Jedynie prawda jest ciekawa


Od piątku w Lublinie festiwal "Kontynenty"

29.05.2016

W nowo powstałym Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ruszy Festiwal, Podróży i Reportażu "Kontynenty". Od piątku uczestników czekają liczne atrakcje, m.in. spotkania ze znanymi podróżnikami i reportażystami, wystawy, warsztaty i koncerty."Będziemy podróżować w głąb sztuki i świata, poprzez literaturę, reportaż, fotografię a także muzykę" - powiedziała Barbara Wybacz z Centrum Spotkania Kultur.

Ideą festiwalu jest zachęcenie publiczności do aktywnego poznawania świata, poszukiwania inspiracji w różnych, nieraz odmiennych kulturach poznawanych w czasie podróży. 

W "Kontynentach" wezmą udział uznani podróżnicy i reportażyści z Polski i świata. Po raz pierwszy w Polsce, właśnie na festiwalu w Lublinie, gościł będzie wielokrotnie nagradzany, jeden z najpopularniejszych pisarzy gatunku literatury podróżniczej Paul Theroux. Z publicznością "Kontynentów" spotka się także, również po raz pierwszy w Polsce, pisarz, filmowiec i podróżnik, znany z publikacji dotyczących Ameryki Południowej - Hugh Thomson.

Gośćmi festiwalu będą też dziennikarz, pisarz Wojciech Jagielski, a także pisarz-włóczęga Mariusz Wilk. Zaplanowano również spotkanie z Joanną Lipowczan i Bartoszem Malinowskim, którzy pokonali Wielki Szlak Himalajski - jeden z najtrudniejszych szlaków górskich na świecie liczący 1700 km. Robb Maciąg opowie o projekcie Tuk Tuk Ciemna w Indiach, kiedy podróżował na skuterze, wioząc ze sobą projektor video, by wieczorami w tamtejszych szkołach i sierocińcach wyświetlać "Bolka i Lolka". Mateusz Waligóra opowie o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię.

Uczestnicy "Kontynentów" będą mogli także oglądać, prezentowaną po raz pierwszy w Polsce, wystawę zdjęć wybitnego brazylijskiego fotografa Sebastiao Salgado pt. "Genesis". To monumentalny cykl 244 fotografii poświęcony pięknu ziemi; składa się z serii zdjęć krajobrazów i przyrody, jak również społeczności ludzkich żyjących zgodnie z dawnymi tradycjami swoich przodków. Pokazywane na wystawie zdjęcia powstały w trakcie ponad 30 podróży autora do odległych zakątków globu, w latach 2004-2011. Każda wyprawa trwała kilka tygodni. 

W programie "Kontynentów" są także warsztaty m.in. sztuki notowania podróży, fotografii ulicznej, wykorzystywania rożnych nowoczesnych technologii w podróży.

Zaplanowano też koncerty muzyki folkowej - m.in. węgierskiego zespołu Vagtazo Csodaszarvas prezentującego muzykę dawnych konnych łuczników - oraz pokazy filmów.

Festiwal "Kontynenty" potrwa do niedzieli 5 czerwca. To kolejna z cyklu różnych imprez inaugurujących działalność nowo powstałego Centrum Spotkania Kultur. Uroczysta Gala Otwarcia CSK ma być 1 października. Do tego czasu zaplanowano jeszcze m.in. występ holenderskiego teatru tańca Nederlands Dans Theatre 2, koncert jednego z najbardziej znanych na świecie zespołów śpiewu gardłowego - Huun Huur Tu, koncert niemieckiego muzyka reggae - Gentlemana. Na dachu CSK ma powstać miejska pasieka artystyczna.

Centrum Spotkania Kultur to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej łączny koszt wynosi prawie 172 mln zł, z czego 129 mln zł to dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Centrum ma być ośrodkiem nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

Powstało w miejscu, gdzie ponad 40 lat temu rozpoczęto budowę gmachu teatru, w którym miały być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Zaplanowana z rozmachem inwestycja utknęła już w latach 70. ub. wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. Niedokończona część gmachu, ogrodzona drewnianym płotem, przez wiele lat niszczała. Lublinianie nazywali obiekt "teatrem w budowie".

Powierzchnia nowego gmachu Centrum wynosi blisko 30 tys. mkw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc, oraz sala kameralna na 200 miejsc i kinowa na 64 miejsca. Na elewacji budynku zamontowano ekran multimedialny, na którym można m.in. transmitować na żywo wydarzenia kulturalne. 

lap/PAP

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook