Jedynie prawda jest ciekawa


Od piątku w Lublinie festiwal "Kontynenty"

29.05.2016

W nowo powstałym Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ruszy Festiwal, Podróży i Reportażu "Kontynenty". Od piątku uczestników czekają liczne atrakcje, m.in. spotkania ze znanymi podróżnikami i reportażystami, wystawy, warsztaty i koncerty."Będziemy podróżować w głąb sztuki i świata, poprzez literaturę, reportaż, fotografię a także muzykę" - powiedziała Barbara Wybacz z Centrum Spotkania Kultur.

Ideą festiwalu jest zachęcenie publiczności do aktywnego poznawania świata, poszukiwania inspiracji w różnych, nieraz odmiennych kulturach poznawanych w czasie podróży. 

W "Kontynentach" wezmą udział uznani podróżnicy i reportażyści z Polski i świata. Po raz pierwszy w Polsce, właśnie na festiwalu w Lublinie, gościł będzie wielokrotnie nagradzany, jeden z najpopularniejszych pisarzy gatunku literatury podróżniczej Paul Theroux. Z publicznością "Kontynentów" spotka się także, również po raz pierwszy w Polsce, pisarz, filmowiec i podróżnik, znany z publikacji dotyczących Ameryki Południowej - Hugh Thomson.

Gośćmi festiwalu będą też dziennikarz, pisarz Wojciech Jagielski, a także pisarz-włóczęga Mariusz Wilk. Zaplanowano również spotkanie z Joanną Lipowczan i Bartoszem Malinowskim, którzy pokonali Wielki Szlak Himalajski - jeden z najtrudniejszych szlaków górskich na świecie liczący 1700 km. Robb Maciąg opowie o projekcie Tuk Tuk Ciemna w Indiach, kiedy podróżował na skuterze, wioząc ze sobą projektor video, by wieczorami w tamtejszych szkołach i sierocińcach wyświetlać "Bolka i Lolka". Mateusz Waligóra opowie o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię.

Uczestnicy "Kontynentów" będą mogli także oglądać, prezentowaną po raz pierwszy w Polsce, wystawę zdjęć wybitnego brazylijskiego fotografa Sebastiao Salgado pt. "Genesis". To monumentalny cykl 244 fotografii poświęcony pięknu ziemi; składa się z serii zdjęć krajobrazów i przyrody, jak również społeczności ludzkich żyjących zgodnie z dawnymi tradycjami swoich przodków. Pokazywane na wystawie zdjęcia powstały w trakcie ponad 30 podróży autora do odległych zakątków globu, w latach 2004-2011. Każda wyprawa trwała kilka tygodni. 

W programie "Kontynentów" są także warsztaty m.in. sztuki notowania podróży, fotografii ulicznej, wykorzystywania rożnych nowoczesnych technologii w podróży.

Zaplanowano też koncerty muzyki folkowej - m.in. węgierskiego zespołu Vagtazo Csodaszarvas prezentującego muzykę dawnych konnych łuczników - oraz pokazy filmów.

Festiwal "Kontynenty" potrwa do niedzieli 5 czerwca. To kolejna z cyklu różnych imprez inaugurujących działalność nowo powstałego Centrum Spotkania Kultur. Uroczysta Gala Otwarcia CSK ma być 1 października. Do tego czasu zaplanowano jeszcze m.in. występ holenderskiego teatru tańca Nederlands Dans Theatre 2, koncert jednego z najbardziej znanych na świecie zespołów śpiewu gardłowego - Huun Huur Tu, koncert niemieckiego muzyka reggae - Gentlemana. Na dachu CSK ma powstać miejska pasieka artystyczna.

Centrum Spotkania Kultur to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej łączny koszt wynosi prawie 172 mln zł, z czego 129 mln zł to dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Centrum ma być ośrodkiem nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

Powstało w miejscu, gdzie ponad 40 lat temu rozpoczęto budowę gmachu teatru, w którym miały być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Zaplanowana z rozmachem inwestycja utknęła już w latach 70. ub. wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. Niedokończona część gmachu, ogrodzona drewnianym płotem, przez wiele lat niszczała. Lublinianie nazywali obiekt "teatrem w budowie".

Powierzchnia nowego gmachu Centrum wynosi blisko 30 tys. mkw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc, oraz sala kameralna na 200 miejsc i kinowa na 64 miejsca. Na elewacji budynku zamontowano ekran multimedialny, na którym można m.in. transmitować na żywo wydarzenia kulturalne. 

lap/PAP

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook