Jedynie prawda jest ciekawa

"Portet damy" trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

17.03.2017

Miniatura Aimee Zoe Lizinki de Mirbel "Portet damy" z 1833 r. utracona w czasie II wojny, odzyskana dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz FBI, trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

W piątkowej uroczystości przekazania dzieła w siedzibie MKiDN uczestniczą wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.

Obraz przedstawia popiersie nieznanej damy na tle obłoków. Jego autorką jest Aimee Zoe Lizinka de Mirbel, uczennica Jean-Baptiste Augustina, oficjalna malarka dworu Ludwika XVIII, wówczas wzięta miniaturzystka.

Jej prace znajdują się m.in. w paryskim Luwrze i londyńskiej Wallace Collection. Miniaturę podarowała w 1900 r. Śląskiemu Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu osoba prywatna. Obraz pokazywano na wystawie muzealnej kolekcji miniatur. W 1926 r. z częścią zbiorów trafił do nowej filii placówki - Muzeum Zamkowego, gdzie znalazł się na ekspozycji stałej. W placówce obraz był do 1942 r., kiedy wobec zagrożenia wojennego zdecydowano o ewakuacji zabytków do składnic na Dolnym Śląsku. Z dokumentów wynika, że kolekcja miniatur Muzeum Zamkowego została wywieziona przez administrację niemiecką do składnicy w miejscowości Grodziec (niem. Groeditzberg), a w 1943 r. do repozytorium w Nowym Kościele.

Po wkroczeniu na ten obszar polskiej administracji w 1945 r. okazało się, że składnica z zawartością spłonęła. Po wojnie obraz uznano za zaginiony. A na mocy prawa międzynarodowego, po tym jak Wrocław znalazł się w granicach Polski została ona także sukcesorem spuścizny materialnej miasta, w tym utraconych zbiorów artystycznych. Obraz zarejestrowano w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury jako stratę Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kartę dzieła umieszczono też na stronie internetowej resortu poświęconej stratom wojennym www.dzielautracone.gov.pl.

We wrześniu 2013 r. Ministerstwo Kultury znalazło obraz na stronie internetowej poświęconej miniaturom. Ustalono, że jest w prywatnej kolekcji amerykańskiej i podjęto rozmowy w sprawie jego zwrotu. Nie przyniosły rezultatu, więc w kwietniu 2016 r. MKiDN zwróciło się o pomoc do biura FBI w Warszawie. Dzięki działaniom Federalnego Biura Śledczego obraz odzyskano.

[fot.pixabay.com]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 2. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 3. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 4. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 5. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook