Jedynie prawda jest ciekawa


Dama na Wawelu

26.04.2012

"Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci będzie można oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu najprawdopodobniej po 10 maja - mówi Jerzy Petrus, wicedyrektor zamku ds. muzealnych. Dokładna data nie jest jeszcze sprecyzowana.

Dzieło zostanie umieszczone w sali z renesansowym wykuszem na drugim piętrze skrzydła zachodniego Zamku, które pierwotnie było przeznaczone do użytku dworu królowej.

Sala zostanie wyposażona w klimatyzację i odpowiednio zabezpieczona. Dzieło da Vinci będzie zamknięte w specjalnej, klimatyzowanej gablocie podarowanej Fundacji Książąt Czartoryskich przez Patrimonio Nacional w Hiszpanii. - Tak cenny obiekt wymaga spełnienia rygorystycznych warunków: temperatura wewnątrz 18 stop. C., wilgotność 55 proc., maksymalne oświetlenie 150 luksów" - mówiła główna konserwator Zamku Królewskiego na Wawelu Ewa Wiłkojć. "Chcemy, żeby Damie było tu tak dobrze jak w domu - w Pałacu Czartoryskich - dodała.

Po przewiezieniu na Wawel dzieło przez 24 godziny będzie przechodziło aklimatyzację, dopiero potem zostanie przełożone do gabloty.

Obraz Leonarda da Vinci będzie jedynym dziełem w sali. - Nie ma w polskich zbiorach towarzystwa odpowiedniego dla bohaterki tego portretu - mówił Jerzy Petrus. - Tak wybitne dzieło powinno mieć jak najskromniejszą oprawę, która by nie konkurowała z nim w żaden sposób, żeby widz wchodzący tutaj skupiał całą uwagę na obrazie - podkreślił.

W pomieszczeniu przed wejściem do sali zwiedzający będą mogli na planszach przeczytać w języku polskim i i angielskim informacje o obrazie, jego historii i osobach z rodziny Czartoryskich z nim związanych: o księciu Adamie Jerzym Czartoryskim, który obraz zakupił, księżnej Izabeli Czartoryskiej, która go otrzymała, i księciu Władysławie Czartoryskim, który podjął decyzję o przeniesieniu rodzinnych zbiorów z paryskiego Hotelu Lambert do Krakowa.

W sali będzie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 20-25 osób. Ci, którzy będą chcieli zobaczyć tylko "Damę", będą wchodzili osobnym wejściem przez Schody Senatorskie, a zwiedzający zamek będą mogli zobaczyć obraz po obejrzeniu innych wawelskich wystaw.

Godziny zwiedzania będą takie same jak innych ekspozycji na Zamku, gdzie ostatni turyści są wpuszczani o godz. 16.

W najbliższych dniach ma być podpisana umowa dotycząca eksponowania obrazu między właścicielem dzieła - Fundacją Książąt Czartoryskich, opiekującym się nim Muzeum Narodowym w Krakowie i Zamkiem Królewskim na Wawelu.- Myślę, że około 10 maja ekspozycja powinna być dostępna dla zwiedzających - mówił Petrus.

Pobyt "Damy" na Wawelu potrwa co najmniej rok. Nie jest to jej pierwsza wizyta w tym miejscu. Podczas okupacji obraz wisiał w apartamentach prywatnych generalnego gubernatora Hansa Franka na pierwszym piętrze w skrzydle wschodnim zamku. Po wojnie trzykrotnie dzieło wystawiano na Zamku m.in. na wystawie sztuki renesansowej.

Decyzję o ulokowaniu "Damy" na Wawelu na czas remontu Pałacu Książąt Czartoryskich podjęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz fundator i prezydent Fundacji Czartoryskich
książę Adam Karol Czartoryski. Wcześniej rozważane były także inne miejsca prezentacji tego dzieła: Kamienica Szołayskich, Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w
Sukiennicach.

Obraz od 2009 r. był pokazywany poza Krakowem. Najpierw w Budapeszcie, potem w Warszawie. W 2011 r.
obraz został wypożyczony na trzy wystawy w Madrycie, Berlinie i Londynie. Remont Pałacu Książąt Czartoryskich, który jest miejscem stałego eksponowania "Damy", zgodnie z planem powinien się zakończyć do końca 2013, tak by placówka została otwarta na początku 2014 r.

"Dama z gronostajem" została namalowana przez Leonarda da Vinci ok. 1490 r. w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej. Portret przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów.


PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook