przykładzie książki eseistycznej «Aleksander Fredro jest w złym humorze».
3. Powstanie warszawskie – bezsensowna rzeź czy ofiara na rzecz wolnej Polski. Zgoda lub polemika z «Kinderszenen»

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook